moi! oon hankkimassa mun ensimmäistä kania. roduksi oon aatellu ranskanluppaa. tässä ois muutama kysymys niille joilla on ranskanluppa/joku iso kani. myös belgianjäteistä otetaan tietoo vastaan.
1. paljon kaniin kuluu rahaa kuukaudessa?(ruoka,heinät yms.)
2. millasia teijän ranskanlupat on luonteeltaa?
3. sopiiko ranskanluppa ensimmäiseksi kaniksi?
4. millaset häkkisysteemit teillä on?
5. mitä ruokaa syötätte ja kuinka paljon?
6. onko ollu paljon sairauksia?
kysymyksiä ranskanlupasta
2
121
Vastaukset
- Karrinen678
1. 20-30 ekee
2. Sosiaalinen yksilö mulla on
3. Itelläki luppis oli eka
4. 140 tehdashäkki ja saa olla vapaana
5. Jotain markettiruokaa
6. Joskus hammas poistettii - beyourselfnowandtomorrow
1. Alussa kun joudut hommata kaikki kanista häkkiin ja sen ruokiin sekä muihin virikkeisiin, niin paljon. Kun sinulta löytyy jo kaikki, niin sellainen pari kymppiä/kk.
2. Minä en itse henkilökohtaisesti lähtisi luokittelemaan kanin luonnetta sen rodun mukaan, koska siihen vaikuttaa miljoona asiaa.
3. Ranskanluppa on hyvä ensimmäiseksi kaniksi, mutta koska jokainen yksilö on erilainen, niin en määrittelisi tätäkään rodun pohjalta.
4. Meillä on 100cm pitkä häkki, mutta kani saa aina olla vapaana niin häkki toimii sille vain ruoka-, juoma-, nukkuma- ja turvapaikkana.
5. Me syötämme kanillemme pellettejä (mitä kani söi aiemmassa kodissaan) aamuin ja illoin, sekä sillä on myös koko ajan saatavilla heinää. Annamme melkein päivittäin porkkanan, kurkun, ruisleivän tai vastaavan herkun.
6. Meillä ei ole ollut vielä mitään sairauksia, mutta teemme aina parin viikon välein perustarkastuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743415Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1031713- 701303
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2051289- 621174
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991097Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521029- 63981
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei16853- 42837