Todella avulias ja ystävällinen "vastaanottava" kumivene. Paikka oli varattu etukäteen satamapaikka.comista, ja homma toimi. Suosittelen tutustumista.
No ei niin hyvää, ettei jotain huonoakin ;D
1. Helvetillinen päiväpörrääjien aiheuttama aallokko vieraslaitureissa.
- "Kumiveneen"pitäisi siihen puuttua, vaikka sitten poliisien avulla.
2. On investointikysymys, ja mikäli toiminta kannattaa, korjaantuu luultavastikin itsestään. Suihku ja WC-tilat ovat onnettomat.
Yhtä kaikki, kokemus oli erittäin korkeatasoinen ja ystävällinen, tulemme vierailemaan useasti Naantalissa.
Pakko antaa kehut Naantalin vierasvenesatamalle.
18
480
Vastaukset
Pakko kai se on myöntää, kun tuli aiemmin negatiivisesti osallistuttua aiheen ja paikan käsittelyyn. Nyt käytiin Naantalissa, ensin hieman pakosta vieraina tuttujen veneessä, hyvän ja ystävällisen palvelun saaneena, myös omalla veneellä pari kertaa nyt käytynä, kokemus edelleen hyvä.
Ei voi kuin suositella, samat ongelmat koimme, mutta ne ovat lähes kaikissa satamisssa.
Kusipäiset pörrääjät eivät ajattele kuin omaa persettään, tai eivät ajattele mitään. Kuvittelevat varmasti että heidän Busteriensa ja Yamariensa perään katsellaan kateellisina, kun kyntävät vieraspaikkojen ohi puoliplaanissa. Merkeistä ja rajoituksista välittämättä.- Rtguhgb30
No se swelli siellä satamassa on sietämätön. Huono tuulen suoja. Palvelu ystävällistä ja ohjailu. Mutta suihkut huonot yms. Ranta ja vanha kaupunki jees. Marketit kaukana. Iltasoitto, vesper, hieno.
- TS_tänään
Tän päivän TS on juttu satamasta. Yrittäjät mainitsivat mm että huoltotilat rakennetaan uusiksi.
Yleisesti jutun perusteella vaikutti että muitakin kuntien satamia suunitellaan yksityistettävän Naamtalin mallin mukaisesti.Ongelma yksityistämiseen ja lähinnä "kaupunkisatamien" puute, oikeastaan koko rantakaupunkien puute, joihin saisi millään rakennettua vetovoimaista vierassatamaa. Tuskin löytyy moneenkaan "vierassatamaan" sijoittajaa, sillä kävijämäärät kovinkin pieniä.
Perinteiseen suomalaiseen "yksityistämiseen", jossa verovaroin maksetaan ja taataan "investoinnit ja tuotot" yksityisille sijoittajille, kyllä löytyisi. Tässä en tarkoita Naantalia, en tiedä siellä toteutettua mallia.
Onnistuneesti taas pilasivat nuo kaksi pelleä ketjun.- MitaanTietamaton
Naantalin kaupungin ja vierassataman välinen sopimus löytyi netistä, kun sitä toisen ketjun yhteydessä tutkailin. Vierassatamasta maksetaan kaupungille vuokraa, josta voi tiettyyn rajaan saakka vähentää osan tehdyistä investoinneista.
- hyvatpuitteet
Mahtaako Paraisten vierasvenesatama olla yksityinen? Siellä olisi puitteet vaikka mihin, yhdessä hotellin kanssa. Kritiikkiä kuitenkin kuuluu asukkaista, ei haluta ulkopuolisia sinne. Paikasta saisi todella hyvän kohteen, jos paikallisetkin innostuisivat kehittämistyöstä.
hyvatpuitteet kirjoitti:
Mahtaako Paraisten vierasvenesatama olla yksityinen? Siellä olisi puitteet vaikka mihin, yhdessä hotellin kanssa. Kritiikkiä kuitenkin kuuluu asukkaista, ei haluta ulkopuolisia sinne. Paikasta saisi todella hyvän kohteen, jos paikallisetkin innostuisivat kehittämistyöstä.
Parainen, miksi sinne "kaupunkirantaan" kukaan haluaisi ? Kohtalaisen syrjäinen reitti, eikä se johda oikein mihinkään muualle. Ei olisi tulevaisuutta investoinneille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422214- 241740
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271425- 1081247
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!151219- 181035
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71944Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107864Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333853Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad74846