Alaikäiset turvapaikanhakijat ilmeisesti poistuivat Borgå Folkakademista, maahanmuuttovirasto tahtoi ilmeisesti lopettaa kyseisen alaikäisyksikön. Nyt ilmeisesti Borgå Folkakademilla olisi kova tahto muuttua vastaanottokeskuksesta takaisin kouluksi, mutta ilmeisesti oppilaat puuttuvat. Hätä on ilmeisen suuri, sillä johtaja Catharina von Schoultz etsii nyt oppilaita jopa Rasmus ry:n Facebook-sivuilta. Jos haluat pelastaa koulun, niin ilmoittaudu oppilaaksi, lisätietoa osoitteesta http://www.akan.fi/linjer/akademiskt-ar .
Borgå Folkakademilla menee huonosti?
Välikämmen
12239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ehkä tämä vastaanottokeskukseksi muuttuminen oli huono idea, ehkä se karkoitti potentiaalisia oppilaita? Kun kansanopistojen aika opinahjoina alkaa olla muutenkin jo ohi ja ihmiset panostavat entistä enemmän opiskeluun ns. "oikeissa kouluissa". Niistä saa kuitenkin sellaiset paperit, joilla on enemmän painoarvoa sekä jatko-opinnoissa että työelämässä. Nykyisin kymppiluokankin voi käydä melkeinpä missä vain. Nykyään, kun kouluja on paljon ja kilpailu on kovaa, on harkittava tarkkaan minkälaiseen opinahjoon on menossa. Toiset koulut järjestävät kursseja, joista ei ole oppilaalle välttämättä mitään hyötyä, mutta koulu saattaa saada hyvät valtion tuet niihin. Toisaalta taas hyvämaineiset ja oppilaille hyödyksi olevia kursseja järjestävät isotkin koulut saattavat painia talousvaikeuksissa, muistelisin Inveonillakin olleen joitain rahahuolia. Harkitkaahan nuoret tarkkaan mihin menette ettette heitä tärkeitä opiskeluvuosia hukkaan tulevaisuutenne kannalta turhilla kursseilla istumalla.
Catharina von Schoultz on veuhkaissut kaupunginvaltuustossa turvapaikanhakijoiden Porvooseen asuttamisen puolesta. Hänelle se on myös leipäkysymys.
Nyt on käynyt ilmi, että enemmän kuin 70 prosenttia Irakista tulleista on vain elintasoturisteja (joukossa toki sotarikollisia ja tulevia terroristeja). Suomalaisia on kusetettu raskaasti. Vapaan tulon kaikille mahdollisti entinen sisäministeri Petteri Orpo (kok.). Nyt hän valtiovarainministerinä hakee miljardin euron ylimääräisiä säästöjä suomalaisilta, kun rahat lipsahtivat turvapaikkabisneksen hoitoon.
Catharinalle tuo tosiaan onkin leipäkysymys, kumma ettei ole jäävännyt itseään asioiden käsittelyistä. Mutta sitä vaan ihmettelen, että miten ne 50 muuta valtuuston jäsentä ei näe totuutta tämän turvapaikkabisneksen takana..?
Valtuutetut ovat höynäytettävissä. 1-2 on vähän vastaan pyristellyt valtuustossa toukokuun lopulla.
Ihme ettei lehdissä kirjoitella ketä kaikkia päättäjiä on dollarin kuvat silmissään sekaantunut vokkitouhuihin. Monta uusmiljonääriä veronmaksajien kustannuksella. Sitten vielä kehtaavat vouhkota itseään hyväntekijöinä.
Ei taida olla toukokuun valtuustosta laillista eli tarkastettua pöytäkirjaa, joten ei ole dokumenttia, joka kertoisi jokaisen läsnäolleen nimen. Katson ja kerron, mikäli pöytäkirja on tarkastettu.
Ketkä vetää hyödyn Porvoon alaikäisten turvapaikanhakijoiden asioiden hoitajina? Jättibisnes. Lue linkki.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001222908.html
Antakaa pakolaiset olla rauhassa koska hekin ovat ihmisiä.
Olkoot rauhassa siellä omilla maillaan afrikassa. Tänne on turha tulla loisimaan sosialiturvan perässä.
Lisähuomautuksena vielä, että Porvoon apulaiskaunginjohtaja, niin ikään von Schoultz, veti tässä ihan jokunen päivä sitten EU-lipun kaupungintalon salkoon. Mikä voisi olla häpeällisempää valtiolle, kuin liputtaa oman lipun sijaan vieraalla lipulla, liittovaltion lipulla, vaikka Suomi ei edes kuulu koko liittovaltioon EU-jäsenyydestä huolimatta.
Mitä evakot, Suomen kansalaiset saivat valtiolta? Palan raakamaata, jolle piti omatoimisesti rakentaa mökki ja raivata pellot. Ei ollut muita vastaanottokeskuksia kuin Hangossa sotavankeudesta palanneille.
Nyt täällä elätetään vuositolkulla työikäisiä arabeja, somaleita ja afgaaneja. Näiden henkilöiden kotimaissa ei opita mitään sellaista, joka helpottaisi kotoutumista Suomeen.
Tuli mieleen, että viime viikolla oli Uuusimaassa kuva näistä Folkhögskolan turvapaikanhakijoista. Olivat 17-vuotiaiksi aika lihaksikkaita. Sinne on Maahanmuuttovirastosta tullut 4 puoltoa ja 3 hylkyä turvapaikkojen osalta.