Kovia kokeneen kumipuun hoito

Jooooooonas

Apua kaipaisin kovasti, sillä en todellakaan ole kummoinen hortonomi koskaan ollut, eli tällainen stoori:

Sain mummoltani hiljattain alkujaan todella vanhan mutta myöhemmin pistokkaista kasvatetun kumipuun, jonka hän on lapsuudenkodistaan 40-luvun alussa muutettuaan ottanut mukaansa. Nyt mummoni oli ajatellut viikunavanhuksen joutavan roskiin ja se oli ollut parvekkeella ilmeisesti ensin liian kylmässä ja myöhemmin auringonpaahteessa. Oli hän sitä kyllä kastellut välillä. Mielestäni kumipuulla oli jo niin suuri tunnearvo, että päätin oitis ottaa sen itselleni ja kunnostautua hieman viherasioissa.

Puu on melko hentoinen, n. 70 cm korkea ja siitä lähtee alhaalta yksi oksa jossa myös lehtiä. Oireet ovat seuraavanlaiset:
- melkein kaikissa vanhoissa lehdissä paljon ruskeita kohtia, kuin palanut olisi
- osassa lehtiä pieniä reikiä
- kitukasvuisia lehtiä muutamia
- lehtien varret myös ruskeita lukuunottamatta uutta lehteä

Otettuani kasvin itselleni otin vähän hommaa haltuun eli vaihdatin mullat, "salaojitin" ruukun ja vaihdoin isompaan, lannoitin ja pidin huolen oikeasta hajavalosta ja kastelun määrästä. Mielestäni mitään kasviloisia ei ollut havaittavissa. Ilokseni uusia lehtiä on tullut kaksi ja alkuja muutama. Dilemmani onkin, että mitä tehdään huonokuntoisten lehtien kanssa? Voiko ne irroittaa / nyppiä ja mistä kohtaa? Ja haluaisin kovasti ottaa alaoksasta pistokkaan koska myös sinne on pukannut uusia alkuja, mutta pelkään että teen jotain peruuttamatonta väärin.

Viesti on pitkä mutta olisin hyvin kiitollinen kaikista vastauksista ja neuvoista! Olisin laittanut kuvan jos olisi voinut.

Terveisin Joonas

0

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        69
        4919
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        192
        3850
      3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

        Eivät osanneet suomea nimittäin.
        Maailman menoa
        190
        3647
      4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        78
        3299
      5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        50
        2979
      6. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        25
        2004
      7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        24
        1971
      8. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        187
        1857
      9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        30
        1706
      10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

        Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
        Kiuruvesi
        98
        1406
      Aihe