Ketkäs sen ison somali-juhlan maksaa?

Sillä somputhan eivät sitä itse maksa, kuten eivät sitä itiksen juhlaakaan.

Mutta se on helppo juhlia suomalaisten rahoilla, kuten somput ovat tehneet 25-vuotta.
14166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Minä ja sinä ns. ja vähän muitakin liekalaisia, näin nämä vetasevat kermat päältä soristelemalla, kun aika pitkäksi tulee juhlia pitää keimien päälle.

Äänestä
  • Niin, ja otetaan velkaa, tulevat sukupolvet sitten maksaa.

    Äänestä

  • Näin on, Mogadishuhan näyttää paremmalta kuin Lieksa.

    Äänestä

  • Piikki on auki

    Äänestä

Juhlaväki keskittyy juhlimiseen ja kestitykseen. Suomiväki keskittyy laskun maksuun.

Äänestä
  • Kunnan kassassa on rahaa, sieltä se virtaa. Mutta mistä se raha ensin tulee kunnan kassaan?

    Äänestä

  • kuntalainen.y kirjoitti:

    Kunnan kassassa on rahaa, sieltä se virtaa. Mutta mistä se raha ensin tulee kunnan kassaan?

    Niinpä niin, mistä se.

    Äänestä

Somaleille jokainen päivä Lieksassa on tavallaan juhlapäivä. Asiat niin mallillaan, että juuri tästä syystä kaikki Somalit ympäri Suomea saapuvat pian nauttimaan hetkeksi juuri Lieksan tarjoamasta katetusta pöydästä. Osa vieraista päättää jäädä varmasti lopulta taloksi.

Äänestä

Aloittajalle: älä ole ilonpilaaja. Oletkos kuullut, että jos pitää kysellä mitä joku tavara maksaa niin silloin sulla ei ole varaa siihen.

Nautitaan yhdessä kesästä.

Äänestä
  • No onko suomalaisilla varaa kustantaa toisten kekkereistä?? Niin, eipä taida olla kun velkaa joudutaan ottamaan.

    Äänestä

Iska Warran tapahtuma on maksullinen, jolla maksetaan kustannukset. Tervetuloa juhlimaan ja maksamaan tapahtumaa!

Äänestä
  • Oletko ihan varma että että sillä kaikki kustannukset maksetaan?

    Äänestä

  • Pitääkö myöntää monisatapäiselle lieksan somalilaumalle harrasterahaa tähän?

    Vapisee Lieksa, islam saapuu kuntaan tuhansien somalien vaeltaessa kaduillamme.

    Terveisin, huolestunut kansalainen, isä ja veronmaksaja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kansalainen.x kirjoitti:

Sillä somputhan eivät sitä itse maksa, kuten eivät sitä itiksen juhlaakaan.

Mutta se on helppo juhlia suomalaisten rahoilla, kuten somput ovat tehneet 25-vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu