Tahtoisin tietää, onko olemassa jotakin PCI-express piirisarjaa laajennuskortille, josta olisi referenssitoteutus Linux-ympäristössä? Tarkoitus olisi toteuttaa oma kortti helposti - vähän samaan tapaan kuin aikoinaan ISA-väylään pystyi tekemään kaiken itse. Nyt vaan tarvittaisiin tämä referenssi suunnittelu kortille - ja ajurille maailman monimutkaistuttua reilusti viimenäkemältä. Hintaa ei tietysti paljoa saisi olla, koska tulee vain omaan käyttöön yksittäiskappaleena..
Onko olemassa PCI-express piirisarjaa?
5
118
Vastaukset
- Suksi-kuuseen
Päätit sitten tulla tänne viisastelemaan.
Tiede lehden palstoilla puhutaan paljon vastaavia teoriittisia asioita, ilman että asioilla on mitään todellisuuden tai käytännölistä pohjaa.
Siirry sinne MUTU -foorumille, sotkemasta. - pciman
Kaikki avoimeen lähdekoodiin pohjautuvat ovat sellaisia.
- hät.hätää
Kusten juostuja linux-viritelmiä kyllä löytyy kun kaivaa mutta ei mitään oikeasti toimivaa.
- Vittu-sä-oot-niin-ruma
Sait turpaasi sillä MUTU foorumilla, ja tulit tänne itkemään, mutta täällä ei kusipäitä kumarrella. Vedä vittu päähäs ja mee inariin susia nussimaan tai ota nalle kainaloon ja mee äitin viereen taks nukkumaan jos oot alaikänen kakru.
Hahahha Ha hahah haaa Hahahah Haah Hahaha Haha Hahah Hahhah Haa Haa Haaa Haha Hahah Hah Hah Hah hah
- ohituskaistalla
Jos USB-nopeus riittää, niin PCI-e väylään tulee USB-väylä signalointi. Siihen pitäisi oma kortti saada aika helpolla toteutettua, eikä mitään hirmunopeaa express-signalointia edes tarvita! Oisko jollakulla korttipohjiakin jo valmiina? Ja kupletin juoni on sitten siinä, ettei sitä kerrota kelleen, miten se kortti on toteutettu ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.892078Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332047Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501815Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan721339- 861221
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191131Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311009- 67906
Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men48892Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.278864