Olen ammattikoulun toisella luokalla.
Kaverini kiusaa minua koska en osaa sanoa R-kirjainta oikein. Olen hänelle maininnut asiasta montakin kertaan, että onko sinun pakko sanoa aina sana noin koska tunnen sen minuun kohdistuvan. Hän kuitenkin aina sanoo että hän tekee sen läpällä. Miksi hän tekee sen aina sitten minun kuullen? Ei koskaan kenenkään muun?
Myös olen maininnut hänelle että minulla on ollut D-vika mutta olen oppinut sen jo. Siitä hän ei heitä mitään kiusaavaa läppää.
Elämä on epäreilu
2
139
Vastaukset
Hänestä asia saattaa tuntua vaan hauskalta, eikä hän tajua lainkaan, miten pahalta asia sinusta tuntuu. Syy on siis ah niin yleinen ajattelemattomuus.
Toinen vaihtoehto on se, että hän ei ole oikeasti kaverisi, vaan luonteeltaan ilkeä kiusaaja, joka nauttii toisten henkisestä satuttamisesta.
Kerro hänelle suoraan (mutta asiallisesti) se, että olet saanut kuulla muistutteluja ja virnuilua asiasta koko ikäsi ja siitä johtuen moinen "läppä" erityisesti kaverin suusta tuntuu todella pahalta. Voit myös kysyä häneltä suoraan, että mitä "läppää" asiassa hänen mielestään on, koska sinun itsesi mielestä se ei ole lainkaan hauskaa. Kerro ihan suoraan se, että koet asian KIUSAAMISENA, etkä minään huonona läppänä.
Voi tosin hyvinkin olla, että joudut valitsemaan, että puretko vaan hammasta vai katkot välisi häneen. Jotkut kun vaan eivät joko halua tai tajua välittää toisten tunteista, vaikka asiasta suoraan sanottaisiinkin.- eivoimtn
Joo kaikilla suomen junteilla tuntuu olevan tuo d-vika ja myös b, mutta jos r-vika on niin ei sille voi tehä mitään, jos sä pystyisit oppimaan sen niin oisit jo oppinu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791756
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19683- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164523Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24465Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;192464