moi! oon hankkimassa mun ensimmäistä kania. roduksi oon aatellu ranskanluppaa. tässä ois muutama kysymys niille joilla on ranskanluppa/joku iso kani. myös belgianjäteistä otetaan tietoo vastaan.
1. paljon kaniin kuluu rahaa kuukaudessa?(ruoka,heinät yms.)
2. millasia teijän ranskanlupat on luonteeltaa?
3. sopiiko ranskanluppa ensimmäiseksi kaniksi?
4. millaset häkkisysteemit teillä on?
5. mitä ruokaa syötätte ja kuinka paljon?
6. onko ollu paljon sairauksia?
kysymyksiä ranskanlupasta
2
133
Vastaukset 2
- Karrinen678
1. 20-30 ekee
2. Sosiaalinen yksilö mulla on
3. Itelläki luppis oli eka
4. 140 tehdashäkki ja saa olla vapaana
5. Jotain markettiruokaa
6. Joskus hammas poistettii - beyourselfnowandtomorrow
1. Alussa kun joudut hommata kaikki kanista häkkiin ja sen ruokiin sekä muihin virikkeisiin, niin paljon. Kun sinulta löytyy jo kaikki, niin sellainen pari kymppiä/kk.
2. Minä en itse henkilökohtaisesti lähtisi luokittelemaan kanin luonnetta sen rodun mukaan, koska siihen vaikuttaa miljoona asiaa.
3. Ranskanluppa on hyvä ensimmäiseksi kaniksi, mutta koska jokainen yksilö on erilainen, niin en määrittelisi tätäkään rodun pohjalta.
4. Meillä on 100cm pitkä häkki, mutta kani saa aina olla vapaana niin häkki toimii sille vain ruoka-, juoma-, nukkuma- ja turvapaikkana.
5. Me syötämme kanillemme pellettejä (mitä kani söi aiemmassa kodissaan) aamuin ja illoin, sekä sillä on myös koko ajan saatavilla heinää. Annamme melkein päivittäin porkkanan, kurkun, ruisleivän tai vastaavan herkun.
6. Meillä ei ole ollut vielä mitään sairauksia, mutta teemme aina parin viikon välein perustarkastuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251208
- 721173
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun96925- 78812
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka39799- 45781
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la39743- 67653
- 111591
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39536