Miksi Jyväskylässä ei ole kunnon leirintäaluetta.

Jyväskylä on monen tapahtuman kaupunki, ei yhtään kunnon leirintäaluetta. Missä vika kaupungin päättäjät???
16252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Vanha Tuomiojärven leirintäalue lakkautettiin, koska joku isokenkäinen halusi rakentaa sinne talon itselleen. Se ei toteutunut. Sinnehän rakennetaan nyt jotain mutkataloa.

Äänestä

Onhan tuota metsää mihin sen telttansa pystyttää

Äänestä

Demarit olivat luultavasti sitä mieltä että hotellit ovat matkailijoita varten.

Eikös Tuomiojärven leirialue ollut aikoinaan Suomen suosituimpia?

Äänestä

Tuomiojärven leirintäalue oli tosi kuuluisa ja viihtyisä aikoinaan, siellä tuli vietettyä teltta- ja mökkielämää rauhallisessa ympäristössä. Sama huono tapa Jyväskylän päättäjillä on ollut sataman hävittämisessä, se ei enää ole edes kurjaa betoni- ja asfalttiliuskaa parempi. Valittaen todettava, voi Jyväskylää!

Äänestä
  • Jyväskylä on hieno kaupunki, valittevasti moni ajaa ohi kun ei ole paikkaa minne mennä vaunulla,autolla,teltalla.

    Äänestä

  • Satama on pilattu, pelkkää asfalttia enää.

    Äänestä

  • Kun katselee Paviljongilta satamaan päin, voi nähdä asfalttitasangon, ei Jyväsjärveä. Kun katselee entistä leirintäaluetta, näkee työmaita tai autioksi muuttuneen rannan. Kun käy Vuorilammella näkee todella roskaantuneen ympäristön, mm. silitysrautoja metsässä (?).
    Todella sivistynyttä kaupunkisuunnittelua. Pienellä grynderien edulla saa yhä pilata suomessa kokonaisia kaupunkimiljöitä.

    Äänestä

Hai sie kuule! Senkun vaan meet jonkun paikallisen hotellin pihaan tai vaikka Laajavuoren kylpylän tontille! Niihän myökin Kyöstin ja Roogerin kanssa aina tehhäään ja joka kerta on saatu karavaanin kanssa yöpyä ihan ilmaseks!

Äänestä

Leirintäalueilla majoittuu yleensä persaukiset ja peruspihit omine eväineen. Ei sellaiseen kannata satsata. Tasokkaita hotelleja vaan enemmän.

Äänestä
  • Hannikaisenkadun entisen Esson ympärillä näkee "persaukisia". Taitaa vaan moni moottorihuussi olla paljon kalliimpi kuin esim. puparin kolmio, ja viihtyisämpikin...

    Äänestä

  • Ei niiden vuokrat ole kuin pari sataa per vrk. Viiteen ukkoon aika edullista. Omavastuu yleensä 200€. Ei kukaan omaa autoaan tuo tuollaiseen paikkaan kuin Jyväskylä, kateelliset potkisivat lutuille.

    Äänestä

  • En ole persaukinen vaikka syön Vaunussa omia eväitä. Vaunu 50000€ auto 85000€. Asun omakotitalossa 1200000€ mutta välillä on syödä omia eväitä omassa vaunussa.

    Äänestä

  • Läskinraapija tuollainen on. Minun asuntoautoni maksoi 600000€, Huvila jonka pihassa se normaalisti on parkissa Veronassa, maksoi 3,7 milj.€. Vakituisempi asuntosi Helsingin Katajanokalla on arvoltaan noin 2 milj. €. Huvipurteni, noin 4 milj.€, siirsin lasten ja heidän ystäviensä käyttöön. Suomessa joudun usein myös syömään kotona, sillä hyviä ravintoloita on todella vähän.

    Äänestä

  • Höpöhöpö mulkku

    Äänestä

Kyllä on kummaa touhua , kun ei tänne saada leirintä aluetta

Äänestä
  • Kyläom kumaa tohua , kuneitäne sada lei rintäalueta.
    (Yritän sulautua kirjoittajien joukkoon)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karavaanari567 kirjoitti:

Jyväskylä on monen tapahtuman kaupunki, ei yhtään kunnon leirintäaluetta. Missä vika kaupungin päättäjät???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu