Maadoitettu pistorasia

Pitääkö tietokoneen virtajohto olla maadoitetussa pistokkeessa? Mitä tapahtuu tai voi tapahtua jos johtoa pitää maadoittamattomassa pistorasiassa?
61570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Omassa koneeni ei suostunut käynnistymään, ennenkuin laitoin maadoitettuun pistorasiaan.

Äänestä

Kyllä tietokone kannattaa kytkeä suojamaadoitettun pistorasiaan jos vain mahdollista.

Tietokoneen virtalähde voi jättää koneen kuoreen ikävän (vaarattoman) jännitteen, jos ei ole maadoitettuna. Tämä voi aiheuttaa ongelmia tai rikkoontumisia koneeseen kytkettäville laitteille.

Ks.

http://www.hut.fi/Misc/Electronics/faq/sfnet.harrastus.audio video/tietokone.html

kohdat "Miksi tietokoneen kytkemisessä hifilaitteisiin pitää olla varovainen ja mielellään tehdä se vain kun tietokone ei ole kiinni verkkojännitteessä ?"

ja

"Olen kuullut, että mikäli PC on kytketty maadoittamattomaan pistorasiaan, ja TV sekä videot ovat antenniliitännän kautta maassa kiinni, niin kun kytkee PC:stä video- tai audiosignaalin videoihin/tv:seen ne mennä rikki laitteiden välisen potentiaalieron takia. Onko asiassa perää ?"

Äänestä

Asuin kerran vanhassa puutalossa missä ei ollut maadoitettuja töpseleitä.Ei muuta ollut kuin että näyttö ei toiminut kunnolla.Eli näyttö vain värisee eikä siitä saa mitään selvää.Ei siinä muuta.

Äänestä

Maadoittamaton pistorasia ja sitten powerista vuoto koneen runkoon: Sitä permanenttia kadehtivat kaikki.

Äänestä

Ei tarvi olla maadoitettu. Toimii ihan hyvin ja älkää nyt vaan tehkö omia maadoitusviritelmiä ! Tuo kopasta saatava sähköisku on lähinnä teoreettinen.

Äänestä

Itse käytän kahta 6-osaista jatkojohtoa, jotka on maadoitettu. Seinän pistorasia on maadoittamaton, kuten yleensä tiloissa minne tietokoneet sijoitetaan. Tässäkin tapauksessa on hyötyä siten, että kaikki laitteet ovat samassa potentiaalissa. Hifi-jutut erikseen...

Kuitenkin osa laitteista (subbarit,skannerit jne) on suojaeristettyjä, joten niitä ei voi "pakottaa" samaan potentiaaliin. Entä, kun käännän töpseliä näissä laitteissa - potentiaalierot muuttuu, jos mittaa niitä laitteiden runkojen välillä. Paras kombinaatio lienee se, kun jännite on pienin.

Staattisen sähkön purku itsestään kannattaa aina muistaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saarahd kirjoitti:

Pitääkö tietokoneen virtajohto olla maadoitetussa pistokkeessa? Mitä tapahtuu tai voi tapahtua jos johtoa pitää maadoittamattomassa pistorasiassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu