XP palomuuri ja Giant Antispyware

Asennettuani Giant Antispywaren ja ajettuani scannin ja poistettuani 15 kpl "uhkia" uninstalloin Giantin ja sen jälkeen tuli ilmoitus, että Windowsin palomuuri ei ole päällä enkä ole saanut sitä kytkettyä sen jälkeen päälle mitään kautta. Kertoo, että eipysty käynnistämään Internet-asetukset / ICS palvelua, joka on siis todennäköisesti päältä pois.
Löytyykö infoa moisesta ongelmasta muilla??

JK.
Poistetut uhat olivat jotain mainosjuttuja ym.

Nimim. vasen -12 ja oikea -14
3549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eihän sitä WinXP:n ns. palomuuria mihinkään edes tarvitse koska esim ilmainen ZoneAlarm on huomattavasti turvallisempi käyttää.

WinXP:n SP2:n oma ”palomuuri” ei tarkkaile lainkaan koneelta ulospäin menevää liikennettä, joten ulospäin meneviä yhteyksiä ei voi kontrolloida ohjelmakohtaisesti.

Ja jos koneessa on esim. vakoiluohjelma niin se voi ottaa yhteyden ulospäin jollekin "vihamieliselle" palvelimelle ilman että koneen käyttäjä tietää sitä.

Tuolla vielä asiaa WinXP:n ns. palomuurista:

http://www.itviikko.fi/uutiset/uutinen.asp?UutisID=62652

http://www.oulu.fi/atkk/tiedotus/sessio/sess219/palomuurit.htm

http://murobbs.muropaketti.com/thread.jsp?forum=39&thread=364460

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=22586&tyyppi=1

Äänestä
  • ei sillä windowsin omalla tee mitään. Ota zone alarm.

    Äänestä

  • Jeppe kirjoitti:

    ei sillä windowsin omalla tee mitään. Ota zone alarm.

    http://koti.mbnet.fi/pattaya1/muut_ilmaisohjelmat.htm
    Zonealamr lienee helppokäyttöisin. Sen kuin vain lataat koneelle, niin se on valmis.

    Kun se sitten kysyy saako jonkun ohjelman päästää nettiin, sano Allow, jos ohjelma on tarkoitus päästää nettiin. Laita rasti vasemmalla olevaan pieneen ruutuun, jos haluat että se pääsee kysymättä jatkuvasti. Mutta oikeastaan muille kuin selaimelle ja sähköpostille ei kannata sitä rastia laittaa. Tai siis ainakaan mulla ei ole.
    Omia aikojaan nettiin haluaville sano Deny ja rasti ruutuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valde kirjoitti:

Asennettuani Giant Antispywaren ja ajettuani scannin ja poistettuani 15 kpl "uhkia" uninstalloin Giantin ja sen jälkeen tuli ilmoitus, että Windowsin palomuuri ei ole päällä enkä ole saanut sitä kytkettyä sen jälkeen päälle mitään kautta. Kertoo, että eipysty käynnistämään Internet-asetukset / ICS palvelua, joka on siis todennäköisesti päältä pois.
Löytyykö infoa moisesta ongelmasta muilla??

JK.
Poistetut uhat olivat jotain mainosjuttuja ym.

Nimim. vasen -12 ja oikea -14

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu