erilaisia nimiä

Eli kertokaahan muutamia erikoisia(harvinaisempia, muttei kuitenkaan ihan uniikkeja tarvi olla) nimiä joita olette joskus kuulleet.

Mun listalla olis
Kirta
Kaapo(nykyään suositumpi, mutta itse en ole törmännyt kuin kerran)
Tuli-Kukka(en tiedä onko väliviivaa)
Jeanette(supisuomalainen sukunimi)
Sivi

arvostelkaa nimet myös, kiitos!
91244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kiti < tavallinen,mutta en kuitenkaan tunne kuin kummityttöni
Unna < meilläpäin kastettiin juuri yksi pikkuneiti
Ville-Kalle < joku tv-toimittaja,jännä yhdistelmä
Liimi < mieheni tädin nimi
Hesekiel < mieheni isän toinen nimi

tässäpä äkkiseltään,mietitään lisää

Äänestä

Aaretti
Saulus
Sammeli
Pauno
Jaarli
Totti
Vikke
Leijo
Santero
Vimme
Jussa
Peke
Juuno

Meriikka
Minela
Piipa
Pirpa
Lilka
Ailukka
Hymmi
Hymy
Sirke
Milma
Kirke

Äänestä

Lehdessä oli kastetuissa tässä taannoin Veela Laventeli Kuu ja tavallinen suomalainen sukunimi.

Äänestä

miten ois tämmönen nimi ku miret?

Äänestä
  • Tilja on kanssa aika erikoinen.

    Äänestä

Tyttöjä: Ainu, Effi, Elliina, Hattiina, Hinna, Isaela, Iri, Jeena, Jiina, Kaitlin, Keren, Lala, Leia, Marinna, Meli, Nasina, Neela, Onna.

Poikia: Akim, Antonin, Eeki, Hagen, Hektor, Iason, Iippo, Jaki, Jeter, Kaaro, Kimo, Larri, Luuka, Marinos, Merril, Naattan, Neo, Pape.

Suurin osa kasteilmoituksista bongattuja =)

Äänestä
  • Hinni,Familia,Lusina,Unna,Iti,Meimi,Keimikka

    Jaakoppi,Herkko,Jaarli,Unokka

    Äänestä

Olen kuullut ja nähnyt monta erikoista nimeä, mutta oikeassa elämässä olen törmännyt yhteen Sero nimiseen mieheen vanhassa valokuva-albumissa. Se oli isotätini toisen aviomiehen nimi, ihan mahdottoman komea, pitkä ja vaalea hiuksinen mies. Taisi aikanaan olla harvinainen nimi.

Äänestä

juorulehden toimituksessa nimen Aino-Kuutamo...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


galluppi... kirjoitti:

Eli kertokaahan muutamia erikoisia(harvinaisempia, muttei kuitenkaan ihan uniikkeja tarvi olla) nimiä joita olette joskus kuulleet.

Mun listalla olis
Kirta
Kaapo(nykyään suositumpi, mutta itse en ole törmännyt kuin kerran)
Tuli-Kukka(en tiedä onko väliviivaa)
Jeanette(supisuomalainen sukunimi)
Sivi

arvostelkaa nimet myös, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu