Iltalehti tiesi jo vuonna 2014 totuuden, rattayapoissit eivät ymmärrä asiaa vieläkään, reppanat, http://www.iltalehti.fi/matkajutut/2014111818847237_ma.shtml
Iltalehti tiesi jo vuonna 2014 totuuden....
654767567657
38349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Resuperseet, tuossa koko juttu... http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-2833369/Thailand-one-dangerous-tourist-destinations-Earth-Ex-pat-investigation-lifts-lid-dark-Land-Smiles.html
tässä Lerpalle yksi juttu.
http://www.bangkokpost.com/news/general/1038489/swede-found-shot-dead-in-cha-am-home
On se Pattaya kamala paikka. Cha Amissakin murhattu ruotsalainen.
Lyöt joka päivä omat ennätyksesi, amalia.
Siis sinun mielikuvitus Amalia, onkopoika, numeromies.... resuperse
Lerppa, Tuossa Iltalehden artikkelissa kirjoitettiin Thaimaasta, ei Pattayasta. Nopeasti kun tämän vanhan jutun luin en huomannut kertaakaa Pattayaa edes mainittavan siinä. Ei Pattaya ole koko Thaimaa vaikka Thaimaan Helmi onkin.
Taas nähtiin kuinka pienet ovat Lerpan kuviot ja syvällä tuo Pattaya fobia. Ei siis Pattayalle matkustavat seksituristit niinkuin kiven kovaan valehtelee, vaan koko Pattayaa kohtaan tuntema kateus. Jonka Lerppa päivittäin todistaa ala-arvoisilla kirjoituksillaan. Lerpan henkinen tila kun nyt on mikä on.
resuperse kartta käteen eikö pattaya ole Thaimaassa, reppana, ja vielä thaimaan suurin turistikohde.
"Suomen ulkoministeriön matkustustiedotteessa huomautetaan, että turisteihin kohdistuneet rikokset erityisesti varkaudet, mutta myös erilaiset väkivallanteot, ovat lisääntyneet kaikkialla Thaimaassa. Matkailijoita varoitetaan myös erilaisista huijauksista sekä massatapahtumista. Lisäksi ulkoministeriö muistuttaa, ettei tuntemattomien kaupittelemia juomia ja ruokia tule nauttia."
Numeromies on hyvä ja heittää vastineeksi maan, jossa UM kehoittaa nauttimaan tuntemattomien kaupittelemia juomia ja ruokia ja missä maassa väkivalta ym. rikokset on vähentyneet turisteja kohtaan?
Thaimaassa noi on lisääntyneet, koska ennen niitä ei ollut juuri ollenkaan? 85km laivalla länteen ja jokainen asia mitä suomalaiselle turistille on tapahtunut Thaimaassa, on tapahtunut suomalaisturistille, myös veljesheimon kaupungissa. On ostettu pillua, ryypätty, saatu nenään, tapettu, huijattu. poliisi ottanut lahjuksia ( olen itse maksanut Viron poliisille lahjuksia,) Thaimaan poliisille en koskaan. Hyvin paljon on kiinni itsestä ja mitä maassa touhuaa. Ei Suomalaisen omistajan suosittu baari Tallinnassa pyöri ilman, että suojelusrahaa maksetaan joko lailliselle tai laittomalle taholle ja Sama Thaimaassa.
Sitä en tiedä, miksi John Stapleton muutti pahuuden ja väkivallan keskuuteen, Kaiketi omasta halustaan? Tuskin Thaimaan valtio hänet sinne kutsui? Kirja on kirja ja jos kirja myy hyvin On Johnilla kivempaa asua maassa, jonka on itse saanut valita? Eli pelkkää rahastusta koko tarina. En tule koskaan kyseistä tuotetta ostamaan.
Lerpan+tarinoissa+Si+Rachakin+on+kuulema+Pattayalla.
Lerppa+kertoi+taannoin+ettei+lue+keltaisen+lehdistön+juttuja+lainkaan,+kun+tuolloin+Iltalehden+blogissa+ylistettiin+Pattayaa.+Keltainen+lehdistö+oli+lerpan+mukaan+roskaa.+Nyt+kelpaakin+yllättäen+mainiosti+Iltalehden+blogit,+kun+joku+ei+tykkää+Thaimaasta.+Nyt+koko+Thaimaa+onkin+Pattaya.
Blogissa+on+osatotuus.+Moni+seikkailija+tekee+itse+itsellensä+Thaimaan+vaaralliseksi+ihastumalla+maahan+niin+pahasti,+että+mopo+karkaa+käsistä,+eikä+malteta+lähteä+kotiin+vaikka+fyrkat+käy+vähiin.+Sitten+tehdään+jotakin+hölmöä+tai+sekaannutaan+vääriin+piireihin+ja+sekoillaan.+
Thaimaassa+seikkailijalla+on+juhannus+ja+vappu+joka+päivä.+Silloin+saattaa+sattua+ja+tapahtua.+Jotkut+hölmöilee+vasemmanpuoleisen+liikenteen+kanssa+jne.+
Totuus+on+kuitenkin+se,+että+joutuakseen+Thaimaassa+ongelmiin,+täytyy+olla+idiootti+ja++sekoilla.+Liikenne+on+ainoa+vaarallinen+Thaimaassa,+ja+sekin+on+rauhoittumaan+päin.
Ei+muuta+kuin+Lerppa+vierailulle+Lähi-idän+maihin+ja+Intian+tai+Rion+slummeihin,+Afrikan+viidakkoveitsimiesten+kyliin,+Burmaan+turistialueiden+ulkopuolelle,+Somaliaan+amerikka-paita+päällä,+Etelä-Afrikkaan+idylliselle+iltakävelylle,+Nizzaan+ihailemaan+ilotulituksia,+Disneylandiin+syöttämään+krokotiileja+lapsilla,+Jemeniin+aamubrunssille,++USAhan+poliisin+tai+kylähullun+ammuttavaksi..
Maailmassa+on+kymmeniä+maita,+jotka+ovat+oikeasti+vaarallisia.+Niin+vaarallisia+ettei+niihin+voi+matkustaa+lainkaan+ainakaan+valkoihoinen.
Tiedätkö+lerppa+mikä+maa+on+kyseessä:+-Siellä+asuu+vain+4%+maailman+ihmisistä+mutta+siellä+on+25%+koko+maailman+vangeista?
Hei sankari hua hinnistä.Miksi et pistänyt aloitusta hua hinnin puolelle.
Eikö olisi sinustakin suotavaa varoittaa niitä ihania kavereitasi.
Maailmahan olisi parempi paikka jos me kaikki reppanat kuollaan eikö niin.
Kohta taas joku diapetes pallomaha lasten seksuaalinen hyväksikäyttäjä tulee kertomaan että Thaimaassa ei tapahdu raiskauksia eikä lapsiseksiäkään ole koko maassa koska Thaimaam omat tilastot niin sanoo
Hah mitäs Tuuheatukkaisen hoikan ja menestykkään urheilija nuorukaisen kotimaan n 6 miljoonan "yksilön" tilastot kertoo samoista aiheista? Thaikuissa 65 miljoonaa asukasta, siihen määrään sopii kaikenlaista tarpojaa. Näkyy kyllä sopivan Suomen 6 miljoonaan suhteessa kyllä enemmän näitä raiskauksia ja lapsen hyväksikäyttöjä. Joka viikkoisia juttuja lehdessä. Ai niin sillä ei ole välii, nyt puhutaan Thaikuista?
Älä kauppaa omia tapojasi.Me thaimaan matkaajat olemme asiallista sakkia.
Thaimaassa tapahtuu raiskauksia yllättävän paljon, jopa Pattayalla. Tuomioita niistä jaetaan yleensä paikallisille. Tyttöjä raiskataan kun he palaavat töistä kotiin. Tutkinta näissä raiskaus tapauksissa on erittäin vaativaa,mutta kertooko Pattayan poliisin tehokkuudesta, jos raiskaus todetaan tapahtuneen? Dna- testit ovat yleisiä ja töistä kotiin palaavan tytön emättimestä taltioidun 7 eri ulkomaalaismiehen dnasta on helppo eritellä raiskauksesta syytetyn paikallisen dna joka on otettu raiskatun tytön suusta.
Tulee mieleen se Jorma papparainen, joka oli käynyt maailman kaikissa maissa paitsi Laosissa. Äijä oli karkoitettu Intiasta ja odotteli viisumia tunnin verran Pattayalla baarissa. Tuon tunnin aikana hän tuli siihen tulokseen ettei tykkää Pattayasta. Hän oli lerpan hengenheimolainen, eikä voinut hyväksyä sitä, että erirotuiset ihmiset kulkevat käsi kädessä. Vanha ennakkoasenteinen junttirasisti. Aivan kuten lerppakin.
Joillakin yksinkertaisilla ihmisillä on outo tapa muodostaa nopeasti käsityksiä jostakin paikasta tai ihmisistä, ja se käsitys ei muutu vaikka voissa paistettaisiin.
Matkustelin aikoinaan yhtiökaverin kanssa. Äijä oli niin perusnegatiivinen ettei mikään kelvannut ikinä missään. Ei Thaimaassa ei missään. Kaikki oli aina paskaa ja kaikki hotellit oli lääviä, aamiaiset eivät kelvanneet vaan hän meni johonkin mäkkäriin kahville mököttämään. Pelkäsi koko ajan että häntä huijataan, kuvaili vuokramopoa tunnin ennenkuin uskalsi vuokrata, haukkui golfcaddiet ja autokuskit, kiukutteli respan työntekijöille.
Sanoin hänelle usein että älä vittu koko ajan valita. Sitten hän hetken malttoi olla hiljaa. Kyseli reissuun kaveriksi tuossa keväällä. Kysyin että mitä? Ootko löytänyt jonkun paikan joka kelpaa herralle? Meni hieman hiljaiseksi.
Jotkut käyttäytyy reissussa kun vanhat Neuvostoliittolaiset huorat päästessään Suomalaisen kanssa naimisiin. Sillä miten paljon tienaa ei ole mitään väliä, kunhan saa ruikuttaa joka asiasta. He tulivat avioliiton kautta Suomeen ja menivät kauppaan jossa oli paljon kaikennäköstä. Eivät ne valkanneet kauneimpia perunoita pussiinsa, vaan etsivät laarin rumimman perunan, joka kädessä lähtivät etsimään myyjää. Myyjältä he kyselivät huonolla suomenkielellä, että Tjämän prejunanko jyritat mjinulle mjyydä, tjamahan on rjuma? Mjinä mjasun Soomesa ja vjaadin kjunnon pjalvelua?
Thaikuissa osa samanlaisia. Lähdetään kotona käymään niin pyöritään villapaita päällä pihalla kun ei haluta ruskettua. Näyttäisivät kuulemma liikaa Thaimaalaisilta?? Typerimmällä " madamella"mitä oon Isaanissa nähnyt, käveli palkattu vartija päivänvarjon kanssa takana. Oli Suomalaisen kanssa naimisissa ja asui jossain Kangasalalla . Nainen oli työtön ja ukko Saarioisilla siivoojana. Madame jakeli ukkonsa perintörahoja avokätisesti noin vuoden verran ollessaan lomilla, kaikille kyläläisille jotka kehtasivat pyytää. No perintörahat loppuivat ja enää ei ole yhtä pitkää jonoa madamen takana kun kotonaan käy. Lainailee meikäläisen sukulaisilta rahaa... " siihen asti kunnes ukko saa kelan rahat ja laittaa hänen tililleen 200e. Että Sellaisia miljoona madameja.
Aloittajalle opetan hieman medianlukutaitoa.
Mikään lehti ei tiedä mitään, eikä lehti kirjoittele mitään. Ei myöskään Iltalehti.
Lehtiin kirjoittelee juttuja ja uutisia sekä lehden omat toimittajat, että freelancerit.
Tässä tapauksessa matkailutoimittaja Marianne Zitting siteeraa australialaisen toimittaja-kirjailijan John Stapletonin kirjaa. Marianne toteaa fiksusti moneen kertaan että kyseessä on Stapletonin mielipide.
Minäpäs totean kenties vielä fiksumpana, että kenties se on Stapletonin mielipide, mutta vielä todennäköisimmin se on kirjan myyntilukuja nostava likainen myyntikikka, raflaavaa epäkohtien korostamista ja kirjan populaariarvon nostamista.
Samaa tapahtuu kaikessa kirjallisuudessa Sofi Oksasesta Kari Enqvistiin.
Oksanenkin väittää mielikuvitustaan tositapahtumiksi myynnin lisäämiseksi ja Enqvist väläyttelee kiinnostavia hypoteesejaan tieteen populaaeipuolelta.
Näes kuiva tai ruusunpunainen kerronta ei tuo lukijoita. Kovat väitteet ja mielipiteet tuo.
Jos Stapleton on kirjassaan tosissaan ja oikeasti tuota mieltä, niin hän on myös matkustanut subjektiivisella negatiivisella asenteella, etsien epäkohtia ja sivuuttaen hyvät asiat. Sellaisella asenteella ei voi saada hymyjä eikä näe niitä vaikka niitä olisikin.
En ikinä ostaisi tuollaista roskaa. En edes lukisi. Minulla on Thaimaasta muistilokeroissani elämäni parhaat kokemukset ja olen matkustanut todella paljon. Ongelmia ei ole ollut, enkä niitä ole etsinytkään, vaan niitä muita asioita.
Peukut!
Resuperse myös sinun mielipiteesi on vain sinun mielipiteesi, eikä sillä juurikaan ole arvoa, muutakin eräänä kertomuksena sinun mieltymysten mukaan, näitä kirjojen mielipiteiden värittämistä kutsutaan populismiksi,
Kari on erittäin huono esimerkki, hän ei juurikaan väritä sanomaansa niin että se miellyttää lukijaa, hänen kirjat on erittäin vaikeatajusia, perusihmiselle jopa mahdottomia, Esko Valtaojaa voidaan vielä hieman syyttää populismistä, Karia ei yhtään, eikä Eskokaan sitä tee suoraan myynnin takia vaan siksi että asia on helpommin ymmärettävissä, muuten oletko koskaan edes lukenut yhtään Karin kirjaa, kun kirjoituksesi on vähintäänkin kummallinen, tunnen Karin henkilökohtaisesti jo vuosien takaa...
Tiedemies ei voi kirjoittaa mitä sylkisuuhun tuo tai menee uskottavuus tiedeyhteisön silmissä, näin on toki jo tapahtunut kun evoluutiobiologi hurahtaa syystä tai toisesta uskoon.
Voi teitä resuperseita, käyppäs nyt hakemaan r-kiskalta uusi 7 päivää lehti jos sieltä saat asiaasi jotain lisävalistusta, reppana.
Muistahan Lerppa se että sinä olit se joka kertoi aloituksessa kyseessä olevan "Iltalehti tiesi"
Nyt kun sua koulutettiin niin sulta menee hermot. Iltalehti ei sitten tiennytkään ja sinunhan se ei pitänyt lukea eikä uskoa keltaista lehdistöä. Aloituksessa väität Iltalehteä tiedejulkaisuksi.
Onko Iltalehti vertaisarvioitu tiedejulkaisu edelleen vai muutitko mielesi? Sinäkö esität siis tiedemiestä Iltalehden avulla? Tunnet varmaan Mooseksenkin ja pysty halkaisemaan vesiä?
Paskanpuhumisesta taas jäit kiinni. Leikit lisäksi Hua Hinin miestä ja haukut Thaimaata. Voisit haukkua itseäsi välillä. Menis kerrankin oikeaan osoitteeseen.
Lerppa on niin tyhmä ettei tajua haukkuvansa omaa kotiaan siinä samalla. Tai sitten unohti että Hua Hin on myös Thaimaata. Alzheimer. Toisaalta Hiekkaharjusta käsin tuo parjaaminen sujuu.
Älä nyt resuperse yritä olla fiksumpi mitä olet 0, reppana
Resuperse en myöskään ole mikään hua hin, pattayan tai thaimaan matkailunedistämiskeskus MEK, tuon vain totuuden esille, reppana
Lerppa sun totuus on vain useasti vain todistettu tietämättömyydeksi tai peräti valheeksi. Yrität vain kaikintavoin solvata Pattayaa. Kuten Hua Hin palstalla valehtelet Pattaya One nettiuutisten olevan venäläisten omistama mediayhtiö, joka on täyttä valetta.
Kenen totuuden? Väität Iltalehden blogia tiedekirjallisuudeksi edelleen. Taas yksi paradoksi.
Resuperse en ole mitään muuta solvannut, kuin resuperseitä, ja näitä onkin syytä solvata, resperseet... edelleenkään resuperseet minun tapporahastossa on 2,26 euroa... reppanat.
Stapleton haukkui nimenomaan Thaimaata ja thaimaalaisia roistoiksi, murhamiehiksi ja huijareiksi sekä teeskentelijä
Sekä kaksinaamaisiksi. Sanoi että jos elossa pois pääsee niin hyvä.
Sinä kutsuit tuota totuudeksi. Nytkö väität että Stapleton puhuikin suomalaisille miesturisteille...?
Ookko lopullisesti seonnut?
Väittäähän se että OtaHanuriinPojua, Zaphodbx:ää ja 3rumaaTeroa ei ole palstalla koskaan ollutkaan. Numeromieheen sulautui nuo aiemmat sekoboltsi roolihahmot.
Vetelee viimeisiään tuo dementikko. Ei tiedä enää edes itse mitä
Kirjoittelee ja postittelee.
Resuperse Stapleton nimenomaan arvosteli, en minä... minä vaan totesin että thaimaa/pattaya on yksi maailman vaarallisimmista paikoista mitä se epäilemättä on, aivan varmasti, eikä kaikki ole thaikkujen syytä, myös pattayalla käyvä roskasakki on hyvin epäilyttävää, ei kaikki mutta vaara pyörii...
vuodenvaihteessa yhteistyössä interpolin kanssa tehty joukkokarkotus todistaa tämän aukottomasti, reppana.
Laita taas resuperse tapporahastooni 500 euroa, jos pullojen keräämiseltä kerkiät, reppana, niin silloin siellä olisi 502,60 euroa.
Lerppa kirjoitat taas Pattayaa solvaavaa väärää tietoa. Alla lista 50 maailman vaarallisimpaa kaupunkia, ei edes Bangkok ole listalla.
http://www.businessinsider.com/the-50-most-violent-cities-in-the-world-2015-1?r=US&IR=T&IR=T
Sairaaloinen on Pattaya vastaisuutesi. Mutta hyvä kun pelkäät Pattayaa voimme siis olla huoletta siellä ei tarvitse nähdä tuollaista mielisairasta lomillamme.
Taas niine olemattomine lapsinesi pattayalla, olet oikein resuperseiden aatelia, minä olen ollut siellä neljä kertaa jo vuoden aikana reppana, joten olet oikea asiantuntija.
Aloittaja on niin innoissaan kun löytänyt jotain negatiivistä Pattaysta ettei erota ärrää teestä.
Tarkoitin peestä. Virhe ei kuitenkaan johtunut samasta syystä. Vaan siitä että muistelin äsken viime reissua sinne joka oli ihana.
Löysitkö sen elämäsi leidarin, homo kun olet, heteromiehet ei käytä ihana sanaa
Kasva aikuiseksi 2016 luvulla homo kammo.sitäpaitsi mistä tiedät ettei rattaya ole nainen.
Miksi vastailette tälle evoluuution ihmeelle.Siitä ei ole mitään hyötyä.
Mitä iltalehti tiesi? Iltalehti tiesi kertoa jonkun huumevelkojen takia jalkaan ammutun Australialaisen Thaimaassa asuvan toimittaja kirjailijan mielipiteitä Thaimaan turvallisuudesta. Muuta iltalehti ei sitten tiennytkään.
Joo vaarallinen on pysykää suomessa.