Miksi miehet on aina vähän narsistisia?

Voiko olla nykypäivänä enää niin suurta eroa eri sukupuolten kasvatuksessa, että se siitä johtuisi? Testosteronitko ne tekee sen, vai mistä se johtuu?
13183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kasvatus. Äidit tekee.

Äänestä

No narsi narsi. tuo sana jo puheestas karsi On sille suomennoskin..

Äänestä
  • Sille ei ole kyllä mitään suomennosta tietääkseni. Tuolla tarkoitan monia piirteitä mitä kuuluu siihen.

    Äänestä

  • Eli en mitään yhtä tiettyä piirrettä vaan narsistisuutta mikä ei ole mikään yksi tietty, vaan koostuu monista eri piirteistä.

    Äänestä

Jotkut äidit on etäisiä jos lapsia on paljon ja huomio ei riitä kaikille, ja taas toisaalta jos on ainoa lapsi niin paapotaan kuin prinssia tai prinsessaa. Kumpikin malli synnyttää narsistisia piirteitä ihmisessä minun mielestäni. Ei kukaan synny narsistina.

Äänestä

Selittäisitkö tarkemmin mitä tarkoitat narsismilla, ja mitä osa-alueita narsismista miehillä on naisia enemmän?

Mun exä eron jälkeen väitti mua narsistiksi. Tarkistimpa hänelle pahimpia narsismin merkkejä ja kysyin häneltä kumman käytöstä nämä enemmän muistuttavat. Ei kuulunut vastausta :)

Tasapuolisuuden nimissä mun on tunnustettava, että omien havaintojeni pohjalta juuri naisilla on narsistiset luonnehäiriöt hurjassa kasvussa. Liittyyköhän tämä nykykasvatukseen, tasa-arvoisempaan yhteiskuntaan vai sitten johonkin ihan muuhun. Naiset tosiaan osaavat nykyisin loistavasti manipuloinnin ja toisen hyväksikäytön sekä lypsämisen, ovat mestareita laskelmoinnissa ja omaneduntavoittelussa.

Äänestä
  • Suomessa erityisen totta, koska tämä on myös feministien luvattu maa. Kaikessa pitää varoa olla astumatta naisten jaloille.

    Kaikessa on tasa-arvoistuttu niin, että naisten oikeudet on lisääntynyt ja miesten kaventunut. Naisten ei tarvitse käydä armeijaa eikä naisten tarvitse tehdä aloitetta. Naisen ei tarvitse vaihtaa auton renkaita tai kantaa raskasta tavaraa, koska nehän ovat miesten hommia kaikki. Otetaan vaan kermat päältä. Ennen miehet sai katsella naisia vähän ronskimmin, mutta nykyään syytetään pervoksi tai raiskaajaksi jos ei oikein miellyttänytkään. Naisten röyhkeys on lisääntynyt, siitä ei ole epäilystäkään.

    Äänestä


  • sohaisenampiaispesää kirjoitti:

    Suomessa erityisen totta, koska tämä on myös feministien luvattu maa. Kaikessa pitää varoa olla astumatta naisten jaloille.

    Kaikessa on tasa-arvoistuttu niin, että naisten oikeudet on lisääntynyt ja miesten kaventunut. Naisten ei tarvitse käydä armeijaa eikä naisten tarvitse tehdä aloitetta. Naisen ei tarvitse vaihtaa auton renkaita tai kantaa raskasta tavaraa, koska nehän ovat miesten hommia kaikki. Otetaan vaan kermat päältä. Ennen miehet sai katsella naisia vähän ronskimmin, mutta nykyään syytetään pervoksi tai raiskaajaksi jos ei oikein miellyttänytkään. Naisten röyhkeys on lisääntynyt, siitä ei ole epäilystäkään.

    Oli vissiin tyhjä ampiaispesä.

    Äänestä

  • hyvintoimilol kirjoitti:

    Oli vissiin tyhjä ampiaispesä.

    Näköjään osu kun vastasit. Tarkoitus ei ole loukata ketään, vaan olla objektiivinen. Jotkut haluavat tarkoituksella loukkaantua ja riidellä. Sitä sinä ehkä haet kommentillasi. Katsos kun keskustelupalstalla on tarkoitus keskustella asioista.

    Äänestä

Niin, jos on esimerkiksi omia mielipiteitä asioista, eikä vaan toista jonkun toisen ajatuksia, niin onko ihminen silloin narsisti?

Eiköhän jokainen meistä ole vähän narsistikin. Jeesuksiako meidän pitäs kaikkien olla? Eikös sellainen ihminen ole jo täydellinen, joka ei ole yhtään narsisti? Ennen puhuttiin ylpeydestä, nykyään sen on ilmeisesti korvannut narsismi.

Äänestä

HHAHAAHHA

Naisethan ne nykyaikana ovat TÄYSIÄ NARSISTEJA.

Pissa on ihan täysin päässä, ja kaikki vika on muissa paitsi itsessä.

Äänestä

Olen jonkin verran ylpeä enkä nöyristele naista saadakseni pillua, mutta ei se minusta narsistia tee. Välillä hirvittää mitä kaikkea miehet joutuvat kestämään saadakseen sitä limalompakkoa parisuhteessakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poikkeuksiakinon kirjoitti:

Voiko olla nykypäivänä enää niin suurta eroa eri sukupuolten kasvatuksessa, että se siitä johtuisi? Testosteronitko ne tekee sen, vai mistä se johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu