Mitä mieltä olette, onko kirsikkakaapistot liian tummia keittiöön? Kyseessä oleva kirsikkaovi on melko tumman ruskea eikä ollenkaan niin punainen kuin yleensä. Usein myös punaiseksi petsattua koivua myydään kirsikkana, eli oikea kirsikkapuu on melko ruskeaa sävyltään.
Olen todella tykästynyt oven malliin ja väriin mutta pelottaa että keittiöstä tulee synkkä. Miten voisi vaalentaa keittiön ilmettä, jos kaapit ovat tummanruskeaa kirsikkaa ja koneet rosteripintaa?
Kaikki muut rakentaneet naapurit ovat ottaneet valkoiset, vaniljat tai cappucinoncäriset mdf peiliovet sellaisella "urakuviolla". Itse haluaisin oikean puupinnan, mutta onko tämä tumma kirsikka tätä nykyä totaalisen OUT?
Olen todella tykästynyt oven malliin ja väriin mutta pelottaa että keittiöstä tulee synkkä. Miten voisi vaalentaa keittiön ilmettä, jos kaapit ovat tummanruskeaa kirsikkaa ja koneet rosteripintaa?
Kaikki muut rakentaneet naapurit ovat ottaneet valkoiset, vaniljat tai cappucinoncäriset mdf peiliovet sellaisella "urakuviolla". Itse haluaisin oikean puupinnan, mutta onko tämä tumma kirsikka tätä nykyä totaalisen OUT?
Vastaukset 15
Vanhimmat
meillä on putkikeittiö jossa vain altaan kohdalla matala ikkuna. päädyin valitsemaan kirsikkarungot ja vaniljaovet, rosteria koneet. Välitilaan laitettiin kirsikan väriset laatat. ei se valossa kylve tuokaan, mutta on hyvän näköinen! Alkuun harkittiin vaan että tehostetaan valaistusta niin että puu ei syö valoa ja siksi edelleen suunnitelmaan jäi kaapistojen eteen halogeenirivi ja kaksi tehokasta yleisvaloa upotettiin kattoon. Kyllä tuolla valolla ruuan laittaa.
Laita kirsikkaovet, mutta tasot vaaleana esim.harmahtava vaalea laminaatti tai hiekansävyinen ja samaan sävyyn laatat...ja seinät vaaleana...uskon, että vaalea vaakataso tuo valoisuutta..eli tasot
Kirsikka ja vaaleanharmaat tasot ei toimi!
Kunnon valaistus tekee ihmeitä. Koita kaivaa jostain sähköistyksen tasoluokitus. Sieltä saa hyviä ideoita siitä, miten valaistus tulee toteuttaa ihan aikuisten oikeasti, kun se tehdään korkealaatuisesti.
Muista sekä suora- että epäsuora valaistus kaikissa niissä kohteissa, joissa työskentelet keittiössä: liesi, astianpesukone, työpöytä jne. Yleensä perussähköistyksessä on keittiössä yksi valopiste katossa ja yksi kunkin tason päällä. Putkitukset ja katkaisijat kannattaa surutta ainakin tuplata ja kattovalaistuksen (3-4 pistettä) lisäksi ainakin verholaudan taakse yksi pistoke. Ylimääräisiä kaappien alle tulevia putkia voi sitten käyttää joko työtasojen lisävaloille tai kaappien valaistukseen. Kannattaa myös miettiä kiinteitä halogeeneja kattoon, jolloin tavallisia valaisinpistokkeita riittää usein 2-3.
Jos maksaa aidosta puusta keittiön ovissa, tuntuu melamiinitaso vähän "halvalta". Miten olisi teräs pääosaan tasoista?
mitkä tasot tehään mellistä?
tietääkseni tasot ovat laminaattia.
Kokeile vielä pähkinää se on myös in!
Alakaapit voi olla tummia ja yläkaapit esim valkoisia...selaa ruotsalaisia lehtiä...löytyy hyviä ideoita
Mielestäni kirsikka on menneen talven lumia, on muodissa ehkä vielä vähän aikaa, mutta kohta tosiaan mennyt. pähkinää minäkin miettisin.
että kirsikkka reagoi todella herkästi ultraviolettivalolle, eli tummuu aikas paljon ajan mittaan!
Keltakirppu tarkoitatko, että nuo puiset kirsikkaosat tummenee? Ei kai laminaattitasot ja kirsikanväriset lastulevyrungot mihinkään tummene? Mietin tässä vaan, kun on tuo keittiö myös suunnitteilla ja tulossa tuollaiset kirsikkaosat.
on eri asia jos otat ihan oikeaa kirsikkaa, joka on sellainen ruskean värinen, kuin että on kirsikan värinen (punertava).
Se oikea kirsikka tummuu...
...keittiössä on ovet ja rungot kirsikkaa. Tasot on mustaa kiveä. Välitilassa on harmaa mosaiikki. Lattiassa on harmaa laatta. Kaikki laatat saumattu harmaalla, ettei tule mitään ruudukkoa. Keittiössä on paljon halogeeneja, kaapistojen alla, päällä ja katossa. Lisäksi valoa tulee liesituulettimen parista halogeenista ja yhdessä kohtaa työtason päälle tulevasta valaisimesta. Jääkaapit ja pakastimet sekä astianpesukone on integroituja. Viinikaappi, mikro, liesituuletin ja hella on rosteria. Vaikka itse sanonkin, ei ole yhtään liian tumma ja hiton tyylikkään näköinen!! Ja tosi paljon kehujakin on kuultu. Meille on ihan se ja sama onko kirsikka muodissa vai ei, me tykätään siitä, mehän siellä asutaankin!
Meille on myös tulossa samankaltainen värimaailma, kuin teilläkin. Rungot ollaan ajateltu ottaa harmaana ja koneet alupinnalla, muutoin samat.
Olisitko innokas laittamaan meilinä kuvia tuosta teidän kokonaisuudesta, jos on mahdollisuus laittaa kuvia s-postilla?
Jos laitat osoitteesi tänne voin mielelläni lähettää kuvia keittiöstämme!
Olisin kovin kiitollinen, jos pistät kuvia.
Värit meillä on tosin päätetty jo, mutta olisi kiva nähdä muitakin toteutuksia, kuin pari hassua mainoskuvaa.
Meiliosoite on kari piste vahasarja ät luukku piste com.
Aikaisemmin en kerkeä kuvaamaan. Me kun ei vielä asuta siellä. Muuttoon vielä muutama viikko.