Mazda 6 säilyttää paremmin arvonsa kuin uusikorinen Toyota Avensis
Kuutonen
arvon säilyminen
233096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
mutta missä fakta???
Tuossahan se yläpuolella on oikein kirjallisesti mainittu. Eikö se riitä ?
No tässä se nyt sitten näkyy kun Toyotassa on panostettu laatuvaikutelmaan ja totuus alkaa paljastua kuluttajille.
Kyllä testit ja kestotestit kertovat totuuden.
Totta. Ero alkoi kasvaa ja on nykyisin jo huomattava. Käytetty Avensis ei mene kaupaksi ja siksi hintaa joudutaan usein pudottaa huomattavasti. Kansalaisia ei voi käytetyn natisevan kohteen kohdalla enään huijata laatuvaikutelmalla, kuten uutena.
saman lähteen mukaan varusteiltaan ja kolariturvallisuudeltaan jo vanhentunut kuutonen ei oikein tahdo käytettynä enää kelvata, ja se näkyy hinnoissa. useissa paikoissa sitä ei jopa suostuta vaihdossa ottamaan lainkaan!
Tuo viestisi kuuluisi enemmänkin tuonne "Huuhaa"-osastoon. Niin täyttä huuhaata se on.
Voitko mainita vaikka pari paikkaa näin aluksi, missä sitä ei suostuta vaihdossa ottamaan? Eikä sitten kelpaa enon omistama romukauppa, vaan puhumme nyt ihan "kunnollisista" autoliikkeistä.
kun katselee ilmoituksia. -04 mallisia Avensiksia on pilvin pimein. Miksi? Kuka vaihtaa autonsa uuteen/toiseen noin nopeasti, ellei siinä ole jotain vikaa?
jo alempi turva- ja varustetaso pudottaa mastan kiinnostavuutta. nyt lisaksi tieto pian tulossa olevasta faceliftista jonka myota nykymalli vanhenee kasiin
Alempi varustetaso? Avensistahan saa varustella ihan tosissaan että kutosen tasolle saadaan. Vanhanaikainen? Taitaapa siinä Avensiksessa olla oikein C-kasettidekki vakiona, sepä on modernia....;-) Makuasioista (mm muotoilu) puhumattakaan...eikä myöskään saa unohtaa niitä aataminaikaisia takaluukun saranoita, jotka vievät paaaaaaaaljon tilaa tavaratilasta....antiikkia, antiikkia!
On siis tapana vaihtaa auto vuosittain uuteen, siinä yksi syy uudehkoihin vaihtoautoihin.
Tai kuten vanhempi setäni teki taannoin: vaihtoi auton sen vuoksi, kun alkoi jarrut kitistä. Ilmeisesti vain palat olleet lasittuneet kevyellä jarruttelulla.
Mutta aika tuhlaavia firmoja ovat, jos vaihtavat pienillä kilometrimäärillä olevia vuoden vanhoja pois. Kyllä näitä firmoja taitaa olla ihan muutama.
no eipä siitä ole haittaa jos ei hyötyäkään. yhdentekevä varuste useimmille. mutta siihen kuutoseen ei saa kääntyviä peilejä ja näkymättömissä olevaa antennia, esimerkiks, joista on todellistakin hyötyä vaikkapa konepesuun mentäessä. niitä antiikkisaranoita käytetään etupäässä ylempää premiumluokkaa olevissa autoissa, kuten avessa. katso vaikka uuden teknarin isojen automaattien vertailua, sielää kolmessa viidestä vertailtavasta on sellaiset.
Aluksi sanon heti että autossani on nuo maagiset kääntyvät peilit.
MUTTA sanokaa nyt helv...ssä mitä hyötyä niistä on. Itse en ole kertaakaan joutunut tilanteeseen, missä sitä ominaisuutta tarvitsisin, en edes automaattipesussa.
Niin onhan se Suomenkin oloissa paljon parempi, että on kääntyvät peilit, kuin se, että niissä olis vaikka lämmitys huurteen/jään poistoa varten...Jos avensis on ylempää premiumluokkaa ja tunnus sille luokalle on antiikkivarusteet ja tarpeeton sälä, niin taidanpa vastakin pysytellä näissä ajanmukaisissa rupuliautoissa.
Hei oikeesti, vähän rajaa jo pliis...:-)
Kääntyvää peiliä olen kerran kääntänyt, ja silloinkin takaisin oikeaan asentoon. Vastaantulija oikaisi vähän turhan paljon. Lasi peilistä hajosi sillä kertaa.
Mä luulin, että Avensiksessa tämä peili kääntyy automaattisesti jos vastaantulija oikaisee.
Mä muuten kaipaan takaisin c-kasettisoitinta autoihin, oli meinaan niin legendaarisen hauskaa repiä kesken ajamisen niitä nauhoja sieltä nauhurin syövereistä. Onneksi Toyota on ymmärtänyt perinteiden merkityksen myös nykyautoilijalle, ja Toyotahan ostetaan nimenomaan perinteiden vuoksi. Hyvä Toyota!
Antiikkisaranoista maksetaan kuulemma keräilyliikkeissä hunajaa. Kannattaa sen vuoksi ehdottomasti sijoittaa Avensikseen pitkälläkin tähtäimellä.
jos joutuu pitämään niin ainakin antaa henkistä lohtua ja toivoa ettei sojottava peili provosoisi mesovaa juoppoa yöllä katkeroituneena fudimaan peilejä irti.
peili, peili ei käänny mihinkään, varsinkin kun ei varustetta ole ensinkään...voi siansorkat.
vaikka ylimääräisiä pojoja NCAP-testissä??
Uskoisin olevan juuri päinvastoin. Jonossa muista autoista poikkeava peilit käännettynä... perskale, tuotahan pitää väänneellä.