Pitäis saada silminnäkijätodistus viinan keksimisestä.
Olisko ikäihmisiä kuulolla?
Senjoireita
5118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
heti kun ilmestyy kaimalta joku kirjoitus siis tämän nikin identiteettivarkaus ei onnistu ja valitettavasti floodi tullee ja pahoittelemme kaikkien sivullisten puolesta koska se on valitettava kun vähemmistö siis homot ylenkatso normaalien ihmisten enemmistöä
Vanhat hedelmät ovat maapallolla käyneet alkoholiksi jo ennen ihmistä...
Luuletko löytäväsi keksijän?
Mielenkiintoista, että kysytään asiaa josta sattumoisin olen kiinnostunut (varhaiskeskiajan alkemia). Vastataanpa, koska Wikipedia ei osaa:
Alkoholin tislaus oli jossain määrin tuttua arabialaisille ja kreikkalaisille alkemisteille, esimerkiksi alkemisti Zosimos Panopolislainen kehitteli laitteita, joilla viiniä voidaan tislata eteenpäin vahvaksi juomaksi. Alussa se yhdistettiin hengen vahvistamiseen (Spiritus Fortius), mutta myöhemmin islamilaisessa maailmassa huomattiin sen saavan aikaan oraalisesti nautittuna samanlaisia vaikutuksia kuin Muhammedin kieltämä viini.
Myöhemmin ns. Palermon koulu Italiassa keksi tislauksen, josta on säilynyt kattavia dokumentteja. Ensimmäinen kokonaisen dokumentin tekijä oli alkemisti, tietokonetekniikankin isäksi (hän kehitteli liikkuvia kiekkoja joiden avulla helpotettiin kombinatoriikan ongelmia) kutsuttu Raimondus Llullus (Ramon Llull katalaaniksi) 1200-luvulla.
Eli suosittelen tutustumaan tuohon Ramon Llulliin. Sääli vain että englanninkielisiä, puhumattakaan suomenkielisiä, versioita teksteistä ei ole olemassa. Latinaa vain tahkoamaan, hep!
Ramonin reitit
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ramon_Llull
viinin alkulähde
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viinintuotanto_Kreikassa
viinan
https://fi.wikipedia.org/wiki/Alkoholijuomien_käyttö