Vietnam war

Marraskuu 1965 Pohjois-Vietnam Laosin raja.

Kotini oli Special Forces Group 5. Pitkänkantaman tiedusteluyksikkö, joka tunnettiin myös nimellä Delta Project. Tämä neljän miehen erikoisjoukkue, toteutti vaarallisia tiedustelutehtäviä vihollisen selustaan.

Ylikersanttimme oli hivenen omituinen, mutta erittäin pätevä amerikansuomalainen nimeltään Kent Auris. Lisäksi joukkueeseemme kuuluivat Taylor, jota kutsuimme leikkillämme ristiretkeläiseksi. Taylor oli rikkaasta kodista ja koki sotimisen olevan myös rikkaiden velvoite, siinä ainoa syy miksi hän oli värväytynyt vapaaehtoisena tähän maanpääliseen helvettiin. Eliaksessa virtasi amerikanintiaanien veri, hän oli myös paras ystäväni.

Istuimme iltaa parakissamme. Olimme saaneet edellisiltana tehtävän, jonka oli määrä alkaa keskiyöllä. Oli hiirenhiljaista, Taylor ja Elias pelasivat korttia, istuin heidän seuranaan lukien uusinta playboyta. Kent muotoili savesta miniatyyri Micheangelon Daavid veistosta, ihmettelimme aina miksi hän teki niitä, mutta kukaan ei kehdannut kysyä. Aistimme aina, että hän salaili jotain, mutta silti hän oli ryhmänjohtajamme ja siksi luotimme häneen kuin vuoreen.

Hueyn lavat räjähtivät käyntiin, katsoimme toisiamme silmiin, oli aika, vaihtamatta sanaakaan me kaikki tiesimme sen. Heitimme reput olalle, nappasimme M16 kiväärit käsiimme ja juoksimme helikopteriin. Hueyn nostovoima sai ruohikon leviämään allamme kun nousimme ilmaan.
Pian olimme jo ilmassa, oli kaunis yö. Viidakko alapuolellamme jatkui vihertävänä loputtomiin. Tähtitaivas loisti kirkkaana. Taylor sanoi: "on kaunis yö", johon Elias vastasi: "rakastan tätä paikkaa öisin" tähdet hän sanoi lähes hypnoottisella äänelläään: "niissä ei ole mitään väärää eikä oikeaa, ne ovat vaan taivaalla".

Oli ehdoton hiljaisuus ja se tarjosi meille suojaa aamuun asti. Pian olimme pudotuspaikassa vuorenrinteellä, Kent hyppäsi kopterista ulos ensimmäisenä, minä seurasin häntä ja Taylor ja Elias tulivat minun perässäni. Kyyristyimme suojaan pitkään nurmikkoon, jonka helikopterin lavat saivat värisemään sen noustessa pois, jättäen meidät täysin oman onnemme nojaan.

Kent sanoi: "seuratkaa minua" ja lähti etenemään vuorenrinnettä ylöspäin, liikuin hänen perässään gebardimaisella ketteryydellä. Liikuimme hiljaa noin 15 minuuttia kunnes huomasimme edessämme vihollisen poteron. "Pysähtykää" Kent komensi hiljaa. Nostin nyrkin pystyyn pääni yläpuolelle merkiksi Taylorille ja Eliakselle ja kuulin heidän pysähtyvän.

Tarkkailtuamme poteroa, huomasimme sen olevan raskaasti aseistettu. Kent sanoi: "emme saa herättää huomiota, tämä on hoidettava äänettömästi" vapaaehtoisia hän kysyi? Vastasin välittömästi "minä voin mennä". Kent sanoi: "mainiota Kowalsk".
Kent selitti minulle tehtävän, tarkoitus oli ottaa vanki ja eliminoida muut äänettömästi. Otin veitsen käteeni ja lähdin ryömimään sateen kastelemassa nurmikossa kohti poteroa. Heinäsirkat soittivat kauniisti ja tunsin kuinka sydämeni hakkasi kuin viidakkorumpu. Mitä lähemmäksi pääsin poteroa, sitä voimakkaammaksi puheensorina kävi. Arvioin heitä olevan kaksi, korkeintaan kolme.
Hikikarpalot valuivat otsaltani kun tarkkailin tilannetta muutaman metrin päästä poterosta, yllätten tajusin tilaisuuteni koittaneen. Toinen sotilaista nousi ylös poterosta ja käveli muutaman metrin päähän kuselle. Tartuin veitseeni ja kurottauduin hitaasti ylös ruohikosta, hiipien lähestyin häntä kuin tiikeri saalistaan.

Kun olin iskuetäisyydellä, tajusin ettei minusta ollut tappamaan ketään. Onneksi huomasin maassa suurikokoisen kiven, jonka nappasin käteeni ja kumautin sotilaalta tajun kankaalle. Jatkoin matkaani kohti poteroa, kun olin poteron suuaukolla pysähdyin. Oli hiirenhiljaista, luiskahdin sisään poteroon kuin liukuvoideltu kaalimato 5 lapsen yh-äitiin, vaistomaisesti otin yllätetyn sotilaan kuristusotteeseen ja raahasin hänet ulos poterosta.

Kun lähestyin uupuneena sotavangin kanssa komentopaikkaa missä Kent odotti, huomasin hänen orastavan hymynsä kääntyvän murjotukseksi. "Etkö paremman näköistä vankia löytänyt" hän sanoi kiivastuneena. Vastasin hämmästyneenä "mitä tarkoitat Kent?". Kent vastasi "antaa olla hänen on kelvattava". Lähdimme etenemään kohti kohtaamispaikkaa mistä Hueyn oli tarkoitus noutaa meidät, aamu alkoi jo häämöttää, meillä oli kiire.
Saavuttuamme merkkipaikalle, Taylor sytytti keltaisen merkkivalon. Kent sanoi: "25 minuuttia noutoon, levätkää miehet". Istahdin suurelle pyöreällä kivelle lepäämään. Kent oli edessäni slaavikyykyssä ja poltti tupakkaa, hän tuntui tuijottavan minua erityisen intensiivisesti. Yhtääkkiä hän heitti tupakan maahan ja nousi ylös. Hän komensi "Elias, Taylor sitokaa vanki tuon kiven päälle missä Kowalsk istuu".
Taylor ja Elias sitoivat vangin maha vasten kiveä. Kent komensi: "Jättäkää minut kuulustelemaan vankia, menkää 200m vasempaan sivustaan". "Palatkaa 15 minuutin päästä".

1

249

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teimme työtä käskettyä ja poistuimme vasempaan sivustaan. Matkalla kirosimme tätä kirottua sotaa ja haaveilimme siitä mitä teemme kun pääsemme kotiin. Istuimme reppujemme päällä ja kuuntelimme viidakon ääniä. Noin viiden minuutin kuluttua viidakosta alkoi kuulumaan villisian röhkimistä, se puuskutti ja röhki voimakkaasti. Kuuntelimme ääntä huvittuneena ja nauroimme ääneen. Ääni jatkui ja jatkui.

      Istuimme edelleen sivustassa, yhtäkkiä kuului laukaus! Hyppäsimme ylös ja juoksimme Kentin luokse. Toivottavasti kaikki on kunnossa muistan ajatelleeni.

      Kun vihdoin saavuimme Kentin luokse hän seisoi pistooli kädessään ilman housuja, sotavankimme takana. Hän karjui: "15 minuuttia mitä minä sanoin teille perkele". "Kent mitä vittua" Taylor ja Elias sanoivat katsellessaan sotavankia. Sotavangilta oli kiskottu housut alas ja nyt hänen takaraivossaan ammotti 9mm reikä. Kent karjui: "Hän yritti karkuun, en voinut muuta". "Karkuun? Sidottuna kiveen?!" huusi Elias!
      Seisoimme hämmästyneenä tapahtumapaikalla. Kent puki housujaan ylle ja me koitimme tiedostaa sitä mitä oli juuri tapahtunut. Helikopterin vaimeasti voimistuva ääni alkoi kuulumaan horisontista. Kent karjui: "kerätkää paskanne nyt lähdetään". Otimme reppumme ja kiväärimme, juostessamme helikopteriin. Helikopterissa oli hiirenhiljaista, kopterin noustessa tuijotimme Kenttiä joka hymyili maireasti, viilatessaan kynsiään. Tiputin korttipakastani jokerin kohtaamispaikalle, kuin haamut katosimme ilmaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      126
      1367
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      248
      1180
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1014
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      59
      976
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      890
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      42
      843
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      785
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      782
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      736
    10. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      720
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      703
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      124
      642
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      618
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      85
      601
    15. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      26
      600
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      514
    18. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      514
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      507
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      477
    Aihe