Minkälainen paikka Kauhajoki on?

Suomalainenmies7

Voisiko joku kertoa minkälaiset palvelut, urheilumahdollisuudet tai vaikka minkälaisia ihmiset sielä päin ovat? Ovatko he puheliaita vai ujoja tai kovin epäkohtelijaita tai ärsyttäviä? Onko taloustilanne kuinka huono? Minkälaiset koulutusmahdollisuudet on vai ovatko edes kunnollisia oppilaitoksia? Onko nuoriso suurimmaksi osaksi "Jonneja" vai minkälaisia he ovat? Entä työllisyystilanne Kauhajoella?

4

341

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauhajokinen

      Palveluja täällä Kauhajoella on kohtalaisesti, mutta eri urheilu juttuja löytyy useita, kuten uimista, frisbeegolf, urheilukenttä, lenkkipolkuja, tennis, squash, kuntonyrkkeily, kuntosali, painisali yms. Löytyy puheliaita, ujoja, epäkohteliaita ja mukaviakin ihmisiä. Taloustilanteesta en osaa sanoa. Täällä voi kouluttautua parturi-kampaajaksi, kokki-ala, lähihoitaja, kauppikselle (ei pakosti enää joitakin, koska aloja on vähennetty paljon sillä hakijoita ei ole tarpeeksi?) ja joitain muita. Niistä löytyy netistä enemmän tietoa. Löytyy lukio, ammattikoulu, kauppis ja mullis eli maatalousoppilaitos. Työllistymis tilanne joillakin aloilla on huono. Nuoret suurimmaksi osaksi on jonneja, mopoilioita (tai traktoreilla) ja abc:llä notkuvia tyyppejä. Tosin kaikki eivät ole tälläisiä. Kuten esimerkiksi minä.

      • ru..ku

        Aika hyvin on palveluja, mutta pornokauppa puuttuu??


    • Plo

      Aivan paska paikka. Kylän naiset juoksevat mustan munan perässä ja niiden Äijät runkkailevat kotonaan keskikalja pullon ääressä. Koko rotanloukon saisi asfatoida parkkipaikalla.

    • Z.x.c

      Aivan paska paikka naiset juoksevat mustan munan perässä ja niiden Äijät runkkailevat kotonaan keskikalja pullon ääressä. Koko rotanloukon saisi asfatoida parkkipaikalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3305
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2935
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2169
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe