Todella avulias ja ystävällinen "vastaanottava" kumivene. Paikka oli varattu etukäteen satamapaikka.comista, ja homma toimi. Suosittelen tutustumista.
No ei niin hyvää, ettei jotain huonoakin ;D
1. Helvetillinen päiväpörrääjien aiheuttama aallokko vieraslaitureissa.
- "Kumiveneen"pitäisi siihen puuttua, vaikka sitten poliisien avulla.
2. On investointikysymys, ja mikäli toiminta kannattaa, korjaantuu luultavastikin itsestään. Suihku ja WC-tilat ovat onnettomat.
Yhtä kaikki, kokemus oli erittäin korkeatasoinen ja ystävällinen, tulemme vierailemaan useasti Naantalissa.
Pakko antaa kehut Naantalin vierasvenesatamalle.
18
516
Vastaukset
Pakko kai se on myöntää, kun tuli aiemmin negatiivisesti osallistuttua aiheen ja paikan käsittelyyn. Nyt käytiin Naantalissa, ensin hieman pakosta vieraina tuttujen veneessä, hyvän ja ystävällisen palvelun saaneena, myös omalla veneellä pari kertaa nyt käytynä, kokemus edelleen hyvä.
Ei voi kuin suositella, samat ongelmat koimme, mutta ne ovat lähes kaikissa satamisssa.
Kusipäiset pörrääjät eivät ajattele kuin omaa persettään, tai eivät ajattele mitään. Kuvittelevat varmasti että heidän Busteriensa ja Yamariensa perään katsellaan kateellisina, kun kyntävät vieraspaikkojen ohi puoliplaanissa. Merkeistä ja rajoituksista välittämättä.- Rtguhgb30
No se swelli siellä satamassa on sietämätön. Huono tuulen suoja. Palvelu ystävällistä ja ohjailu. Mutta suihkut huonot yms. Ranta ja vanha kaupunki jees. Marketit kaukana. Iltasoitto, vesper, hieno.
- TS_tänään
Tän päivän TS on juttu satamasta. Yrittäjät mainitsivat mm että huoltotilat rakennetaan uusiksi.
Yleisesti jutun perusteella vaikutti että muitakin kuntien satamia suunitellaan yksityistettävän Naamtalin mallin mukaisesti.Ongelma yksityistämiseen ja lähinnä "kaupunkisatamien" puute, oikeastaan koko rantakaupunkien puute, joihin saisi millään rakennettua vetovoimaista vierassatamaa. Tuskin löytyy moneenkaan "vierassatamaan" sijoittajaa, sillä kävijämäärät kovinkin pieniä.
Perinteiseen suomalaiseen "yksityistämiseen", jossa verovaroin maksetaan ja taataan "investoinnit ja tuotot" yksityisille sijoittajille, kyllä löytyisi. Tässä en tarkoita Naantalia, en tiedä siellä toteutettua mallia.
Onnistuneesti taas pilasivat nuo kaksi pelleä ketjun.- MitaanTietamaton
Naantalin kaupungin ja vierassataman välinen sopimus löytyi netistä, kun sitä toisen ketjun yhteydessä tutkailin. Vierassatamasta maksetaan kaupungille vuokraa, josta voi tiettyyn rajaan saakka vähentää osan tehdyistä investoinneista.
- hyvatpuitteet
Mahtaako Paraisten vierasvenesatama olla yksityinen? Siellä olisi puitteet vaikka mihin, yhdessä hotellin kanssa. Kritiikkiä kuitenkin kuuluu asukkaista, ei haluta ulkopuolisia sinne. Paikasta saisi todella hyvän kohteen, jos paikallisetkin innostuisivat kehittämistyöstä.
hyvatpuitteet kirjoitti:
Mahtaako Paraisten vierasvenesatama olla yksityinen? Siellä olisi puitteet vaikka mihin, yhdessä hotellin kanssa. Kritiikkiä kuitenkin kuuluu asukkaista, ei haluta ulkopuolisia sinne. Paikasta saisi todella hyvän kohteen, jos paikallisetkin innostuisivat kehittämistyöstä.
Parainen, miksi sinne "kaupunkirantaan" kukaan haluaisi ? Kohtalaisen syrjäinen reitti, eikä se johda oikein mihinkään muualle. Ei olisi tulevaisuutta investoinneille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3533027Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101665Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23821- 69793
- 44784