Olen onneton ja masentunut. Elämä on ollut tähän mennessä yhtä ruusupuskassa ryömimistä. En ole löytänyt onnea. Päinvastoin tuntuu, että olen kokoajan onnettomampi. En tiedä mitä tehdä. Unelmoin miehestä ja perheestä, tasapainoisesta arjesta. En vain usko koskaan saavuttavani tätä unelmaa. En kelpaa kenellekkään. Enkä tiedä, miten voisin löytää onnen.
Miten löytäisin onnen?
2
177
Vastaukset
Hei
Kerrot aika vähän tilanteestasi. Sen perusteella ja ei muutenkaan ole olemassa mitään yksiselitteistä onnen reseptiä. Onnellisuus ei ole jatkuva mielentila kenelläkään. Elämässä voi olla perusonnellisuutta silloin kun asiat ovat kohdallaan, mutta kukaan ei ole jatkuvasti onnensa kukkuloilla.
Kerrot unelmistasi saada puoliso ja perhe. Ne ovat normaaleja toiveita ja itselleni tulee mieleen kysymys: miksi koet ettei se voisi tapahtua omalla kohdallasi. Ihan ensin sinun kuitenkin olisi kelvattava itsellesi, vasta sitten jollekin toiselle. Miten voisit päästä masennuksesta ja nähdä itsesi arvokkaana ja tutustumisen arvoisena? Oletko saanut hoitoa ja apua?
Elämä on kuitenkin yllättävää ja arvaamatonta. On ihan mahdollista, että parin vuoden kuluttua muistelet tätä kirjoitustasi ja vierelläsi on ihana puoliso. Koskaan ei kannata luopua toivosta. Ja aina kannattaa jaksaa sitkeästi hakea apua itselleen, tehdä töitä oman tilanteensa muuttamiseksi.
Toivon sinulle uskoa ja toivoa sekä rakkautta!
Pappi ElisabetVaateutumisen muutos voi tuoda miehia lähemälle. Puhumisen tapa, sanankäyto ja äänen käyto voi miehet tuoda sinun lähelle. Kun unelmanmiestä en tapa, sitten voi olla niin, että en ole pakku unelmoida - tapa vaan miestä ja oppi häntä tuntemaan sellasisena, kun hän on. Kun hän en ole rehelinen, jätä hän heti pois, kun ...... itse tiedät, mitä sa en salli, mutta kun en ole unelman mies, mutta hyvä mies kuitenkin, oppi häntä tuntemaan ja unelmat löydäte yhdessä myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2725089- 514087
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii933599- 502709
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461863- 191827
- 1001669
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘981481- 711085
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1461063