Rikos suurta joukkoa kohtaan

Kaksplusvaranumero

Panama veronkierto kohdistuu koko yhteiskuntaa vastaan,mutta syytteitä saati rikostutkintaa vaan ei aloteta.
Tulee mieleen vanha juttu Jorma Terentjehvistä joka kusetti tuhansia sijottajia
Valehtelemalla osavuosituloksen unohtamalla antaa tulosvaroitusta ennen sen julkaisua.
Kaveri myi omat osakkeensa ennen sen julkaisua ja sai 900 miljoonaa markkaa.
Rangaistus ei mitään,muuta kuin että "tuhma poika".
Näyttää olevan niin,että mitä suurempempaa joukkoa kohtaan rikos kohdistuu,sitä pienemmät rangaistukset,vaikka luulisi ko tapauksissa rangaistusastteikon kovenevan rikoksen kohdistuessa suurempaan joukkoon.
"Lakihan on kaikille yhdenvertainen"ainoo vikahan on vain se,että lain on tehneet ne jotka "tarvitsevat sitä,siis hyötyvät siitä☺

2

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PlayLottoAndWin

      JuuriOikeaanAikaan:han oli aikoinaan niin suuri puhallus, että siitä hyötyneillä oli varaa lahjoa viranomaiset ja poliitikot.
      Piensijoittajat ottivat takkiinsa ja pari heppulia kuittasi miljarditilit, markoissa kylläkin, mutta miljardi on miljardi vaikka oravannahkoissa.

      Talvivaara on nyky-Suomen JustOnTime sillä erotuksella, että valtio on virkamiestensä ja poliitikkojensa kautta ollut osallisena huijauksen suunnittelussa, organisoimisessa ja toimeenpanossa.

      EVM, Euroopan vakausmekanismi on EU-eliitin ikioma kultapossukerho, jonka omissa säännöissä mahdollistetaan rikollinen toiminta ilman pelkoa vastuuseen joutumisesta.
      Suomalaisia poliitikkoja ja virkamiehiä kuuluu muiden possujen tavoin EVM:n etupiiriin, mm. entinen valtiovarainministeri VVM:n korkea virkamies.

      "Näyttää olevan niin,että mitä suurempempaa joukkoa kohtaan rikos kohdistuu,sitä pienemmät rangaistukset,vaikka luulisi ko tapauksissa rangaistusastteikon kovenevan rikoksen kohdistuessa suurempaan joukkoon."

      Näin se menee ja vanha sanontahan kertoo tuon saman totuuden hieman eri sanoin:

      "Tapa yksi ja olet murhamies, tapa tuhat ja olet valtiomies."

    • Oi-maamme

      Loistavia ja hyvin kuvaavia komentteja jotka osuvat oikeaan mutta siltikään kukaan viranomainen ei uskalla puuttua vakaviin törkeisiin isoihin rikoksiin koska eivät uskalla astua toistensa kintuille ovat ollakseen niin kuin ei oltaiskaan ja piiri pieni pyörii edelleenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      195
      1476
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1248
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      50
      978
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      930
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      833
    6. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      830
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      56
      812
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      804
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      800
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      32
      745
    Aihe