Onko se totta että mäntä ja jakopää remppaa riittää jopa liki uusissa autoissa?
samat koneethan on audissa.seatissa ja skodassa myös?
Miten niitä uskaltaa hankkia jos asia on totta?
VW konserni moottorit?
17
250
Vastaukset
- Ollos_huoleti
Ei ole totta.
- Joskus_huvittaa
Ostakaa vaan VW tuote. Kuplaakin pidettiin kestävänä autona, vaikka moottori pitikin vaihtaa 80 000 - 100 000 km välein. Kyllä ne moottorit kestää saman tänäkin päivänä VW tuotteessa. Turbosta nyt ei varmuudella voi sitä sanoa, voi mennä ylikin, mutta ei kahden moottorin ikää yleensä kuitenkaan bensakoneissa.
Kuuntelin juuri erään ihmisen kehumista, kuinka kestävä se kupla olikin 70-luvulla ostettuna ja kesti autotallissa niin kauan toimivana. Olihan mökillekin 17 kilometriä matkaa.- Vanha.autoteknikko
Joo. Minun tekukaverin kotiin ostivat kuplan 1300 ccm koneella. 10 tuhannen km:n jälkeen uusittiin ylikokolaakerit, kun olivat pyörineet pesissään. Ja taas 10 tuhannen jälkeen... Pakkasella vei hirveästi bensaa. Litroja en enää muista, mutta laskin, ettei sen bensapumppu enempää pystynyt pumppaamaankaan. Siinä kun oli automaattiryypyssä sähkölämmitys ja se sähkölämmitys ei kunnon pakkasilla jaksanut bimetallijousta lämmittää ja ryyppy pysyi päällä koko ajan...
Ynnä paljon muuta. - Kupla_olikin
Vanha.autoteknikko kirjoitti:
Joo. Minun tekukaverin kotiin ostivat kuplan 1300 ccm koneella. 10 tuhannen km:n jälkeen uusittiin ylikokolaakerit, kun olivat pyörineet pesissään. Ja taas 10 tuhannen jälkeen... Pakkasella vei hirveästi bensaa. Litroja en enää muista, mutta laskin, ettei sen bensapumppu enempää pystynyt pumppaamaankaan. Siinä kun oli automaattiryypyssä sähkölämmitys ja se sähkölämmitys ei kunnon pakkasilla jaksanut bimetallijousta lämmittää ja ryyppy pysyi päällä koko ajan...
Ynnä paljon muuta.oman aikansa surkea yritys mutta sen jälkeen Vw teki vähän parempaa laatua tuonne 90-luvun loppupuolelle saakka. Säästötoimet yksittäisten osien laadussa romahduttivat koko auton laadun tuosta aikakaudesta tähän päivään, jotakin poikkeuksia lukuunottamatta. Kun ei reilussa kilpailussa pärjää, yritti Vw-konserni huijata joka välissä siitä kuitenkin surkeasti kärähtäen.
- KyykmanAhertaaTaas
Mitä tekemistä vanhoilla kuplilla on tekemistä nykyautojen kanssa.
Vuosia sitten oli joitain ongelmia joita ei uusissa ole ollut vuosiin ja aloittajakin sen tietää, on vaan sellainen vakitrolli joka päivittäin tekee epätoivoisia aloituksia kymmenittäin.- Vanha.autoteknikko
Sitä vaan, että sitkeästi jaksaa VW vaalia vanhoja perinteitä.
Niinkuin sinäkin.
Ei mulla muuta. - Perintövero
Tekeekö myös uutta perinnettä: http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/auto-roihahti-tuleen-ymparistotalon-edessa/735373/
- mormoonii
Mahoton remontti, joutuu konneen irrottaa, että saa uuvet männät sissään?
- laadullaOnTekijänsä
VW:n laatu on nykyään hyvää ja päästögaten, dsg:n ja öljynsyönnin vanhojen ongelmien johdosta siellä on ollut pakko panostaa laatuun entistä enemmän ja se näkyy myyntiluvuissa.
- Laatua.tekemässä
Ei ole monta vuotta siitä, kun VW:n suunnitteluosaston johtomiehet jäi kiinni rikoksesta. Olivat sijoittaneet suunnitteluun ja tuotekehittelyyn tarkoitetut rahat ilotyttöihin ja viinaan.
Tässä tulos... - Kertakäyttövolkkari
Laatu on hyvää ensimmäisen vuoden, sitten äkkiä kiertoon?
- ossssinJuttuja
Mainokseenko nyt vedotaan ja luotto on kova?
- seataudiskodaVWsama
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000000932272.html
tutki isse....
Netti auki ja hakuun: VW viat- jihuuNäilläMennään
Vastaavia löytyy mm. Toyotalta ympäri maailmaa.
VW oil leaks problem google osumia 2 910 000.
Toyota oil leaks problem osumia 3 190 000. - Ihan_joutavia_listoja
Tuollahan saat vain VW:n osalta esiintyneitä vikoja. Vastaavilla hauilla saat sen merkin viat, jotka kulloinkin kiinnostaa. Ja niitähän riittää merkissä kuin merkissä. Se on ihan ymmärrettävääkin, kun autoja maailmassa on miljoonittain. Todennäköisesti tuo vikalista on sitä pidempi mitä enemmän ko merkkisiä autoja maailmassa on.
Jos vähän tarkempaa ja hyödyllisempää haluaa, niin vikalista kannattaa rajoittaa Suomeen. Silloin ainakin olosuhteet ovat kaikille samat, mutta silloinkin vikalista on edelleen sitä pidempi mitä yleisempi auto on Suomessa.
Mitä hyötyä noista sitten konkreettisesti on autoa valitsevalle onkin ihan toinen juttu. Itse en ole konkreettisia hyötyjä keksinyt. Minulla on ollut vuosien mittaan useita eri merkkisiä autoja uutena ostettuna eikä noista listoista ole mitään apua mihinkään. Nehän ovat vain kirjattuja luetteloita mitä vikoja autoissa ylipäänsä voi olla. Automerkkiä, jossa yhdessäkään valmistetussa autoissa ei koskaan ole löytynyt vikaa, ei ole olemassakaan.
- yxvw
Onkohan Volkkari tulevaisuudessa vähän niinkuin Citikka. Voi vaihtaa uuteen vain omassa merkkiliikkeessä... Itselläkin Volkkari, jossa nyt 15 tkm lasissa. Toistaiseksi ollut kuitenkin tyytyväinen voittopuoleisesti.
- Kylsenäion
Kannattaa tulla tälle vuosituhannelle. Citikka kelpaa hyvin vaihtoautona kaikkiin liikkeisiin. Tuottaa vähemmän murhetta myyjälle kuin volkkari.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833