Kuinka monta kertaa yksin ollessasi olet huurteiseen ikkunaan piirtänyt sydämen ajatellessasi kaipaamaasi? Kuinka usein sanot hänen nimensä ääneen, vain kuullaksesi miten kivalta se kuulostaa? Muistatko sen tunteen minkä ainoastaan hän sai sinussa aikaan kun katsoitte toisianne silmiin?
Piirrän yksin ollessani joskus tuollaisen sydämen. Tiedän sen olevan hölmöä ja hassua. Se vaan tulee niin luonnostaan kun ajattelen häntä. Joskus rauhallisena iltana kun ajatukseni on kääntynyt häneen, saatan tuijottaa kauas ikkunasta ja sanoa hiljaa hänen nimensä, joka kuulostaa mielessäni edelleen yhtä merkitykselliseltä kuin silloinkin. Hän vangitsi katseeni jo ensimmäisellä kerralla kun tapasimme. Kun katsoimme toisiamme, millään muulla ei ollut sijaa mielessäni kuin hänellä. Tiesin jo tuolloin, ettei hän koskaan poistuisi ajatuksistani, minusta. Kaipaan edelleen.
Piirrän yksin ollessani joskus tuollaisen sydämen. Tiedän sen olevan hölmöä ja hassua. Se vaan tulee niin luonnostaan kun ajattelen häntä. Joskus rauhallisena iltana kun ajatukseni on kääntynyt häneen, saatan tuijottaa kauas ikkunasta ja sanoa hiljaa hänen nimensä, joka kuulostaa mielessäni edelleen yhtä merkitykselliseltä kuin silloinkin. Hän vangitsi katseeni jo ensimmäisellä kerralla kun tapasimme. Kun katsoimme toisiamme, millään muulla ei ollut sijaa mielessäni kuin hänellä. Tiesin jo tuolloin, ettei hän koskaan poistuisi ajatuksistani, minusta. Kaipaan edelleen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mies mielessäni juuri katseiden takia. Valitettavasti ei sanojen :(
Todella suloinen aloitus ap:ltä.
Minä tykkään sanoa hänen nimensä ääneen ja käytän jokaisen siihen tarjoutuvan tilaisuuden hyväkseni. Se on suloista. Kyllä minä nimeään itekseni kuiskailenkin ja sydämiäkin piirtelen milloin minnekin.
Olet niin kultaisen oloinen... Pitäisikö meidän kuitenkin tavata? Olemme ehkä toisillemme sen velkaa... Näin sinut pitkästä aikaa vilaukselta ja pidin siitä (samalla sydämen tykytystä ja pakoreaktio...), en uskonut reakoivani vielä niin voimakkaasti.
En usko hänen nähneen minua. Emme liiku kyseisen naisen kanssa samoissa paikoissa ja muutenkin minä aina huomasin hänet ennen kuin hän minua.
No aika epätoivoista ajatella, että olisitkaan. Hänet kyllä helposti erottaa... :)
Mistä erottaa?;)
No miehen alapää haisee jo metrien päähän... :)
Pitkä.
Kaunis viesti, ajattelen häntä koko ajan js haluaisin niin katsoa häntä uudelleen.
Olisin voinut kirjoittaa samoin kuin aloittaja. Milloin katsoit häntä viimeksi?
Siitä on ihan liian kauan.
Ikävä on edelleen.
Koskettavaa♡♡♡
Onpa kaunista... Onhan aloittaja nyt ihan varmasti mies?
Mikä sen ihanampaa onkaan kuin kuulla oma nimensä kaivattunsa huulilta...siinä on jotain taianomaista.
Ei vaikuta kyllä miehen tekstiltä. Älkää nyt uskoko kaikkia höpinöitä.
Homppelin teksti
Ei kyseessä ole homppelin teksti. Hänellä vain on tuollainen vaikutus minuun, pystyn tuntemaan enemmän hänen kanssaan. Ja "taikahetkiä"-nimimerkille: Oman nimen kuuleminen juuri tuon erityisen ihmisen huulilta....... se on jotain erityistä, aivan erilaiselta kuulostaa kuin muiden sanomana.
Ei oo mitään väliä mitä tänne selvität ap. Teistä ei koskaan tule mitään, piste.
Joka kerta poikani piirtää saunassa saunan ikkunaan "nimensä"❤ äiti se on tehnyt sitä siitä asti kun oppi kirjoittamaan.
Aaah...... Niin kaunista....
Kunpa polkunne risteäisivät ja ajatuksesi saisivat vastakaikua<3.
Muistan kaiken. Olen vaan yrittänyt olla muistelematta, liian kauniit muistot satuttaa. Mitään meille ei tullut. Olen myös vältellyt paikkaa missä häneen törmäisin. Olen onnistunut siinä hyvin, moneen kuukauteen en ole siellä käynyt. Tahdot unohtaa hänet, koska hän ei halunnut välillemme mitään. Hassuinta tässä on se, että edelleen tunnen häntä kohtaan. Surullisena aina huomaan, että en voi aloittaa mitään kenenkään toisen miehen kanssa, koska en tunne samalla tavalla mitä tunnen häntä kohtaan. Ihastusta kestänyt jo pari vuotta, eikä loppua näy ainakaan vielä....
Apua, pari vuotta..!!!
Voi hittolainen mihin olen joutunutkaan.
Ei, ei, eiii.
Mä en todellakaan aio elää elämääni jotain kaivaten noin kauan, pakko lokeroida ja tehdä työ loppuun.
Mahdollisesti sitten laastareita käyttäen, tai mitä keinoja hyvänsä.
Elää elämäni ilman riutuvaa ka riistävää ikävää.
Ap on saletisti se kiinnostunutmies joka etsii malmikoiranaista.
Tässä aloitteessa oli herkkää ja mieltäni ilahduttavaa. Jotkut ihmiset säilyvät mielessäni kauniina unelmana päivistä ja vuosista toiseen. . .
Elämässä on saanut tottua kaikenlaiseen.
Tähän aikaan vuodesta ei tosiaan ole ollut huurteisia ikkunoita kuin saunoissa.
Sen nyt hoksaa hieman hitaampikin, nuo huurteiset ikkunat...
Kiitos kauniista sanoista, aloittaja.
Saunamies, kun huurteiset ikkunat mielessä. Vai onko Saunamiehellä pallit ikiroudassa?
Tekstisi on taiteelliselta arvoltaan jonninjoutavaa löpinää.