Salaojitus usein huijausta

Kotiseudullani pellot ovat melko alavia. Siten salaojitus pelloissa on syvemmällä kuin seudun vesistöjen pinnat. Katselin salaojituksen ohjeesta, että ojat on kaivettava valtaojan pohjan yläpuolelle. Eihän vesi salaojista mihinkään mene, kun jo salaojat ovat viereisen vesistön pintaa alempana.
111803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyyllä semenee, jos pelto vaan on vettä ylempänä.Pitää pumputa, jonsei mee.

Äänestä

...toimii erittäin hyvin. Salaojitus toimii hyvin vedenalaisena, kunhan muuten työ on tehty huolella, kaadot kohdillaan jne. Ja pumppaamalla toimii hyvin, jos pellonpinta on matalalla läheisiin vesistöihin nähden, jonne vettä johdetaan salaojista.

Äänestä
  • Tottakai toimii, jos vesi pumpataan pois, mutta meilläpäin ei missään niin tehdä. Sähköjen vetokin maksaa aika lailla, mutta kai se kannattaa. Pumpun sulana pysyminen talvella onkin sitten eri juttu.

    Äänestä

  • Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:

    Tottakai toimii, jos vesi pumpataan pois, mutta meilläpäin ei missään niin tehdä. Sähköjen vetokin maksaa aika lailla, mutta kai se kannattaa. Pumpun sulana pysyminen talvella onkin sitten eri juttu.

    Vedenalainen ojitus toimii ilman pumppuakin, jos pellon pinta on riittävästi ylempänä mihin vesi puretaan. Pumppua tarvitaan, jos pellon pinta on lähellä samaa tasoa tai jopa alempana. Sähkön vetäminen ei ole mahdoton kustannus, kaapeli on aika halpaa ja auralla pystyy vetämään kaapelia maahan. Pumput ei jäädy, vesi pitää ne sulana ja maasta tulee lämpöä. Sähköäkin kuluu yllättävän vähän salaojien pumppauksessa.
    Meillä on täällä Päijät-Hämeessä vanhoja järvenpohjia peltoina, laskut olemattomia. Muutamilla tiloilla naapurustossa on pumppaamalla salaojat, meidän tilalla on vain vedenalaiset ojitukset ilman pumppausta ja hyvin toimii.

    Äänestä

  • Ei salaojiin paljon vettä mahdu, joten ilman vedenpoistoa ne ovat samantekeviä.

    Kaapeli on halpaa, mutta sähköliittymät kalliita. Pellot kun ovat vaihtaneet omistajaa, sähköyhtiö vaatisi uudet liittymät mittareineen.

    Vanhaan aikaanhan salaojien putkien päälle laitettiin vain vähän hiekkaa, ja sitten oja kaivetulla maalla umpeen. Ne ojat eivät ole toimineet pitkään aikaan, mutta homma näkyy toimivan, kuten kerroit, ilman ojiakin.

    Äänestä

  • Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:

    Ei salaojiin paljon vettä mahdu, joten ilman vedenpoistoa ne ovat samantekeviä.

    Kaapeli on halpaa, mutta sähköliittymät kalliita. Pellot kun ovat vaihtaneet omistajaa, sähköyhtiö vaatisi uudet liittymät mittareineen.

    Vanhaan aikaanhan salaojien putkien päälle laitettiin vain vähän hiekkaa, ja sitten oja kaivetulla maalla umpeen. Ne ojat eivät ole toimineet pitkään aikaan, mutta homma näkyy toimivan, kuten kerroit, ilman ojiakin.

    Et ilmeisesti ymmärrä salaojituksesta ja veden virtauksista hölkäsen pöläystä. Kyllä ne vanhat tiiliputkiojitukset toimivat, joihin laitettiin soraa vähän ja sitten pudotetiin ruokamullat päälle. Ja vedenalainen ojitus toimii!
    Olen ojittanut omalla kalustollani tilani peltoja auraojituksena, soraa ei ole säästelty ja sorasilmäkkeitä on tehty. Hyvin on toimineet, vaikka maisemat ovat melkoisen tasaisia.
    Sähköä pystyy pumpuille vetämään melkoisia matkoja ja onhan niitä muitakin mahdollisuuksia pyörittää pumppuja, Hollannissa pidetään tuulivoimalla peltoja kuivina. Toimii täällä Suomessakin, ei tarvitse edes kummoista ropellia pumppaamaan vettä salaojista.

    Äänestä

Yrittelijäät kuunnan työllistämät maalaisliittolaiset maansiirtoyrittelijät huijaavat ojituksessa simppeliä kepuviljelijää joka myy pellot aikanaan luopumiseläkkeellä ollessaan naapurin kepulipojalle

Äänestä

Miksi peltoja tulee ojittaa salaa? Verotushyöty?

Äänestä
  • parempi+ilmaisu+olis+kai+piilo-+ojitus,+kun+ei+ojia+näy+missään.+Verotushyöty+eli+poistot+on+vaa+10%+muistaakseni.+Tuo+osaaikeläk.+väittää,+ettei+salaojia+tartte,+mutta+aika+karkeeta+maalajia+pitää+olla+ja+hyvät+laskut+jonnekin+ettei+tartte+ojia.

    Äänestä

Haista tukijussi lehmänsonta! Suo, kuokka ja Jussi ovat tuhonneet monet kalavedet.

Äänestä

Suomaiset ovat kateellisia ,muuta ei voi sanoa.....onneksi yrittäjät työllistävät työntekijöitä niin saavat leipänsä. Aloittakaa oman yrityksen pitäminen niin tiedätte mistä puhutte.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:

Kotiseudullani pellot ovat melko alavia. Siten salaojitus pelloissa on syvemmällä kuin seudun vesistöjen pinnat. Katselin salaojituksen ohjeesta, että ojat on kaivettava valtaojan pohjan yläpuolelle. Eihän vesi salaojista mihinkään mene, kun jo salaojat ovat viereisen vesistön pintaa alempana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu