polttoainelämmitin

Jaakko se jo heitti kylmän kiven, joten lämmittimet pitää olla kunnossa. En ole käyttänyt Webastoa kesän aikana. Kannattaako kuitenkin kesälläkin käyttää lämmitintä ihan vaan toiminnan tarkastamiseksi? Aikoinaan puhuttin, että ilmastointiakin kannattaa käyttää kerran kuukaudessa, jotta järjestelmä pysyy kunnossa.
12113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En osaa tuosta Webastosta mennä sanomaan, mutta kyllä Skodan keulaan kannattaisi jo se viimasuoja laittaa kun alkaa nuo kelit viilenemään.

Äänestä
  • Öljynlauhdutin siihen pitää hommata näillä keleillä.

    Äänestä

On se huono auto jos ei käynnisty ilman erillistä lämmitintä

Äänestä

Ei oo näköjään Webaston käyttäjiä tällä palstalla.

Äänestä
  • Parin viikon välein webasto tulille. Anna pyöriä 15-20min. Jos on puoli vuotta käyttämättä on varsin todennäköistä ettei syksyllä pelaa. Koneet tykkää et niitä käytetään. Vesipumppu saattaa jumittua, polttoainepumppu myös.

    Äänestä

Veiviä kannattaa myös kokeilla.

Äänestä
  • Ei Webastossa ole veiviä. Lähtee käyntiin nappia painamalla.

    Äänestä

Nykyisessä škodassani ei ole, oli tarkoitus laittaa vaan kun toi 1.2tdi ei välttämäti tarvitse, kone on nopea lämpiämään ja tuossa on vastukset ilmakanavassa joten pukkaa lämmintä minuutissa. Vaan on webasto mukava, ei tartte raapia ikkunoita ja takin voi nakata takapenkille het ku autoon astuu.

Äänestä
  • On se mukava. Kaukosäätimellä käyntiin, vaikka sängystä.

    Äänestä

No se :-) Eikä tartte viritellä piuhoja ja ajastimia.

Äänestä

Eihän sitä käyntiinlähdön takia mihinkään henkilöautoon tartte, toi pikku tdi lähtee raakana tulille yli kolmestkympist, toki eihän se millekkään koneelle hyvää tee.

Äänestä

Työkalussa on kolme eberiä, hytti/kone, kuormatila, perävaunu. Joten jonkinmoinen tuntuma noihi o

Äänestä

Kommentoi aloitusta


skodajorkki kirjoitti:

Jaakko se jo heitti kylmän kiven, joten lämmittimet pitää olla kunnossa. En ole käyttänyt Webastoa kesän aikana. Kannattaako kuitenkin kesälläkin käyttää lämmitintä ihan vaan toiminnan tarkastamiseksi? Aikoinaan puhuttin, että ilmastointiakin kannattaa käyttää kerran kuukaudessa, jotta järjestelmä pysyy kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu