kysymyksiä ranskanlupasta

nhh99

moi! oon hankkimassa mun ensimmäistä kania. roduksi oon aatellu ranskanluppaa. tässä ois muutama kysymys niille joilla on ranskanluppa/joku iso kani. myös belgianjäteistä otetaan tietoo vastaan.
1. paljon kaniin kuluu rahaa kuukaudessa?(ruoka,heinät yms.)
2. millasia teijän ranskanlupat on luonteeltaa?
3. sopiiko ranskanluppa ensimmäiseksi kaniksi?
4. millaset häkkisysteemit teillä on?
5. mitä ruokaa syötätte ja kuinka paljon?
6. onko ollu paljon sairauksia?

2

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karrinen678

      1. 20-30 ekee
      2. Sosiaalinen yksilö mulla on
      3. Itelläki luppis oli eka
      4. 140 tehdashäkki ja saa olla vapaana
      5. Jotain markettiruokaa
      6. Joskus hammas poistettii

    • beyourselfnowandtomorrow

      1. Alussa kun joudut hommata kaikki kanista häkkiin ja sen ruokiin sekä muihin virikkeisiin, niin paljon. Kun sinulta löytyy jo kaikki, niin sellainen pari kymppiä/kk.
      2. Minä en itse henkilökohtaisesti lähtisi luokittelemaan kanin luonnetta sen rodun mukaan, koska siihen vaikuttaa miljoona asiaa.
      3. Ranskanluppa on hyvä ensimmäiseksi kaniksi, mutta koska jokainen yksilö on erilainen, niin en määrittelisi tätäkään rodun pohjalta.
      4. Meillä on 100cm pitkä häkki, mutta kani saa aina olla vapaana niin häkki toimii sille vain ruoka-, juoma-, nukkuma- ja turvapaikkana.
      5. Me syötämme kanillemme pellettejä (mitä kani söi aiemmassa kodissaan) aamuin ja illoin, sekä sillä on myös koko ajan saatavilla heinää. Annamme melkein päivittäin porkkanan, kurkun, ruisleivän tai vastaavan herkun.
      6. Meillä ei ole ollut vielä mitään sairauksia, mutta teemme aina parin viikon välein perustarkastuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      9944
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      41
      5404
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      5013
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      203
      3841
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3403
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      46
      3216
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2926
    8. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      70
      2627
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2593
    10. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2503
    Aihe