Eli siis oon 14-vuotias tyttö ja mun pikkuveli on 12 ja olen varma että hän on varastanut minulta 20€. Olen koko kesän tehnyt duunia yhellä mun tuttavalla ja siltä sitten tienannut ja mulla nyt aika paljon rahaa että moneta kappaletta samoja seteleitä ja lasken silti rahani tarkkaan. Nyt kun laskin, huomasin, että 20€ on kadonnut. Veljeni siis vie kaiken; karkkini, jos on näkyvillä, kolikoita jos on pöydällä. Hän toki kiistää tämän jutun, niinkuin aina. Vanhempani eivät välitä. Voisinko ilmoittaa teidänmielestä poliisille? Mua ärsyttää tosi paljon, koska olen rahat itse tienannut ja oon niitä kauan säästänyt (suunnitelmissa ostaa uusin iphone) Help me please!
Vastaukset 9
- Dr.Keparo
No rikosilmoituksen tekeminen on ehkä hieman kaukaa haettuja ja jos vanhempiasikaan ei asia kiinnosta niin hieman hankalaa on.
Annampa kuitenkin paljon paremman vinkin. Ilmeisesti iPhone7:aa tuolla uudella mallilla... tajuatko yhtään (hullu) paljonko se tulee maksamaan (perumalli ehkä jonkun 600-700€ ja paremmat mallit siitä satkun portailla ylöspäin). Hyviä älypuhelimia saa jo satasella parilla ja siinäkin on jo aivan liikaa rahaa laitettavaksi puhelimeen kiinni. Puhelimien käyttöikä kun on nykyään max. 2 vuotta... Jos aiot todellakin pistää kaikki vaivalla hankkimasi rahat tuollaiseen hölmöyteen, niin onkin ehkä parempi jos veljesi varastaa ne loputkin rahat sinulta, niin menee ehkä järkevämpään käyttöön!- Suolikaksikymmentäneljä
Varasta takaisin.
- iPhone6plus64gb
Oikeasti hyvää iPhonea ei alle 800€ nipulla osteta... Jos tajuat puhelimista ja tiedät mitä teet niin iPhonessasi on yli 32gb muistia. Muussa tapauksessa olet teinipissis tai idiootti joka ostaa sen vain brandin takia.
- nolonoob
Vittu NOLOOOOXDD! koko kesän tehny ja 20ekee! Oikeist kesätöist aaa jtn 50-60 päivässä. Revi siit! lutka!
- Eivittunäin
Um... Jos olisit lukenut aloittajan viestin kunnolla, aloittaja sanoi ihan selkeesti viestissään että omistaa useamman samanlaisen setelin. En kyllä tosiaankaan tiedä mistä revit että aloittaja olisi saanut vain 20 € Koko kesältä :DDDD
- Kakapepu
Varasta se takas
Laita parempaan paikkaan...
Kui tyhmä täytyy olla et tietää pikkuveljensä varkaaks ja edelleen jättää rahansa hyvin näkyville?..- 11O3
Lukollinen boxi olisi hyvä vaihtoehto.
Sitäpaitsi, miksi haluat ostaa iphonen? Alle 30e saa kännyköitä joilla voi soittaa ja lähettää tekstiviestejä. Niillä pystyy kommunikoimaan ihan riittävästi. Ei koko ajan tarvitse olla netissä. Siitä tulee narsistiseksi.
Ja jos yhtään mietit mitä kaikkea voit ostaa tuolla erotuksella niin siinä on useammat kengät housut ja takit. Tai sitten sillä on vaikka viikon etelässä lomamatkalla. Ja sinä pistäisit sen kännykkään joka kestää noin vuoden!!! Ja jolle edes Applen tehdas ei anna minkäänlaista takuuta !!
Jos epäilette edellistä lausetta niin käykääpäs kysymässä kännykän korjaajilta kuka maksaa Applen laitteiden takuukorjaukset. Ja mistä ne varaosat tilataan. Applelta vai ebaysta Kiinasta?
Elämä on valintoja täynnä. Tämä on yksi niistä. ...miksi muuten et vie rahojasi pankkiin tilille? - ammattimainen_kiristäjä
Kiristä siltä 200€ kostoks
uhkailuna voit käyttää alastonkuvia veljestäs
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061251
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94868Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466