Minua ei kiinnosta

Kettuuntunut

asiakkaiden henkilökohtaiset ongelmat. Mikä siinä on kun kaupan myyjälle pitää alkaa kertomaan omia asioitaan. Sitten on niitä asiakkaita joista ei pääse millään eroon vaikka se palvelutilanne on päättynyt. Jaaritellaan aivan tyhjänpäiväistä asiaa uudestaan ja uudestaan.

7

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • angelib13

      Et kerro minkälaisessa työtilanteessa sinulle tarinoidaan. Kassatyössä voi tuleva asiakas "pelastaa". Itse en koe kertomaasi ongelmaksi.
      Olen lähinnä hyllyttäjä marketissa, ei mikään mega. Monet, no, lähinnä iäkkäät jäävät juttelemaan, ei haittaa. Vaan kauppiasta haittaa ja hän onkin antanut ohjeet olla "seurustelematta" asiakkaan kanssa.
      Työteho ei siitä enempää parane vaikka vaikka paahtaisin rullakon ja laatikoiden kanssa hulluna.
      Luulin olevani kaupassa töissä johon kuuluu aiakkaiden palvelu keskustelun kera, enkä missään hiton tehtaassa.

    • kassankauttaveks

      samaa mieltä aloittajan kanssa, senkun vaan maksavat ostoksensa ja menkööt pois. en minäkään jaarittele minkään kaupan kassalla mitään ylimääräistä, käyttäydyn kyllä ystävällisesti ja kohteliaasti, tottakai.
      jos kassa sanoo mulle ensin jotain, vastaan siihen kyllä.

    • Eikiinnostaei---

      Minua ei kiinnosta paskatyönantajan mielenterveysongelmat.

    • valituksiinkyllästynyt

      Minusta kaupan myyjien ja kassamyyjien ei tarvitse jaaritella kaupassa aikaansa kuluttavien eläkeläisten kanssa jostain säästä tai kaupan tarjouksista. Saako Juhla Mokkaa nyt varmasti tarjoushinnalla ja jos se kahvitarjous olikin jo viime viikolla, sekin on myyjän tai kassamyyjän vika.

      Toimettomat eläkeläiset juoruavat kauppareissullaan tuntikausia ja tukkivat käytävät ostoskärryillään. Muut asiakkaat eivät voi tehdä nopeasti ostoksiaan, kun eläkeläisparvet ovat tientukkona käytävillä. Eläkeläiset etuilevat jonoissa ja ovat kärttyisiä. Lisäksi he haukkuvat kaupan henkilökuntaa ja käyttäytyvät töykeästi myyjiä ja kassamyyjiä kohtaan.

    • valikoiva_ystävällisyys

      Vaan heti kun siihen kassajonolle tuleekin sun oma bestis kaverisi, niin siitä hifistelystä ja kikattelusta ei tule loppua ollenkaan.

    • Näin_on

      Hei kaikille, antakaa positiivinen ja negatiivinen palaute kohteelle suoraan missä sitten olettekin. Positiivinen palaute tuo hymyn huulille, negatiivinen palaute toivottavasti otetaan/annetaan rakentavassa mielessä, se on kehittämisen, parantamisen paikka.

    • kassamyyjätkouluun

      Minusta ap on ihan oikeassa. Kaupan työntekijät joutuvat kuuntelemaan asiakkaitten taholta aivan tyhjänpäiväisiä jaaritteluita. Asiakkaat vitkuttelevat osastolla hyllyjen välissä, palvelutiskeillä ja kassalla.

      Suomessa kauppoihin pitäisi saada lisää itsepalvelukassoja, joilla asiakas itse skannaa kauppaostoksensa ja maksaa ne maksukortilla. Kassamyyjän työ on hiton tylsää ja yksitoikkoista; pelkkää viivakoodien skannausta ja rahastusta. Itsepalvelukassojen ansiosta kassamyyjät voidaan kouluttaa järkevimpiin töihin - vaikkapa lähihoitajiksi tai sähköasentajiksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5304
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3865
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2800
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1308
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      284
      1303
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1183
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1112
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      213
      1086
    Aihe