Zorin + Ubuntu + Grub 2

Glups-2

Kyllä sitä Linuxissakin sattuu. Zorin-päivitys pilasi Grub2:n niin että Ubuntua ei voi enää startata. Kaikkea netistä löydettyä kokeiltu: käynnistyksen normaalikorjaus boot-repairilla (ei auttanut), erillisen boot-partition teko, käynnistyksen korjaus käyttämään boot-partitiota boot-repairilla (ei tulosta). Kaikkea kokeiltu sekä Zorinin että Ubuntu live-USB:n kautta. Edes Ubuntun asennus ei onnistu koska asennusohjelma antaa ilmoituksen “Root file system not defined. Please correct this from partitioning menu”, mutta mitään menua ei tule missään vaiheessa näkyviin.

Ollaan sitten tästä lähtien Zorin-hemmo. Ubuntu-partition tiedostoihin pääsee kuitenkin käsiksi Zorinillakin, joten mitään massiivista tietotuhoa ei onneksi tapahtunut. Tietysti jos jollakin on tähän tiedossa ratkaisu jota tässä ei ole kuvattu, niin kertokoon vaan.

7

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GGlubbs...Glubbbs

      Tästä oppineena päätinkin, että ei enää dual-bootteja tähän talouteen.

      • Krups

        Paitsi ehkä johonkin käytöstä poistettavaan koneeseen harrastusmielessä, mutta ei ykköskoneeseen.


    • Affiliate-Julkaisia

      Jos oli tuuria mukana tuokin saattaa riittää

      sudo update-grub

    • Mitähän df -h tai/ja fdisk -l kertoo?. Jos tiedät millä levyllä Ubuntu on ratkaisu on helppo. Painat 'e' kirjainta ja editoit Grubin valikkoa. Tämä siis silloin kun systeemi käynnistyy.

      Miksi Ubuntu ja Zorin. Zorin joku Ubuntu muokkaus josta turkin hyötyä.

      Ei järkeä asentaa kahta lataajaa samalle levylle. Oletus on, että systeemi kirjoittaa lataajan levylle ja kirjoittaa vanha yli. Lataaja pitää siis asentaa jonnekin muualle ja sitten Ubuntussa sudo update-grub ja Zorin lisätään valikkoon. Tämän jälkeen Zorin systeemistä poistetaan lataaja.

      Kaikkea kokeiltu? Toinen vaihtoehto on kirjautua Ubuntuun chrootin avulla Zorinista ja korjata Grub. Mitään repairlevyä ei tarvita. osaamista kylläkin

    • Anonyymi

      Kyllä ubuntun voi buutata ilman GRUBiakin.

      Itselläni oli digitv -käytössä PC-laite, jossa ubuntu, ja buuttilataajana syslinux (FAT16 tai FAT32 -osiolla se buuttilataaja).

      Ihan hyvin buuttasi.

      Eli jos GRUBisi on seonnut, osioi levy niin, että on edes yksi FAT16 tai FAT32 -osio, ja asenna syslinux tuolle osiolle.

      Linuxin kerneli ja initrd pitää toki kopioida myös tuonne FAT -asemalle, ja editoida syslinuxin konfiguraatiotiedosto oikein niin, että viittaukset noihin ovat oikein.

      Zorin?

      Onko tuo oikeasti olemassa ?

      Zorin industries -niminen yrityshän oli eräässä James Bond -elokuvassa rikollisten hallitsema liikeyritys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3343
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1517
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1369
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      64
      829
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      766
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      697
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      676
    Aihe