En saa nukuttua en mitään, kun nenä on niin mielettömän tukossa, oikea sierain niin pahoin ettei pysty edes niistämään vaan omia aikojaan se valuu.
Nasoliini ei auta.
En muista, että ikinä mulla olis ollu näin pahaa nuhaa ja näin yllättänen alkanu (viime yönä).
Olisko mitään kotikonsteja miten saisin hengityksen taas kulkemaan, vai pitääkö varata aika lääkäriin?
nenä tukossa
7
3328
Vastaukset
- ....
...tuko nenässä
HAHHHAHAHAHHHAHAHAHAHAH:D LOL OMG - zombitar
nenähuuhtelu todella tehokkaasti nenän tukkoisuuteen. Flunssahan on asia erikseen nenän tukkoisuudesta.. nenällä on menossa nuhan aikana näet ihan oman limakalvon tulehdus. Ihme kyllä tuo huuhtelu vei flunssankin mennessään. Kurlasin sitä suolavettä tosin myös kurkussa.
Ota siis lasiin lämmintä vettä. Laita sinne sopivasti suolaa (2 tl) ja sekoita kunnolla. Sitten lavuaarin luo veskiin ja ei kun kaataen nenään, vähän täytyy imaistakin nenällä niin että vesi tulee suuhun. Itse niistin lavuaariin aina nenäimaisun jälkeen. Ihmettelet varmaan sattuuko se. Ei satu yhtään. Makea vesi sattuisi tosi paljon nenään vedettäessä mutta tuo suolavesi vastaa solun suolapitoisuuksia eikä satu, vaikka tietysti keljulta tuntuu aluksi:) Jos vähänkin sattuu, vesi on liian laimeaa. Suola tekee nenän bakteereille karun tempun viedessään niiltä nesteet (hahaa!). Mulla kesti tukkoisuusvaihe vain 1,5 pv siitä kun aloin tehdä tuota huuhtelua. Se loppui ykskaks. Taisivat bakteerit kerrankin saada kunnon kyytiä. Yleensä mulla on viikkokausia nenä tukossa ja oon käyttänyt Nasoliinia, joka on aika tehoton suoraan sanottuna. Suola on Huomattavasti tehokkaampi!!
Älä kuitenkaan tee liian usein. 2-3 krt päivässä varmaan on maksimi. Ekoilla kerroilla limaa todella tulvii nenästä kun se suolavesi toimii myös mekaanisena liuoittajana.
Takaan että nuha lähtee!- tukko
Kiitos vinkistä.
Kuinka paljon vettä tulisi käyttää sitä 2tl suolaa kohden? - sairastellut
Nenän huuhtelu onnistuu paremmin sarvikuono nenäkannulla - niitä saa apteekista eivätkä ole kovin kalliita. Sopiva suolan sekoitussuhde on suolaa 1 tl ja 3 dl vettä vastaa 9 mg/l. Saman vahvuista valmista huuhtelunestettä saa myös apteekista litran puolloissa. Liian väkevä sekoitussuhde myös kirvelee nenässä.
- -klup-
sairastellut kirjoitti:
Nenän huuhtelu onnistuu paremmin sarvikuono nenäkannulla - niitä saa apteekista eivätkä ole kovin kalliita. Sopiva suolan sekoitussuhde on suolaa 1 tl ja 3 dl vettä vastaa 9 mg/l. Saman vahvuista valmista huuhtelunestettä saa myös apteekista litran puolloissa. Liian väkevä sekoitussuhde myös kirvelee nenässä.
Itsekin tykkään, että Sarvikuono on helpottanut oireita. Kokemus on vasta alullaan, mutta yllättävän helppo juttu, ja päälle tunkeva nuha sai siitä "nenilleen", katosi muutamassa päivässä kun yleensä kestää viikkotolkulla.
- Sini
sairastellut kirjoitti:
Nenän huuhtelu onnistuu paremmin sarvikuono nenäkannulla - niitä saa apteekista eivätkä ole kovin kalliita. Sopiva suolan sekoitussuhde on suolaa 1 tl ja 3 dl vettä vastaa 9 mg/l. Saman vahvuista valmista huuhtelunestettä saa myös apteekista litran puolloissa. Liian väkevä sekoitussuhde myös kirvelee nenässä.
pistäis lääkeruiskulla vettä nenään? Sellanen löytyis tähän hätään, mut ei tota sarvikuonoa.
- alice-dolly
Tämä auttaa! Kiitos! Taisi oma litku olla liian vahvaa, tuntui nääs inhottavalta nenässä ja muki oli pieni. Mutta auttoi se siltikin. Suosittelen kaikille, helppo oli imaista sisuksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749