helppoja opintoja kauppiksesta?

helpotusta.etsivä

Olen suunnitellut opiskelevani kauppatieteellisiä opintoja "sivuaineena" Turun kauppiksessa, jotka voisin ujuttaa oikeustieteellisen tutkinnon valinnaisiin opintoihin. Tarkoitus olisi kerätä kokoon 20 op kauppiksesta, sillä oikiksessa jopa monet valinnaiset opintojaksot ovat kokemukseni aika työläitä opintopistemääriinsä nähden. Millä kauppiksen kursseilla tuon 20 op saisi helpoiten kokoon?

6

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dfghdjdjdhggg

      Tee perusopintokokonaisuus, 25 op.

      • nimminäki

        Samaa mieltä olen minäkin. Perusopintokokonaisuus 25 op on todistuksessa arvokkaampi kuin valinnaisiin piilotetut yksittäiset opintojaksot. Ei ole vaikeaakaan.


    • helpotusta.etsivä

      Onko sellainen väittämä totta, että kauppiksen perusopinnoista pääsisi läpi pelkillä luentomonisteilla? Oikiksessa en olisi koskaan päässyt ainoastakaan tentistä läpi pelkillä monisteilla. Itselläni ongelmana on ollut keskinkertainen englannin kielen taito, joten en mielelläni lukisi kauppiksen englanninkielisiä tiiliskiviä. Oikiksessa englanninkielisiä kirjoja on onneksi ollut vain pieni osa tenttikirjallisuudesta, mutta niihin tuhrautui tuplasti aikaa suomenkielisiin teoksiin verrattuna.

      • Ckcckkckc

        Ainakin kansiksen, markkinoinnin, johtamisen peruskurssit menee ihan pelkillä luentomateriaaleilla, mutta joku YRY tai YJY vaatii kyllä koko kirjan lukemista. Laskiksen peruskurssi vaatii taas tunneilla olemisen ja läksyjen tekemisen, mutta aika helppo kurssi kuitenkin.


    • Kauppasurkeee

      Laskemiseen liittyviä ja yrijuria lukuunottamatta läpihuutojuttu koko koulu. Noh onneksi sitä silti arvostetaan työelämässä.

    • Sparraaja

      Ota vaan rankkoja aineita. Hyödyt niistä eniten. Rohmua niin paljon lisäaineita, kuin mahdollista. Se on sitä itsensä sparraamista.
      Maailma on täynnä tyhjäntoimittajia. Älä sorru sellaiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      171
      10412
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2833
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2568
    4. 86
      2402
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2129
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1978
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1412
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe