hyvä leirintäalue

leirivinkki

Mikä teidän mielestä tekee leirintäalueesta hyvän? Mitkä on ne asiat jotka saavat jäämään leirintäalueelle toiseksikin yöksi, tulemaan uudelleen tai suosittelemaan aluetta muillekin? Omasta mielestäni tärkeimmät asiat leirintäalueella ovat: hyvä uimaranta ja uimakelpoinen vesi, hyvä sauna ja alueen yleinen siisteys. Myös alueen sijainnilla ja henkilökunna, sekä muiden karavaanareiden käytöksellä on ratkaiseva merkitys.

11

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mökitön

      Iso alue on hyvä, ei tarvitse vaunujen olla vieri vieressä, saa vähän omaa rauhaa kun ei mökkiin ole varaa;)

    • Lyhyt_kommentti

      Kansainvälinen asiakaskunta on tärkein. Se tarkoittaa käytännössä aina että humalaisten örinää ei tarvitse kuunnella.

      • öykkämöykkä

        Tuohon sääntöön on kuitenkin se poikkeus, että kun jostain Rovaniemen korkeudelta mennään riittävän matkaa pohjoiseen, niin jossain vaiheessa norjalaisten vodkaturistien osuus kasvaa siihen pisteeseen, että he ottavat suurimman kunnian yöllisestä öykkäämisestä ja möykkäämisestä.


    • viimeinentärkeä

      Ounaskoski Rovaniemellä juuri tuosta hyvä. Ulkomaalaisia paljon!
      Eikä karaokea eikä ole Sfc.

      • hundundscheisse

        No niinpä on: saksalaisia eläkeläisiä. Tulevat vissiin katsomaan paikkakuntaa, jonka isänsä polttivat. Ounaskosken saniteettitilat ovat hanurista. No, sieltähän se itse tuotekin.


    • hienoperse

      Puhdas pytty ja sen ympäristö, ei tuoreita eikä kuivuneita kusilänttejä lattialla, oma rauha käydä paskalla. Toistaiseksi ei ole tullut vastaan aluetta, joka ottaa hyvin huomioon tämän kaikista perustavimman tarpeen. Maksulliset vessat lisukkeeksi leirintöihin ja vessahinnat tappiin, puhtaustakuulla. Nuukat voisivat jatkaa sotkemistaan ilmaispuolella.

      • omanilkka

        Hienoperse kuule. Miks ihmeessä ylipäätään käyt leirintäalueilla, jos ajatusmaailmasi on tollanen. Mene hotelliin. Jos on pakko mennä leirintäalueelle. niin käytä oman asuntoauton tai -vaunun vessaa; sen siivoamisesta vastaat ite ja sinne tuskin kukaan tulee häiritsemään. Toisekseen, kukahan ne vessat sotkee......


      • shitting.and.stinking

        On aina mukavaa saada palautetta leirintäalan ammattilaiselta, näin se ymmärrys kasvaa. Vastaus valaisee, että saastaiset saniteettitilat kuuluvat leirintäalueiden luonteeseen, ne ovat ikään kuin ominaisuus. Tässä asiassa Suomi on edelläkävijä esimerkiksi Keski-Eurooppaan verrattuna. Ei muuta kuin tuotteistamaan. Paska haisee, raha ei.


    • pöööööö

      Hyvä alue löytyy Tervosta,kannataa kokeilla ja lähellä Lohimaa josta saa hyvää lohiruokaa valmiina tai itse onkien. Tosi mukava alue.

    • Telttismamma

      Kovin on vastaukset karavaanaripainotteisia. Minä vastaan telttailijan näkökulmasta. Hyvä leirintäalue on kauniilla paikalla. Nurmikenttä jossa saisi olla puita varjostamaan telttaa sillä mikään ei ole tuskallisempaa kuin herätä jo kukonlaulun aikaan saunaksi lämmenneestä teltasta. Puiden avulla saa myös sadekatoksen teltan eteen jottei teltassa tartte mököttää. Siisti alue,toki. Luxusta ei tarvitse olla. Nykyhinnat vaan alkaa olla aika kovia. Telttailijalle 15 euroa on ehdoton maksimi. Useammasta yöstä pitää saada alennusta. Ja joissakin keskusteluissa on keskusteltu siitä kun jotkut tahtoo rauhaa ja hiljaisuutta ja toiset taas laatuaikaa ja yhteislaulua kamujen kanssa. Jaetaan siis leirintäalueet siten että kullekkin on alueensa. Nimetään nämä jollakin kaikille sopivalla nimellä niin voit heti tullesasi ilmoittaa haluatko Rauhalaan vai Rientolaan. Kyllä sitä meinaan itsekkin joskus haluaisi mukavaa pitää.

    • Pyörällämatkalla

      Kun käytän leirintäalueista, olen liikkeellä polkupyörällä ja teltalla. Hyvät suihku- ja keittiötilat sekä ruokaravintola ovat tärkeimmät. Alueen oma ravintola ei ole niin tärkeä, jos leirintäalue on ihan kaupungin keskustan kupeessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      314
      7894
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      92
      6164
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      173
      3611
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2147
    5. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2056
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      39
      1963
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      1954
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      75
      1706
    9. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1514
    10. En mä itke

      sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja
      Ikävä
      31
      1470
    Aihe