Olen 15v tyttö. minun menkat ei ole alkaneet ja minulla on poikaystäväkin. olemme alkaneet miettiä seksin harrastamista. kondomi on jo valmiina mutta entäs menkat? onko siitä haittaa jos harrastan seksiä ennen menkkoja?
Vastaukset 16
- äitivaan69
On! Jos harrastaa seksiä ennen mekkoja, saattaa 30% mahdollisuudella käydä valkovuodon ja menkattomuuden yhdistelmän vuoksi niin että vaginasi kasvaa umpeen! Joten kannatta ehdottomasti odottaa menkkoja ennen seksin kokoeilua!
Hieno trolli, jos jatkat samaan malliin saatat joskus voittaa jonkun palkinnon! Onnea sinulle :)
- Kivaakaikille
Lol repesin :D
- 14v_tyttö
OMG OIKEESTI! Oon 14v tyttö eikä menkkani ole vielä alkanut olen kumminkin harrastanu seksiä lukemattomia kertoja. vaginani on alkanut tuntua ahtaalta. MITÄ VOIN TEHDÄ?!
Moi,
onnea ihanasta seurustelusuhteestasi. On hienoa, että olette yhdessä kumppanisi kanssa miettineet onko seksi ja seksuaalisuus osa teidän suhdettanne. Voit huoletta odottaa vielä muutaman vuoden, ennen kuin aloitat yhdynnät. Jos kuitenkin päätät aloittaa intiimielämäsi jo nyt, on hyvin tärkeää että ehkäisy on kunnossa. Kondomi on ainut ehkäisymenetelmä, joka suojaa sukupuolitaudeilta.
Tuplaehkäisy on myös mahdollinen: voit kysyä mahdollisuuksistasi e-pillereihin oman kuntasi ehkäisyneuvolasta tai kouluterveydenhoitajaltasi. Ymmärräthän, että ehkäisy on yhteinen asia ja siihen tulee sitoutua myös "huonoina päivinä".
Ehkäisyä tulee käyttää kuukautiskierron vaiheista huolimatta. Ei ole olemassa ns. "varmoja päiviä", vaikka huhut niin kertoisivatkin.
On normaalia kokea epävarmuutta intiimielämän aloittamisen suhteen. Muistathan, että teet kumppanisi kanssa vain sellaisia asioita, jotka tuntuvat sinusta mukavilta. http://www.vaestoliitto.fi/ antaa sinulle monta hyv ää ohjetta aikuiseksi kasvamisen tiellä.
Tsemppiä!- ZingZangZong
Yksinkertaiset ihmiset vastaa joillain sivustoilla bottien generoimiin viesteihin on jotenkin epätodellinen tunne lukee, kun joku tomppeli alkaa keskustelee ohjelmiston kanssa.
- poikaystäväkin
Et voi tulla raskaaksi jos menkat ei ole alkaneet. Jos lasketaan menkkojen alkaminen munasolun irtoamisesta (n. 14 vrk ennen vuotoa). Raskaaksi voi tulla vain jos emättimessä on kypsä munarakkula (ovulaatio).
http://fi.clearblue.com/kuukautiskierto-ja-ovulaatio
Seksin harrastaminen ei vaikuta menkkoihin ja päinvastoin. Seksin harrastaminen on paljon muutakin kuin yhdyntä.- ewtrd
Joo mutta mistään ei tiedä onko siellä kypsä munasolu vai vaikka kaksi.
Että ota vaan se kortsu käyttöön!
Ei ole mitään haittaa :) varmuuden vuoksi kannattaa kuitenkin käyttää kortsua vaikka sitä kai olittekin jo ajatellut..?
- nopee_2112
Kannattaisiko varmuuden vuoksi laittaa 2 kondomia päällekkäin?
- kyämäätiä
Kaksi kumirukkasen peukaloa päälle ja kaksi kumia, sitten jättää panematta, tuo on täydellisen varma keino olla tulematta raskaaksi.
- Peho732
Lihapiirakka ilman munaa kiitos! :)
Pelimaailmaan!
- mfjxh
Joidenkin mukaan seksi auttaa menkkapäivinä. Se jotenkin helpottaa siihen kipuun
- Kggvhfgcggggirl
Jos sinulla ei ole menkkoja niin ei seksistä haittaa ole et vai voi tulla paksuksi
- Hahahahahahaa
Voi herran tähden nyt!😱 Raskaaks 15 vuotiaana! Kuules pikkunen nyt et oo tainnu aatella asiaa loppuun asti!😂 Repeen pelkälle ajatuksellekkin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran99959Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?158912- 64740
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y26692Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47684Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46654- 50638
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.39580Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30577Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32572Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20543- 31541
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee472539- 6506
- 43493
- 72490
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81489- 31475
- 44471
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 365444