Ensikertalaiset ja ei-ensikertalaiset

maisteriksivalmistunut

Onko faktatietoa siitä miten paljon sisäänpääsyä vaikeuttaa se, jos ei lasketa enää ensikertalaiseksi hakuprosessissa? Kiva olisi jos löytyisi alakohtaista/korkeakoulukohtaista tietoa.

7

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0909

      Eipä ne missään ole ollut erot suuria. Parin pisteen vaihtelua ensikertalaisten eduksi on jossain, mutta eipä se niin kamalan paljoa vaikuta.

    • tilastomies

      Täsmällistä faktatietoa ei asiasta vielä voi olla. Nythän vasta on ensikertalaiskiintiöt ensimmäistä kertaa käytössä ja tämän vuoden valinnat eivät vielä ole valmiit. Loppuvuodesta ilmeisesti tulee tilastotietoa.

      Sellainen tuntuma yleisesti ottaen kuitenkin on, ettei merkittävää vaikutusta ole. Paitsi tietysti niiden harvojen kohdalla, jotka nyt jäivät tai jäävät tuon takia ilman opiskelupaikkaa, varasijoja vielä täytetään melkein kuukauden ajan.

    • kop.kop.kop

      Periaatteessa on hyvä asia että paikat varataan ensikertalaisille. Systeemin pitäisi Suomessa kuitenkin mennä siihen suuntaan, ettei nuorta ''rangaista'', jos hän sattuukin tekemään hätäpäissään väärän valinnan. Tai sitten pitää jo alakoulusta lähtien alkaa viemään lasta siihen suuntaan johon hänellä nähdään parhaiten kykyjä olevan.

    • laajempikulma

      Ensikertalaiskiintiö on hyvä asia, jos se vain toimii ensikertalaisten eduksi. Se on yhdenvertaisuutta siinä mielessä, että jokainen on ensikertalainen kerran.

      On väärin, jos jotkut voivat vaihtaa alaa ja kokeilla monia aloja monen jäädessä sen vuoksi ilman ensimmäistäkään opiskelupaikkaa.

      Tämä ei tarkoita, ettei alaa saa vaihtaa. Kyllä senkin täytyy olla mahdollista, mutta sen ei tarvitse olla liian helppoa, vaan sen pitää perustua jo tarkkaan harkintaan ja kovempaan panostukseen kuin ensimmäisellä kerralla. Monta kertaa ei elämässä ole varaa erehtyä isoissa asioissa muutenkaan ilman hankalia seurauksia.

    • Tynio

      Voi luoja...ole varaa erehtyä! Nytpä tuli oikein hieno kommentti sulta. Erehdyin syntymään köyhään perheeseen ja nyt vasta nelikymppisenä mulla on mahdollista pyrkiä alalle jota jo teininä haikailin. Erehdyin vain syntymään yhteiskuntaluokkaan josta on kirjaimellisesti rämmittävä ylemmäs amk tutkinto taskussa...totaalisen väärä ala. Nyt vasta mahdollisuus pyrkiä yliopistoon. Aina kaikki ei ole erehdystä tässä elämässä.

      • sinäerehdyt

        Niin juuri. "Aina kaikki ei ole erehdystä tässä elämässä."

        Syntymäpaikka ei ole erehdys, sitä ei voi päättää itse. Mutta ammatinvalinta on oma ratkaisu ja siihen voi vaikuttaa, voi jopa erehtyäkin.

        AMK-tutkinto taskussa ei ole ollenkaan huono lähtökohta. Tiesitkö, että joku ponnistaa elämässä jopa pelkän peruskoulun varassa? Voi silti pärjätä aivan hyvin eli tehdä työnsä, hoitaa perheensä, asua omistamassaan kodissa, lomailla ulkomailla jne.

        On suorastaan loukkaavaa sanoa, että AMK-tutkinto olisi jotenkin heikko lähtökohta. Mitä ajattelet sairaanhoitajista, insinööreistä ym., joilla on AMK-tutkinto. Ovatko he jokainen jotenkin kovinkin heikoista oloista ja heikossa tilanteessa tässä yhteiskunnassa?

        Itselläni on vain ammattikoulun tutkinto. Silti on työtä ja kaikki tarpeellinen, vähän enemmänkin.


    • qwweqweqeqeweq

      Olisi ihan hyvä että nuorille kerrottaisiin ihan rehellisesti eri alojen työllisyystilanteesta ja tulevaisuudennäkymistä kun he hakupäätöstä siinä lukion viimeisellä tekevät. Esimerkiksi humanistisilla aloilla liikakoulutuksen ansiosta vain hyvin harvalla on todellisuudessa mahdollisuuksia työllistyä alansa töihin, edes opettajan pätevyys ei tässä juuri auta opettajien liikakoulutuksen vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3044
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1887
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1870
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1561
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1474
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1358
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1289
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      102
      1081
    10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1071
    Aihe