Sanoo vanha suomalainen sananlasku. Ja pitää paikkansa edelleen. Kotimaisuusaste on lisäksi merkittävä etu.
Ei Saabin voittanutta !
8
168
Vastaukset
- VVVVVBBB
Miten lasketaan kotimaisuusaste kiinalaisesta tuotteesta, jota ei edes tehdä?
- Saabbisti
Meillä täällä Ruotsissa Saabin tehtaalla osataan kyllä laskea kotimaisuusaste. Kuten hyvin tiedetäänkin niin kaikkia osia kaikkiin Saabin malleihin saa edelleen Ruotsista. Eli kotimaisuusaste on 100.
- saabbisti
Veistättekö te siellä tulitikkuja vai pidättekö kirpputoria? Saab meni konkurssiin vuosia sitten, eikä ensimmäistäkään Saabia tulla enää koskaan tekemään. Sen myöntävät jo kiinalaisetkin, jotka konkurssipesän omistavat.
- Saabbisti
Täällä Saabin tehtaalla Ruotsin Trollhättanissa on meillä nyt töissä 600 omaa ja 400 alihankkijana. Uudet mallit julkaistaan vuoden kuluttua.
- Lljhghjkl
saabbisti kirjoitti:
Veistättekö te siellä tulitikkuja vai pidättekö kirpputoria? Saab meni konkurssiin vuosia sitten, eikä ensimmäistäkään Saabia tulla enää koskaan tekemään. Sen myöntävät jo kiinalaisetkin, jotka konkurssipesän omistavat.
Ruotsin valtio tukee vahvasti Saabin toimintaa. Niin että eipä hätiä mitiä kun valtio ja ruotsin veronmaksajat ovat takuumiehinä.
- SupiSuomaline
Suomipoijaat ja flikat kiittää !
- Koiratarvike
Ylihintainen Ruotsalainen "auto". Kotimainen, just joo. Opelin osista väsätty romu.
- Saabbisti
Hyvää ei saa halvalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463