jättiputki rehuna

vainutelias

muutamasta googlen "tietopaketista" olen lukenut että jättiputki kävisi lampaan rehuksi. Onko kenelläkään asiasta omakohtaista kokemusta.

2

373

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lhku

      1900-luvun alussa tehtiin lehmille rehua perunanvarsista.

      Mahtaa olla yhtä terveellistä.

    • karjak

      Olen kuullut väittämän että alun alkaen jättiputki oli itärajan takana olikohan Stalinin ajan huippukokeilu valtionsovhoosien lehmien rehukasvina, koska rehu havaittiin myrkylliseksi ja eläimille kelpaamattomiksi jäi viljelykset niille sijoille tai osa heitettiin jokeen ja vesiteitse levisi siten Suomeen. Toisaalta olihan jättiputkea täällä paljon "upeana" puutarhakasvina 1960-luvulla.

      En usko että kelpaa lampaalle, on tuhat muutakin rehukasvia mitä saat luonnosta. Että paremmin teet kun hävität jättiputken niinkuin se kuuluu ja keksit jotain muuta rehuksi.

      Tosta toisesta kommentista että perunanvarresta tehtiin tosiaan painorehua pitkään siellä missä perunaa paljon viljeltiin. Itse perunoitakin tiedän että meidän tilalla on syötetty lehmille, lanttu ja turnipsi oli myös suosittuja rehukasveja. Rehukaalikin oli. Niitten kaikkien viljely oli aika työlästä, käsityötä oli kaikkien kohdalla myös pienimisessä lehmille kelpaaviksi. Perunansyöttäjällä piti muistaakseni olla sellanen rassi varalla vielä jolla sai tuupattua perunatukoksen eteenpäin jos joku ahne kanttura oli mennyt liian ison palan syömään ja tukehtua meinasi.

      Naattinauriskin oli, sellainen joka teki pelkän naatin kai, siitä olen kuullut että tehtiin painorehua, ettei ihan AIV:rehuakin niihin vanhoihin torneihin. Niitten vanhanajan rehutornien kanssa pelaaminenkin oli ihan oma juttunsa. Onneksi ovat jääneet historiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe