Olen kärsinyt vatsakivuista jo vosia. Tällä hetkellä on vatsakatarri ja ruokatorventulehdus. Lisaäksi ultrassa löytyi muutoksiasappirakossa--> seinämät ovat kummalisen paksut (aiemmin sappirakko oli myös tulehtunut) ja lisäksi sapessani on pieni kasvain(polyyppi?). Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta??!
Olen menossa leikkaukseen kuukauden päästä ja hiukan jännittää. Onko jälkikivut kovat? Mitä kipulääkettä olette saaneet kotiin? (Muuta kuin litalginia...)
Ps. Olen 24 v. normaalipainoinen..
Sappirakon poisto
8
4861
Vastaukset
- sapeton
Minulta poistettiin sappirakko vuosi sitten.Rakon alapuolelle oli muodostunut "lisäpussi",joka myös oli täynnä kiviä.Ruokavaliosani ei ollut moittimista,ja olen hoikka,ettei se selitä kivien muodostumista.Sukuvika,sanoi lääkäri.Toimenpide tehtiin tähystyksellä.Navan alapuolelle tuli 3-4 sentin haava,lisäksi kolme pienempää haavaa.Leikkaus tehtiin sunnuntaina(päivystyksessä)ja kotiin pääsin tiistaina.Mukaan annettiin Panadol 1g-resepti.Eli sama,kun otat kaksi tavallista panadolia.Kyllä niillä pärjäsi.Olihan se tietekin kipeä,vatsanpeitteiden allahan tehdään iso leikkaus,vaikkei päällepäin näy kuin pikkuhaavat.Sairaslomaa sain kaksi ja puoli viikkoa.Pariin viikkoon ei saisi paljoa nostella tai kantaa taakkoja.Kahden viikon kuluttua leikkauksesta lähdin Madeiralle,ja patikoin kymmeniä kilometrejä,että kyllä siitä nopeasti toipuu.Nyt arvet vatsassa hädin tuskin näkyvät.Tsemppiä!
- TKP
Olen kans 24 ja kesällä leikattiin.. Mulla on kyllä se "iso" haava noin 5 cm rintaliivien alapuolella ( 5-6 cm) eli navan YLÄPUOLELLA.. toinen (arpi) lähtee navasta ylöspäin ja on noin 3 cm pitkä.. lisäksi vyötäröllä on 2 noin 1 cm pituista arpea.. Ei ollut kovin kipeä kuin ekan viikon.. Kipuun sain 3 * 600 mg burana ja 6 * 500 mg panadol / päivä eli ei siis kerralla... Mut leikattiin päivystyksessä kun sappi oli niin pahasti tulehtunut.. Vielä kahden viikon päästä mun maksa-arvo oli yli 600.. Pikkuhiljaa sitten laski.. Noin kuukausi leikkauksen jälkeen en enää tiennyt että missään leikkauksessa olisin ollutkaan.. Tsemppiä, hyvin se menee..
- sapeton
Tuli tosiaan pikku virhe kirjoitukseeni:isoin haava minullakin on navan yläpuolella vaakasuoraan.Toinen arpi samalla kohtaa ylempänä, juuri ritsikoiden alapuolella(ei voinut ensialkuun rintsikoita käyttääkkään) ja sitten oikealla puolella vatsan sivussa ne kaksi pienempää haavaa(1-2cm).
- rakko
itsekin odotan sappirakon poisto leikkaukseen, mulla on niitä polyyppeja jonkun verran.. en oikee tiiä,eivät enää kertoneet. Eka kuvauksessa muutama vuosi sitten niitä oli 6 ja nyt ne on lisääntyny ja kasvanu.. Mahtavatko olla vaarallisia moiset?
- harto mant
Olin sappirakon poisto leikkauksessa n 1 kk sitten. Tähystyksellä toimenpide aloitettiin navan yläpuolelta, mutta operoinnissa jouduttiin menemään perinteiseen avoleikkaukseen.Leikkaus-salissa meni 3,5 h. Haava on pitkähkö 14-15 cm.Aluksi kipeä, kipulääkkeenä meni kotona runsaan viikon ajan (ohjeen muk) 3 g Panadolia/vrk. Sen jälkeen annosta pystyin pienentämään. Nyt ei enää kipua,kuin kyykkyyn mennessä, ei lääkitystä. Sairauslomalla 1 kk.
Hoito oli kokonaisuudessa erittäin hyvää!- on ikävä
juttu ja aika pelote herättäessä. ite selvisin onneksi tähystyksellä, vaikka leikkaus oli tapauksessani vaikea.
- Aspiratio pneumonia
on ikävä kirjoitti:
juttu ja aika pelote herättäessä. ite selvisin onneksi tähystyksellä, vaikka leikkaus oli tapauksessani vaikea.
Itse menin päivystykseen kipujen vuoksi ja ultran perusteella määrättiin päivystysleikkaukseen muutaman päivän sisällä. Tähystyksellä alkoi , avoleikkaukseksi muuttui ja arpi on yli 20 cm poikittain masussa. Selvisipä syy. Lääkityksenä Panadol 3 G päivässä ja Litalgin 3 x päivässä.
Ei se avoleikkauskaan pelottava asia ole, mutta arpi on komeampi kuin tähystyksellä tehdyssä leikkauksessa.
Heräämössä mulla pysähtyi hengitys ja hengityskoneeseen ja teholle oli seuraava osoite.
Kiitos pätevän hoitohenkilöstön, tässä sitä kirjoitellaan.
- iso riesa
Itselläni vaivat alkoivat odottaeesani ensimmäistä lastani kymmenen vuotta sitten. Synnytyksen jälkeen vaivat katosivat, kunnes palasivat kolmen vuoden jälkeen koko ajan pahentuen. Tosin jouduin syömään tulehduskipulääkkeitä muuhun vaivaan silloin runsaasti, että olisiko tuo pahentanut tilannetta. Parissa kuukaudessa paino putosi 13 kiloa ja olin fyysisesti huonossa kunnossa. En kyennyt syömään enää muuta kuin keitettyä perunaa, kaurapuuroa ja mustikkasoppaa. Kaikesta muusta tuli hirvittävät kivut. Ultrassaoli jo todettu kiviä, mutta en päässyt leikkaukseen, koska tulehdusarvot pysyivät kipulääkkeiden takia alhaisina. Kipukohtaukset olivat yhtä helvettiä ja lopuksi jouduin jo käymään kipupiikillä. Kerran jo kävin TAYS:ssä kierroksen, mutta eivät suostuneet leikkaamaan vielä. Parin viikon päästä palasin takaisin ja sitten jo leikattiin päivystyksenä. Aloittivat tähystämällä, mutta joutuivat siirtymään avoleikkaukseen. Leikkauksen jälkeen kirurgi kävi sanomassa, että sappirako oli ollut kuin puuta, siinä oli krooninen tulehdus ja märkäpesäke. Helvetilliset kivut jäivät sinne, mutta toipumiseen meni liki kaksi kuukautta, mutta se johtui varmaan romahtaneesta fyysisestä tilasta. Nykyisin muistona on melki 25cm pitkä arpi, mutta hyvin tuo on mukana kulkenut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103865"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71617
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483