Kaukoohjattavakamera kuuhun antigravity

nasablur

mitenköhän saisimme oman kameran kuvaamaan kuun pintaa paljastamaan saloja antigravity tekniikalla? Otetaan viimein selvää mitä on kuussa ja myöhemmin marsissa rakentamalla oma kaukoohjattavaantigravitaatiokamera jota voimme ohjata kompuutterin näppäimistöllä ja ladata kuvattu materiaali youtuubeen muitten ihmeteltäväksi.
https://www.youtube.com/watch?v=LJ7qLSzWC2Y
Suppressed Anti-Gravity (UFO) Tech - Above Top Secret Security Clearance

Nyt tarvitaan teknistä neuvonantoa kuinka tuo rakennetaan.

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän Kuun kiertoradalle kamera saadaan, mutta ihan halvaksi se ei tule. Jos itsellä olisi tuollainen mieliteko, niin lähtisin lähestymään aihetta CubeSat konseptin kautta. CubeSat on 10×10×11,35 cm ja maksimissaan 1,33 kilon satelliitti jonka saa kiertoradalle noin 100000 taalan panostuksella. Tuon verran saa siis varata rahaa pelkästään laukaisun kustannuksiin eikä siinä ole huomioitu itse satelliitin valmistuskustannuksia. Vähän halvempiakin hintoja on jossain tullut jo vastaan. Maan kiertoradalta se pitää sitten vielä saada Kuun kiertoradalle ja se onnistuu esimerkiksi "Micro RF Ion Engine" konseptilla.

      http://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1268&context=smallsat

      Kovin hyvää kameraa ei noin pieneen värkkiin laiteta. Hyvä asia on tietysti se, että avaruuden tyhjyydessä optiikka saadaan toimimaa aivan diffraktiorajalla. Diffraktio rajoittaa erottelukyvyn noin arvoon 1,2*λ/D, jossa λ on aallonpituus ja D objektiivin halkaisija. Tuosta jokainen näkee heti, että kovin suureen erotuskykyyn ei noin pienellä luotaimella ole mahdollista päästä vaikka oltaisiin hyvinkin matalalla kiertoradalla.

      Herra Kähmis voisi kertoa parikin valittua sanaa siitä miten vaikeaa tiedonsiirto tuolta olisi ja miten suuria antenneja tarvittaisiin jotta päästäisiin edes siedettävään bittivirran nopeuteen. ;)

      Vaan jos on palavaa halua, rahaa, aikaa ja osaamista ei muuta kuin antaa palaa. Minulta saa konsulttiapua ihan ilmaiseksi. ;)

    • AncientShit

      melkeen tiän tän: sun pitää vaan rakentaa ufo.
      1) tarviit ekana ainakiin tommosen reilun tuhannen litraan elohopiaa
      2) asian pyörittämään sitä sen ympäri, min. perus turbon kiekoilla, sanotaan 22T/min-> antigraavisia asoita tapatuu ->
      'Kolmanneks: sun pitää pystyä kääntämään niitä sun Gyroja sinne, tonne ja takas, muutens tuu mittä
      3/4) takas ykköseen

      tai oot joku Apollo 13

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe