Zorin + Ubuntu + Grub 2

Glups-2

Kyllä sitä Linuxissakin sattuu. Zorin-päivitys pilasi Grub2:n niin että Ubuntua ei voi enää startata. Kaikkea netistä löydettyä kokeiltu: käynnistyksen normaalikorjaus boot-repairilla (ei auttanut), erillisen boot-partition teko, käynnistyksen korjaus käyttämään boot-partitiota boot-repairilla (ei tulosta). Kaikkea kokeiltu sekä Zorinin että Ubuntu live-USB:n kautta. Edes Ubuntun asennus ei onnistu koska asennusohjelma antaa ilmoituksen “Root file system not defined. Please correct this from partitioning menu”, mutta mitään menua ei tule missään vaiheessa näkyviin.

Ollaan sitten tästä lähtien Zorin-hemmo. Ubuntu-partition tiedostoihin pääsee kuitenkin käsiksi Zorinillakin, joten mitään massiivista tietotuhoa ei onneksi tapahtunut. Tietysti jos jollakin on tähän tiedossa ratkaisu jota tässä ei ole kuvattu, niin kertokoon vaan.

7

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GGlubbs...Glubbbs

      Tästä oppineena päätinkin, että ei enää dual-bootteja tähän talouteen.

      • Krups

        Paitsi ehkä johonkin käytöstä poistettavaan koneeseen harrastusmielessä, mutta ei ykköskoneeseen.


    • Affiliate-Julkaisia

      Jos oli tuuria mukana tuokin saattaa riittää

      sudo update-grub

    • Mitähän df -h tai/ja fdisk -l kertoo?. Jos tiedät millä levyllä Ubuntu on ratkaisu on helppo. Painat 'e' kirjainta ja editoit Grubin valikkoa. Tämä siis silloin kun systeemi käynnistyy.

      Miksi Ubuntu ja Zorin. Zorin joku Ubuntu muokkaus josta turkin hyötyä.

      Ei järkeä asentaa kahta lataajaa samalle levylle. Oletus on, että systeemi kirjoittaa lataajan levylle ja kirjoittaa vanha yli. Lataaja pitää siis asentaa jonnekin muualle ja sitten Ubuntussa sudo update-grub ja Zorin lisätään valikkoon. Tämän jälkeen Zorin systeemistä poistetaan lataaja.

      Kaikkea kokeiltu? Toinen vaihtoehto on kirjautua Ubuntuun chrootin avulla Zorinista ja korjata Grub. Mitään repairlevyä ei tarvita. osaamista kylläkin

    • Anonyymi

      Kyllä ubuntun voi buutata ilman GRUBiakin.

      Itselläni oli digitv -käytössä PC-laite, jossa ubuntu, ja buuttilataajana syslinux (FAT16 tai FAT32 -osiolla se buuttilataaja).

      Ihan hyvin buuttasi.

      Eli jos GRUBisi on seonnut, osioi levy niin, että on edes yksi FAT16 tai FAT32 -osio, ja asenna syslinux tuolle osiolle.

      Linuxin kerneli ja initrd pitää toki kopioida myös tuonne FAT -asemalle, ja editoida syslinuxin konfiguraatiotiedosto oikein niin, että viittaukset noihin ovat oikein.

      Zorin?

      Onko tuo oikeasti olemassa ?

      Zorin industries -niminen yrityshän oli eräässä James Bond -elokuvassa rikollisten hallitsema liikeyritys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      152
      4537
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      196
      3238
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      107
      2829
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      2796
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      145
      2752
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      41
      2131
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2005
    8. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      1967
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1875
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1139
    Aihe