Kokemuksia kamerasta mökillä. Laajakaista kotona, että mökillä. Tarkoitus saada kuvia liiketunnistusohjelmalla, kun joku liikkuu pihassa.
Olisiko hankittava omalla IP numerolla varustettu kamera (kallis) vai vanha jatkuvasti päällä oleva PC, johon yhdistetty USB- kamera (halvempi).
Ip kameran toiminta lienee varma, mutta entä liikkeentunnistusohjelma? Lienevät hintavia ja USB kamerassa ehkä tulevat peräti kylkiäisinä?
Onko joku toteuttanut systeemin? Ei tarvitsi käydä mökillä niin usein kuin nyt eli säästäisi ajassa ja bensassa ja hyödyntäisi laajakaistan tarjoajaa.
kamera mökille
11
1747
Vastaukset 11
- Setä
Kannattaa vielä laittaa etäkäyttöohjelma (esim. ilmainen VNC), kone buuttaamaan sähkökatkosta ja myös ajastimella.
Näillä virityksillä pysyy tn. melkein aina toiminnassa ilman "huoltokäyntejä".- Alfred-J.Kwak
en suosittele web kameran käyttöä, koska niiden kuvanlaatu on kerrassaan surkea. Yleensä mökillä on hyvin vaihtelevat valaistus olosuhteet ja silloin webkamerat eivät saa sellaista kuvaa että niistä saisi mitään selvää. Noita liikkeentunnistus softia saa ihan freeware pohjalla eli niitä on myös ilmaisina.
- Setä
Alfred-J.Kwak kirjoitti:
en suosittele web kameran käyttöä, koska niiden kuvanlaatu on kerrassaan surkea. Yleensä mökillä on hyvin vaihtelevat valaistus olosuhteet ja silloin webkamerat eivät saa sellaista kuvaa että niistä saisi mitään selvää. Noita liikkeentunnistus softia saa ihan freeware pohjalla eli niitä on myös ilmaisina.
Siis kahdenkympin kameralla ei ehkä saa mutta jo satasen kameralla (esim. Philips) saa valvontakäyttöön erittäin hyvää kuvaa vähässäkin valossa.
- ts1981
Setä kirjoitti:
Siis kahdenkympin kameralla ei ehkä saa mutta jo satasen kameralla (esim. Philips) saa valvontakäyttöön erittäin hyvää kuvaa vähässäkin valossa.
Jos molemmissa päissä on yhteydet kunnossa, niin varteenotettavana vaihtoehtona pitäisin esim Y-CAM:ia. Kameraan pystyy määrittelemään liiketunnistusalueet ja kuvia saa lähtemään sähköpostiin ja livekuvaa seuraamaan selaimella.
Ite hommasin infrapunavalolla olevan version ja hyvin on toiminut.
http://www.avalarm.fi/PDF/y-cam/Y-camfi.pdf
- BiiSafe
Helppo ja edullinen vaihtoehto erilaisten tilojen valvontaan on BiiSafe-turvajärjetelmä. Tila voi olla: koti, mökki, varasto, kioski, asuntovaunu, vene jne.
Sijoitat vain BiiSafe sovelluksella varustetun matkapuhelin/tabletti-laitteen valvottavaan tilaan, mitään muuta et välttämättä tarvitse. Tällä hetkellä sovellus on saatavilla iOS-laitteille (iPhone, iPad, iPod) ja Android-puhelimille/tableteille (5.11.2012).
Valvovassa laitteessa on mm. seuraavat ominaisuudet: Kuvat/videot, ilmoitukset sähkökatkosta/akun tasosta ja sijaintitiedot. Sovellus kuuntelee myös ääniä ja tunnistaa hälytysäänet, kuten palo- tai varashälyttimet. Voit etäohjata toisesta kännykästä/tabletista valvontaa päälle/pois ja pyytää kuvia/videoita. Saat hälytykset puhelimeesi (hälytys ilmestyy äänimerkin kera näyttöön vaikka sovellus ei ole päällä). Valvonta toimii 2G/3G/4G-verkoissa sekä Wi-Fin kautta.
Laitteen käyttöönotto on yksinkertaista, annat vain sähköpostiosoitteeen ja valitsemasi salasanan tilin luontia varten. Kun lisäät laitteita tiliin, annat vain samat tunnukset ja laite liitetään automaattisesti tiliisi. Et tarvitse mitään IP-osoitteita tai palomuuriasetuksia, kuten useissa muissa valvontalaitteissa. BiiSafella on erilaisia palvelutasoja, myös täysin maksuton Free-tili.
Lisää tietoja: www.biisafe.fi
Terveisin
Pekka Kettunen
BiiSafe Oy - käytössä2
DX edullisin
Ja tämä on helpoin ja varmakäyttösin, ei tee vika hälytyksiä:)
Punainen ledi vaan sopivasti näkuviin.
Fake Realistic Dummy Surveillance Security Camera w/ Blinking Red LED - Silver (2 x AAA)
http://www.dealextreme.com/fake-surveillance-security-red-led-silver--113612?r=34774240
Nää ei tarvii PC:tä, vain wlanin ja RJ-45 kaapelin virta.
http://www.dealextreme.com/p/300kp-wi-fi-pan-tilt-cctv-camera-w-11-ir-rj45-57383?r=34774240
300KP Wi-Fi Network Surveillance IP 2-Way Audio Pan/Tilt CCTV Camera w/ 11-IR LED Night-Vision/RJ45
€ 54,09 toimituskuluineen, tulli ottanee 22% alvia jonka saa netissä maksettua vaivattomasti.
Jos oikein tarkkaa ja hyvää kuvaa haluat
http://www.dealextreme.com/p/-400kp-cmos-dome-zoom-lens-ip-camera-w-ir-white-122347?r=34774240
H3-P1D3 H.264Wireless 400KP CMOS Dome Zoom Lens IP Camera w/ IR / 10X Optical Zoom - White
Noita pystyy käyttään myös kännykästä (esim kääntämään). Usein laitetaan lähettään liiketunnistimesta kuvat sähköpostiin. - käytössä2
Jos haluu FullHD laatua (Wide angle only at 720p), ei tosin valvontakamera.
Osaa 1920 x 1080 @25fps joten vois päätellä että kuva erittäin hyvää (parempaa tuskin löydät tällä rahalla). Nauhottaa MOV, and H.264.
Verrattavissa GoPro 3 Black Hero3 ?
1080P CMOS 5MP Sports Waterproof Digital Video Camera w/ 4x Digital Zoom/TV-Out/HDMI/SD (1.5" LCD)
http://www.dealextreme.com/p/1080p-waterp-video-camera-w-4x-digital-zoom-tv-out-hdmi-sd-82742?r=34774240
Pitää verrata lähinnä FullHD videokameroihin, tallentaa videot 32 GB SD-muistikortille, tai HDMI:llä eteenpäin.
Kaikki mahdolliset piuhat mukana ja sään kestävä. Autosarja ym.
Testiä: http://www.techmoan.com/blog/2011/9/18/the-crocolis-hd-extreme-cam-longest-review-ever.html
Ei huono, € 143,18 tullin 22%alv.
Tahtoo tollasen, tarvii laittaa tilaukseen jossain veiheessa.
Just tollasta oon aina halun öö... tarvinnu. - dfgfdgd
Ota huomioon lakipuolen asiat ettet vain syyllisty salakatseluun.
"Salakatselu: Joka oikeudettomasti teknisellä laitteella katselee tai kuvaa
1) kotirauhan suojaamassa paikassa taikka käymälässä, pukeutumistilassa
tai muussa vastaavassa paikassa oleskelevaa henkilöä taikka
2) yleisöltä suljetussa 3 §:ssä tarkoitetussa rakennuksessa, huoneistossa tai
aidatulla piha-alueella oleskelevaa henkilöä tämän yksityisyyttä loukaten,
on tuomittava salakatselusta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi
vuodeksi.
Yritys on rangaistava."
"Rikoslain 24 luvun 11 §:n mukaisia kotirauhan suojaamia paikkoja ovat asunnot, loma-asunnot ja muut asumiseen tarkoitetut tilat, kuten hotellihuoneet, teltat, asuntovaunut ja asuttavat alukset, sekä asuintalojen
porraskäytävät ja asukkaiden yksityisaluetta olevat pihat niihin välittömästi liittyvine rakennuksineen."
http://www.tietosuoja.fi/uploads/2lrt0dxzjo42lh_1.pdf
En ole lakimies, mutta vaikuttaisi siltä että oikeudettomasti kuvaaminen omalla loma-asunnollakin näyttäisi olevan rangaistavaa. Herääkin kysymys mikä on oikeutettua kuvaamista ja mikä taas ei? En löytänyt pikaisella etsimisellä mitään varmaa vastausta ja on mahdollista että tämä ratkeaa joka kerta tapauskohtausesti oikeudessa..
Samalla tosin myydään kaikenmaailman ratkaisuja mökeille yms mutta syyllistyvätkö nämä sitten rikokseen yllytyseen? - 9+98
ALUEELLA
TALLENTAVA
VIDEOVALVONTA
Tollasen kun kun laittaa niin asia kunnossa.
Ja sisällä kotonaan saa kuvata, jos sinne joku luvatta tunkeutuu rikollisesti niin murtovaras on syyllinen.
Yleisillä paikoilla on vapaa kuvaus oikeus.
Pitää myös erottaa kuvaus oikeus, julkaisu oikeudesta.- +rGD>`z4
Jonnekin vain taulu, jossa lukee "Kameravalvonta. Liiku hitaasti."
- 3+5
Toi kyltti kannattaa laitta sillai että kamera näkee.
Niin tulee kasvot kuviin, kun pää kumminkin kääntyy ja hakee sen kameran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa872049Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as391333Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1361003Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.215938- 81827
- 95813
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215724- 73691
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,51690On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79638- 69621
- 35601
- 43571
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25467Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin13459Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28452- 35444
- 33433
- 40427