asiakkaiden henkilökohtaiset ongelmat. Mikä siinä on kun kaupan myyjälle pitää alkaa kertomaan omia asioitaan. Sitten on niitä asiakkaita joista ei pääse millään eroon vaikka se palvelutilanne on päättynyt. Jaaritellaan aivan tyhjänpäiväistä asiaa uudestaan ja uudestaan.
Minua ei kiinnosta
7
159
Vastaukset
- angelib13
Et kerro minkälaisessa työtilanteessa sinulle tarinoidaan. Kassatyössä voi tuleva asiakas "pelastaa". Itse en koe kertomaasi ongelmaksi.
Olen lähinnä hyllyttäjä marketissa, ei mikään mega. Monet, no, lähinnä iäkkäät jäävät juttelemaan, ei haittaa. Vaan kauppiasta haittaa ja hän onkin antanut ohjeet olla "seurustelematta" asiakkaan kanssa.
Työteho ei siitä enempää parane vaikka vaikka paahtaisin rullakon ja laatikoiden kanssa hulluna.
Luulin olevani kaupassa töissä johon kuuluu aiakkaiden palvelu keskustelun kera, enkä missään hiton tehtaassa. - kassankauttaveks
samaa mieltä aloittajan kanssa, senkun vaan maksavat ostoksensa ja menkööt pois. en minäkään jaarittele minkään kaupan kassalla mitään ylimääräistä, käyttäydyn kyllä ystävällisesti ja kohteliaasti, tottakai.
jos kassa sanoo mulle ensin jotain, vastaan siihen kyllä. - Eikiinnostaei---
Minua ei kiinnosta paskatyönantajan mielenterveysongelmat.
- valituksiinkyllästynyt
Minusta kaupan myyjien ja kassamyyjien ei tarvitse jaaritella kaupassa aikaansa kuluttavien eläkeläisten kanssa jostain säästä tai kaupan tarjouksista. Saako Juhla Mokkaa nyt varmasti tarjoushinnalla ja jos se kahvitarjous olikin jo viime viikolla, sekin on myyjän tai kassamyyjän vika.
Toimettomat eläkeläiset juoruavat kauppareissullaan tuntikausia ja tukkivat käytävät ostoskärryillään. Muut asiakkaat eivät voi tehdä nopeasti ostoksiaan, kun eläkeläisparvet ovat tientukkona käytävillä. Eläkeläiset etuilevat jonoissa ja ovat kärttyisiä. Lisäksi he haukkuvat kaupan henkilökuntaa ja käyttäytyvät töykeästi myyjiä ja kassamyyjiä kohtaan. - valikoiva_ystävällisyys
Vaan heti kun siihen kassajonolle tuleekin sun oma bestis kaverisi, niin siitä hifistelystä ja kikattelusta ei tule loppua ollenkaan.
- Näin_on
Hei kaikille, antakaa positiivinen ja negatiivinen palaute kohteelle suoraan missä sitten olettekin. Positiivinen palaute tuo hymyn huulille, negatiivinen palaute toivottavasti otetaan/annetaan rakentavassa mielessä, se on kehittämisen, parantamisen paikka.
- kassamyyjätkouluun
Minusta ap on ihan oikeassa. Kaupan työntekijät joutuvat kuuntelemaan asiakkaitten taholta aivan tyhjänpäiväisiä jaaritteluita. Asiakkaat vitkuttelevat osastolla hyllyjen välissä, palvelutiskeillä ja kassalla.
Suomessa kauppoihin pitäisi saada lisää itsepalvelukassoja, joilla asiakas itse skannaa kauppaostoksensa ja maksaa ne maksukortilla. Kassamyyjän työ on hiton tylsää ja yksitoikkoista; pelkkää viivakoodien skannausta ja rahastusta. Itsepalvelukassojen ansiosta kassamyyjät voidaan kouluttaa järkevimpiin töihin - vaikkapa lähihoitajiksi tai sähköasentajiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva202960- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703