Minua ei kiinnosta

Kettuuntunut

asiakkaiden henkilökohtaiset ongelmat. Mikä siinä on kun kaupan myyjälle pitää alkaa kertomaan omia asioitaan. Sitten on niitä asiakkaita joista ei pääse millään eroon vaikka se palvelutilanne on päättynyt. Jaaritellaan aivan tyhjänpäiväistä asiaa uudestaan ja uudestaan.

7

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • angelib13

      Et kerro minkälaisessa työtilanteessa sinulle tarinoidaan. Kassatyössä voi tuleva asiakas "pelastaa". Itse en koe kertomaasi ongelmaksi.
      Olen lähinnä hyllyttäjä marketissa, ei mikään mega. Monet, no, lähinnä iäkkäät jäävät juttelemaan, ei haittaa. Vaan kauppiasta haittaa ja hän onkin antanut ohjeet olla "seurustelematta" asiakkaan kanssa.
      Työteho ei siitä enempää parane vaikka vaikka paahtaisin rullakon ja laatikoiden kanssa hulluna.
      Luulin olevani kaupassa töissä johon kuuluu aiakkaiden palvelu keskustelun kera, enkä missään hiton tehtaassa.

    • kassankauttaveks

      samaa mieltä aloittajan kanssa, senkun vaan maksavat ostoksensa ja menkööt pois. en minäkään jaarittele minkään kaupan kassalla mitään ylimääräistä, käyttäydyn kyllä ystävällisesti ja kohteliaasti, tottakai.
      jos kassa sanoo mulle ensin jotain, vastaan siihen kyllä.

    • Eikiinnostaei---

      Minua ei kiinnosta paskatyönantajan mielenterveysongelmat.

    • valituksiinkyllästynyt

      Minusta kaupan myyjien ja kassamyyjien ei tarvitse jaaritella kaupassa aikaansa kuluttavien eläkeläisten kanssa jostain säästä tai kaupan tarjouksista. Saako Juhla Mokkaa nyt varmasti tarjoushinnalla ja jos se kahvitarjous olikin jo viime viikolla, sekin on myyjän tai kassamyyjän vika.

      Toimettomat eläkeläiset juoruavat kauppareissullaan tuntikausia ja tukkivat käytävät ostoskärryillään. Muut asiakkaat eivät voi tehdä nopeasti ostoksiaan, kun eläkeläisparvet ovat tientukkona käytävillä. Eläkeläiset etuilevat jonoissa ja ovat kärttyisiä. Lisäksi he haukkuvat kaupan henkilökuntaa ja käyttäytyvät töykeästi myyjiä ja kassamyyjiä kohtaan.

    • valikoiva_ystävällisyys

      Vaan heti kun siihen kassajonolle tuleekin sun oma bestis kaverisi, niin siitä hifistelystä ja kikattelusta ei tule loppua ollenkaan.

    • Näin_on

      Hei kaikille, antakaa positiivinen ja negatiivinen palaute kohteelle suoraan missä sitten olettekin. Positiivinen palaute tuo hymyn huulille, negatiivinen palaute toivottavasti otetaan/annetaan rakentavassa mielessä, se on kehittämisen, parantamisen paikka.

    • kassamyyjätkouluun

      Minusta ap on ihan oikeassa. Kaupan työntekijät joutuvat kuuntelemaan asiakkaitten taholta aivan tyhjänpäiväisiä jaaritteluita. Asiakkaat vitkuttelevat osastolla hyllyjen välissä, palvelutiskeillä ja kassalla.

      Suomessa kauppoihin pitäisi saada lisää itsepalvelukassoja, joilla asiakas itse skannaa kauppaostoksensa ja maksaa ne maksukortilla. Kassamyyjän työ on hiton tylsää ja yksitoikkoista; pelkkää viivakoodien skannausta ja rahastusta. Itsepalvelukassojen ansiosta kassamyyjät voidaan kouluttaa järkevimpiin töihin - vaikkapa lähihoitajiksi tai sähköasentajiksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      143
      2841
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      278
      2548
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      34
      1502
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      38
      1484
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1212
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      317
      935
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe