Todella avulias ja ystävällinen "vastaanottava" kumivene. Paikka oli varattu etukäteen satamapaikka.comista, ja homma toimi. Suosittelen tutustumista.
No ei niin hyvää, ettei jotain huonoakin ;D
1. Helvetillinen päiväpörrääjien aiheuttama aallokko vieraslaitureissa.
- "Kumiveneen"pitäisi siihen puuttua, vaikka sitten poliisien avulla.
2. On investointikysymys, ja mikäli toiminta kannattaa, korjaantuu luultavastikin itsestään. Suihku ja WC-tilat ovat onnettomat.
Yhtä kaikki, kokemus oli erittäin korkeatasoinen ja ystävällinen, tulemme vierailemaan useasti Naantalissa.
Pakko antaa kehut Naantalin vierasvenesatamalle.
18
511
Vastaukset
Pakko kai se on myöntää, kun tuli aiemmin negatiivisesti osallistuttua aiheen ja paikan käsittelyyn. Nyt käytiin Naantalissa, ensin hieman pakosta vieraina tuttujen veneessä, hyvän ja ystävällisen palvelun saaneena, myös omalla veneellä pari kertaa nyt käytynä, kokemus edelleen hyvä.
Ei voi kuin suositella, samat ongelmat koimme, mutta ne ovat lähes kaikissa satamisssa.
Kusipäiset pörrääjät eivät ajattele kuin omaa persettään, tai eivät ajattele mitään. Kuvittelevat varmasti että heidän Busteriensa ja Yamariensa perään katsellaan kateellisina, kun kyntävät vieraspaikkojen ohi puoliplaanissa. Merkeistä ja rajoituksista välittämättä.- Rtguhgb30
No se swelli siellä satamassa on sietämätön. Huono tuulen suoja. Palvelu ystävällistä ja ohjailu. Mutta suihkut huonot yms. Ranta ja vanha kaupunki jees. Marketit kaukana. Iltasoitto, vesper, hieno.
- TS_tänään
Tän päivän TS on juttu satamasta. Yrittäjät mainitsivat mm että huoltotilat rakennetaan uusiksi.
Yleisesti jutun perusteella vaikutti että muitakin kuntien satamia suunitellaan yksityistettävän Naamtalin mallin mukaisesti.Ongelma yksityistämiseen ja lähinnä "kaupunkisatamien" puute, oikeastaan koko rantakaupunkien puute, joihin saisi millään rakennettua vetovoimaista vierassatamaa. Tuskin löytyy moneenkaan "vierassatamaan" sijoittajaa, sillä kävijämäärät kovinkin pieniä.
Perinteiseen suomalaiseen "yksityistämiseen", jossa verovaroin maksetaan ja taataan "investoinnit ja tuotot" yksityisille sijoittajille, kyllä löytyisi. Tässä en tarkoita Naantalia, en tiedä siellä toteutettua mallia.
Onnistuneesti taas pilasivat nuo kaksi pelleä ketjun.- MitaanTietamaton
Naantalin kaupungin ja vierassataman välinen sopimus löytyi netistä, kun sitä toisen ketjun yhteydessä tutkailin. Vierassatamasta maksetaan kaupungille vuokraa, josta voi tiettyyn rajaan saakka vähentää osan tehdyistä investoinneista.
- hyvatpuitteet
Mahtaako Paraisten vierasvenesatama olla yksityinen? Siellä olisi puitteet vaikka mihin, yhdessä hotellin kanssa. Kritiikkiä kuitenkin kuuluu asukkaista, ei haluta ulkopuolisia sinne. Paikasta saisi todella hyvän kohteen, jos paikallisetkin innostuisivat kehittämistyöstä.
hyvatpuitteet kirjoitti:
Mahtaako Paraisten vierasvenesatama olla yksityinen? Siellä olisi puitteet vaikka mihin, yhdessä hotellin kanssa. Kritiikkiä kuitenkin kuuluu asukkaista, ei haluta ulkopuolisia sinne. Paikasta saisi todella hyvän kohteen, jos paikallisetkin innostuisivat kehittämistyöstä.
Parainen, miksi sinne "kaupunkirantaan" kukaan haluaisi ? Kohtalaisen syrjäinen reitti, eikä se johda oikein mihinkään muualle. Ei olisi tulevaisuutta investoinneille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.2336801Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on303466PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23268Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a653028Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,982718Tämä on persut
Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven52613IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-352338Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.382104- 531837
- 861747