Kunnon Klubikiertue Dingolle

Tuolla alempana jo kirjoittelin että näin livenä Dingon Raumalla juhannuksena ja sen jälkeen Kalajoella kolmisen viikkoa sitten merisärkällä.
Kalajoelle oli vielä hieno tilaisuus verrata että missä Dingo menee tällä hetkellä kun ajatellaan aivan Suomirockin kärkeä. Perjantaina merisärkällä oli Popeda joka lienee on tällä hetkellä Suomen suosituin livebändi. Popedan keikka oli aivan loistava ja tulihan siinä mieleeni että mitenkähän Dingo pärjää seuraavana iltana.

Ja voin ilman Dingo laseja sanoa että hyvin pärjäsi. Vähän oli keikan alussa havaittavissa pientä jännitystä, mutta kun koneet sai bändi käyntiin ja yleisö tuli lavan eteen niin se oli selvää pässin lihaa sen jälkeen.
Neumanni lauloi kuin parhaina päivinään ja oli selvinpäin kuten myös muu orkesteri. Kovemmat bileet ja laulatukset sai Dingo aikaan kuin Popeda jos desibelejä mitattaisiin. Kummankin bändin keikat olivat loistavia!!! Ihmettelen että Dingo ei ollut esim. Suomipopissa yms. isoilla festareilla tänä kesänä. kyllä yleisö noita lauluja haluaisi kuunnella.

Jos tätä joku Dingon manageri/keikkamyyjä osasto lukee niin myykää nyt helvetissä bändiä joka kolkkaan Suomessa klubeille syksyn aikana, niin jengi huomaa et nyt siellä tosiaan soitetaan rokkia selvinpäin ja vitun hyvällä vanhalla Dingo soundilla!!!!

Myykää vaikka vähän halvemmalla klubikeikkoja ympäri Suomen niin porukkaa tulee paikalle ja näkee että bändi on taas lyönnissä 20 vuoden tauon jälkeen!

Sitten isommille lavoille ja uutta levyä tuuttiin!!! Ei kai kukaan manageri/keikkamyyjä voi niin URPO olla ettei näe/käsitä että nyt on mahdollisuus nostaa tää bändi taas noille isoille lavoille missä on yöt, popedat, eput yms yms.
24370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Toivon myös todella niitä DINGON ( koko bändin keikkoja) keikkoja jokapuolelle Suomea että jengi tosiaan näkee että Dingo soi hyvin! Varmasti riittää yleisöä keikoille!

Äänestä

Dingolla on vielä yksi oljenkorsi käyttämättä: kiertue jolla Kerjäläisten valtakunta soitetaan alusta loppuun. Oikein suunniteltuna ja markkinoituna se vetäisi salit täyteen. Toisaalta Neumann voisi soolonakin tehdä hienon konserttisalikiertueen, ensimmäinen puoliaika akustisempaa soolotuotantoa ja toinen puolisko Dingoa.

Äänestä

Uusi bändi on hyvä joten paras oljenkorsi olisi tehdä pirusti keikkaa ympäri Suomea.
Tosin Nipa seiska lehdessä jo haaveili alkuperäisen kokoonpanon paluusta. Voi viron pojilla tulla motivaatiovaikeuksia jos on riski että bändin kokoonpano taas vaihtuisi.
Nipa on huomattavasti yksinkertaisempi mies kuin mitä luulin. Miehellä on kerrankin hyvä bändi mutta mies haikailee taas menneitä.

Äänestä
  • Viron pojat lienevät vuoden sopparilla mukana, niin kuin edellinenkin kokoonpano. Eli loppusuoralla on tämäkin viritys

    Äänestä

Tämä uusi bändi ei todellakaan ole viritys, mutta onko nipa niin "seniili" ettei ymmärrä sitä?
Nyt on kova rokkibändi kasassa mutta haikaileeko nipa nopealla aikataululla isoille festareille? Toki se alkuperäisen Dingon kokoonpanolla olisi selvä juttu samantien, mutta jos mies haluaa rokkia soittaa vielä 3 vuoden päästäkin niin ainoa vaihtoehto on mennä tällä nykyisellä kokoonpanolla pienin askelin eteenpäin ja luoda ura tavallaan uudelleen kohti maalia.

Äänestä

Kummallista touhua tosiaan. Juuri kun bändi on vihdoin saatu vuosikymmenien tauon jälkeen soimaan hyvin niin eikös pertteri ala päästä suustaan sammakoita. Voihan se kasata sen orggiksen mutta ei se yhtä hyvältä kuulosta kuin tämä nykyinen bändi eikä sillä olisi kuin se yhden kesän lento edessä ja mitäs sitten??? Tuskin viron pojat takaisin tulisivat enään ja paskaahan dingo oli livenä lähemmäs pari vuosikymmentä ennen kuin ne bändiin tuli.
Tosin seiska on sen tason julkaisu että en ihmettelisi vaikka kyseessä olisi uutisankka.
Seiskan toimittajilla on useasti vaikkua korvissa.

Äänestä

Muutama vuosi sitten olikohan se Jonttu joka jossain jutussa sanoi ettei kiinnosta enää Dingon uudelleen kasaaminen, tiedä sitten onko mieli muuttunut vai onko vain juttuja... Tämä nykyinen on todella hyvä kokoonpano olen nähnyt keikalla. Toivottavasti nyt tekisivät keikkoja tällä kokoonpanolla ympäri suomen koska tämä soi hyvin ja yleisöäkin keikoilla riittää!

Äänestä
  • Taisi olla 2011 kun Dingo-fani teki YouTubeen dokumentin Dingosta. Haastatteli tuohon Jonttua ja Pepeä. Kummaltakin kysyttiin, uskovatko he vielä liittyvänsä takaisin Dingoon ja molemmat pitivät sitä epätodennäköisenä.

    Miltään luotettavalta taholta ei kuitenkaan olla kuultu vihjeitä alkuperäisen Dingon paluusta. Neumann on ehkä alkanut korjaamaan välejään ex-Dingojen kanssa kuten Quupan kanssa 2013. Tuolloin Quuppakin ilmoitti lopettaneensa soittohommat eikä ole kiinnostunut enää Dingoon paluusta.

    Nipan haastatteluja vuosikaudet seuranneena olen jo tottunut siihen, että Nipa säännöllisesti väläyttelee alkuperäisen Dingon paluusta mutta sitä ei tähänkään asti ole toteutunut. On myös suuri mahdollisuus että Seiskan toimittajat ovat tahallaan ymmärtäneet Neumannin sanomiset väärin tai vain yksinkertaisesti halunneet saada aikaan juoruaallon - juorulehti kun kuitenkin on kyseessä.

    Äänestä

  • Missä tuon dokumentin voisi nähdä? En ole onnistunut löytämään sitä YouTubesta.

    Äänestä

la 27.8.2016 Lohusalun satama, Viro
la 8.10.2016 Kåren Turku

Ainoat tällä hetkellä Dingon keikkalistassa olevat keikat. Miksi Dingo ei keikkaile säännöllisesti? Bändiä ei tällä keikkatahdilla saada suuren yleisön suosioon. Vai voisiko tässä aavistella että bändi olisi työstämässä studiossa jopa uutta materiaalia, siitä johtuu keikkatauko?

Äänestä

On ne viikonloppuna wanhassa Helsingissä keikalla. Keikkamyyjä ei osaa myydä keikkoja, siitä se vain johtuu. odotteleeko lie toimistossaan ja naputtelee kynällä pöytään että soittais nyt joku ja ostais dingon keikalle;) Keikkamyyjän pitää olla aktiivinen.

Äänestä
  • Kuka Dingon keikkoja tällä hetkellä mahtaa edes myydä? Keikkamyyjän pitäisi tosissaan panostaa Dingoon kunnolla koska tässä olisi ainesta saada bändi nostettua jonkinlaiseen uuteen suosioon vuosien rämpimisen jälkeen.

    Ja onko bändillä voimassaolevaa levytyssopimusta kenenkään kanssa btw? KHY Suomen Musiikin kanssa taisi olla soppari vain yhdestä levystä, joka julkaistiinkin sitten Nipan soolona. Eli juuri tuo "Oma Waterloo" jota onneksi ei julkaistu DINGO -nimellä.

    Äänestä

  • "On ne viikonloppuna wanhassa Helsingissä keikalla."

    Keikkalistassa ei tällaisesta keikasta ole mitään mainintaa. Jos Dingolla tosiaan on keikka viikonloppuna, niin nyt bändin tiedotus ja keikkamyynti kusee ja pahasti jos keikoista ei kunnolla edes ilmoiteta.

    Äänestä

Magnum livevarmaan edelleen. Ainakin siellä lukee Dingo ja Neumann. ja viikko sitten oli iltehdessä ja seiskassa juttua että Nipan uusi naisystävä myy keikkoja, päivittää sosiaalisen median sivuja( dingomania Facebook) ja on asioiden hoitaja.

Äänestä

Dingo on lauantai keikalla Helsingissä Haltiala, Hayride Countrybileet. Tekee myös duo/trio keikkoja. Lisää keikkoja myös odottelen ja nimenomaan DINGO keikkoja. Turun keikkakin on Liivit boys bändin kanssa.

Äänestä

turun keikka on DIngo keikka. Siellä ei liivit boysia ole.

Äänestä

Mitähän vittua tuo tarkoittaa??? Siis nyt alkaa mennä maku koko touhuun. Piti tuonne mennä mutta siellä ei siis olekaan tämä nykyinen dingo vaan liivit boys???? Kuka johtaa orkesteria vai mitä siellä oikein tapahtuu? piti mennä tuonne paikalle kun luulin että siellä on sama orkesteri kuin raumanmerellä.

Äänestä

tuossa mainoksessa johdetaan selkeästi kuluttajaa harhaan. Paikalle pitäisi soittaa dingon mutta mainoksen mukaan siellä soittaa liivit boys.
tälläisestä mainonnasta voi selkeästi tehdä valituksen kuluttaja-asiamiehelle ja sankiota siitä seuraa ihan varmasti.

Äänestä

Lauantaina Helsingissä kuitenkin soittaa Dingo. Tuonne Turkuun jokatapauksessa menossa.

Äänestä

Oliko Dingon kårenin keikka hyvä?

Äänestä

https://www.youtube.com/watch?v=EtAwQyOk8Fc
Kauas on taas matka käynyt viime kesän dingon huippukeikoista vaikka rmj:ssä ja kalajoelta:(((((
olin jo kesällä varma että bändi nousee takas pinnalle mut en kyllä oo enään:(((
onko toi kuvaaja joku manageri vai eikö se oo käynyt kesällä dingon keikoilla??????
ei tajuu mut ei kai tarviikaan.

Äänestä

Kesällä oli tosiaan hyvä noste Dingolla Raumanmeren jälkeen, rokki soi kansa tykkäsi.
Ihan huolellisesti P. Neumann osaa mokata.
2 dingoa ei jessus mitä pelleilyä

Äänestä
  • Vaikea sanoa, miksi on kaksi Dingoa? Rebanen&kumppaneiden motiivia soittaa en tiedä? Toisaalta saa Suomessa mainetta soittamalla klassikkobändissä muutaman keikan hyvin. Jos tää on pojille sellainen harrastus vaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vggg kirjoitti:

Tuolla alempana jo kirjoittelin että näin livenä Dingon Raumalla juhannuksena ja sen jälkeen Kalajoella kolmisen viikkoa sitten merisärkällä.
Kalajoelle oli vielä hieno tilaisuus verrata että missä Dingo menee tällä hetkellä kun ajatellaan aivan Suomirockin kärkeä. Perjantaina merisärkällä oli Popeda joka lienee on tällä hetkellä Suomen suosituin livebändi. Popedan keikka oli aivan loistava ja tulihan siinä mieleeni että mitenkähän Dingo pärjää seuraavana iltana.

Ja voin ilman Dingo laseja sanoa että hyvin pärjäsi. Vähän oli keikan alussa havaittavissa pientä jännitystä, mutta kun koneet sai bändi käyntiin ja yleisö tuli lavan eteen niin se oli selvää pässin lihaa sen jälkeen.
Neumanni lauloi kuin parhaina päivinään ja oli selvinpäin kuten myös muu orkesteri. Kovemmat bileet ja laulatukset sai Dingo aikaan kuin Popeda jos desibelejä mitattaisiin. Kummankin bändin keikat olivat loistavia!!! Ihmettelen että Dingo ei ollut esim. Suomipopissa yms. isoilla festareilla tänä kesänä. kyllä yleisö noita lauluja haluaisi kuunnella.

Jos tätä joku Dingon manageri/keikkamyyjä osasto lukee niin myykää nyt helvetissä bändiä joka kolkkaan Suomessa klubeille syksyn aikana, niin jengi huomaa et nyt siellä tosiaan soitetaan rokkia selvinpäin ja vitun hyvällä vanhalla Dingo soundilla!!!!

Myykää vaikka vähän halvemmalla klubikeikkoja ympäri Suomen niin porukkaa tulee paikalle ja näkee että bändi on taas lyönnissä 20 vuoden tauon jälkeen!

Sitten isommille lavoille ja uutta levyä tuuttiin!!! Ei kai kukaan manageri/keikkamyyjä voi niin URPO olla ettei näe/käsitä että nyt on mahdollisuus nostaa tää bändi taas noille isoille lavoille missä on yöt, popedat, eput yms yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu