Bella 485 R

baatti

Onko kokemuksia. Tuntuisi itselle kenties sopivalta vaihtoehdolta.

8

6357

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalaMatti

      Vastataan wanhaan aloitukseen..

      50 tuntia mittarissa, 60-heppaisella koneella. Oikein mainio, pehmeästi menevä vene. Helppokulkuinen, tällä pärjää hienosti yksinkin ja tilaa riittää kolmelle aikuiselle. Säilytystilaa on myös tarpeeksi, ajopenkin alla olevaan tilaan mahtuu kalastustarvikkeet. Takapenkin reunimmaisiin mahtuu varabensakannuna Bilteman 10l litteä peltikanisteri 39-110. Ohjauspulpetin säilytystilan luukussa ei ole vakiona paikkaa lukolle ja säilytystilan lattialla olevat tavarat kastuu sateella turkin päällä kulkeutuvasta vedestä. Muovinen sängynaluslaatikko on auttanut pitämään tavarat kuivana.

      Sadeveden itsetyhjennys toimii niinkuin pitää, ei tarvitse erillistä pilssipumppua. Lisävarusteena ostettu isompi satamapeite (minkä alle tulee ohjauspulpetti ja ajopenkki) oli hyvä ostos.

      Bensaa kuluu plaanissa n. 0,5l/merimaili, hyvä marssivauhti on 16-22 solmua kahdella hengellä - kelistä riippuen. Veneen pienestä koosta johtuen tällä ei kaikessa kelissä viitsi ajella. Oma mukavuusraja tuli vastaan 16m/s tuulessa ja 1.2m merkitsevässä aallokossa.

      Mercuryn koneen kanssa soiva peli. Näillä tunneilla ei suurta pahaa sanottavaa. Olen ollut tyytyväinen myös siihen että tuli valittua pienellä lisäsijoituksella tuo 60hp kone 50hp:n sijaan. Nelitahtinen on niin hiljainen että tässä voi ajon aikana juttelemaan vieruskaverin kanssa.

    • Bella_Boats

      485 on kyllä ihan lelu.Ei kannata ostaa.
      Osta heti kunnon vene Bella 620 DC.

      • Anonyymi

        Bellat on merten fiatteja...


      • Anonyymi

        Lelu???no nostatko 620 lelus ihan ite sivutuulessa,veikkaan että ett nosta,paljolti käyttötarkoitus sen”lelun”määrittää…..


    • Veneilijä2019

      Moi, mistä oot ostanut tuon pulpetin ja penkin peittävän suoja/satamapeitteen muuten?

      • Anonyymi

        Jälleenmyyjältä saa pressua.


    • Anonyymi

      Onko tähän tullut uusia kokemuksia? Minkälainen aallokossa?

      • Anonyymi

        Hyvin kulkee aallokossakin. Ihan hyvä kalapaatti 60 hp koneella. Itsetyhjennys on täysin savopelleilyä, muuten menettelee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3740
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3331
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      3057
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2928
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2878
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2710
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2360
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      38
      2252
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2115
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1899
    Aihe