ARMANJAK

Epätietoinen

Osaako kukaan kertoa eroaako Armanjakki millään muotoa konjakista? Siis onko muuta olennaista eroa kuin se että konjakki on tehty konjakki alueella?

Alkon hinnastoon on ilmestynyt 50 vuotta vanha armanjakki, onko kukaan maistanut tuota? Siis kyseessä on Armagnac Sempé 50 Ans ja maksaa vaivaiset 154,80 euroa.
Voiko tätä armanjakkia verrata esim. Hennesy Paradisiin? Konjakissa tunnetusti maksaa nimi konjakki extraa.
Armagnac Sempé 50 Ans maksaa siis 154,80 euroa ja Paradis maksaa 253,80 euroa, nämä hinnat on kopioitu uusimmasta alkon hinnastosta.

5

5222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epätoivoinen

      >>Armagnac Sempé 50 Ans maksaa siis 154,80 euroa ja Paradis maksaa 253,80 euroa, nämä hinnat on kopioitu uusimmasta alkon hinnastosta. >>

      Olipa hyvä, että kerroit. Onko se hinnasto varmasti uusin.
      Kirjoittele myöhemminkin kun löydät helmiä.

      • Epätietoinen

        Tottahan toki kirjoittelen tänne jos löydän jotain uutta ja ihmeellistä. Kivoja juttuja ei pidä pantata.


    • R.T

      Lounais ranskalainen viinitisle.Pääraaka-aine rypäleet tulevat kolmelta viinitarha alueelta;Bas armagnacista,Ténaréze:sta ja Haun Armagnacista.Rypäle lajikkeet ovat pääasiassa samoja kuin konjakissa,eroina toki paikalliset erot.
      Perinteisessä Armanjakki tislataan konjakista poiketen jatkuvassa tislauksessa,kolonnitislauksessa.Raakatisle ei ole niin väkevää alkoholipitoisuudeltaan,kuin onjakin raakatisle,se on 55-60%.(konjakissa n70%).Lopputulos on maultaan pyöreämpi ja runsasmakuisempi.Laatuluokitukset XO,vsop jne ovat pääosin yhteen sopivia konjakkien kanssa.
      Armanjakki kypsytetään useasti vanhemmaksi ja jalommaksi kuin konjakki ja huipputuotteita pidetään usein hintalaatu suhteeltaan konjakkia parempina.
      Mutta noin niinkuin niillä ei liene käytännön eroa.Pidemmälle jalostetut tuotteet vain ovat sitten hienostuneempia.Kun taas konjakki lienee alemmissa laatuluokissa tasa(ja siten "parempi")laatuisempaa.
      Monilla on harhaluulo,että armanjakki on köyhänmiehen konjakin korvike,vaikka se on käytännössä samaa.Ainoastaan sillä erolla että hienostuneempia speciaaleita kypsytellään pidemmälle eli "rikkaan miehen konjakeiksi".
      Tiedot alkoholi kirjallisuudesta.
      Itse en enää juuri konjakkejakaan maistele,saati harvinaisempia armanjakkeja.Ehkä joskus.Nyt on menossa väkevien saralla mallasviskin aikakausi.Se on ollut jo jonkun vuoden ajan se mikä suussa tuntuu hyvälle minulla.

    • d'Artagnan

      Armanjakki on kotoisin etelämpää kuin konjakki, Gascognen maakunnasta Lounais-Ranskasta. Se tehdään samoista Ugni Blanc -rypäleistä kuin konjakkikin.

      Suurin ero lienee se, että konjakki tislataan kahdesti (yli 70-prosenttiseksi), mutta armanjakki vain kerran (52-55-prosenttiseksi). Kypsytyksen jälkeen molemmat laimennetaan ennen pullotusta lopulliseen juomaväkevyyteensä (yleensä 40 %).

      Armanjakissa on täten tislauksen jälkeen enemmän aromiaineita ("epäpuhtauksia") suhteessa alkoholiin kuin konjakissa. Eri armanjakkien erot muodostuvat täten suuremmiksi kuin eri konjakkien. Armanjakki myös kypsyy nopeammin kuin konjakki eikä kestä varastointia tynnyrissä pidempään kuin 30-40 vuotta (vanhimpia konjakkilaatuja kypsytetään kauemminkin).

      Armanjakille on kehitetty aikoinaan jatkuvatoiminen tislauslaitteisto "alambic armagnacais", joka muista vastaavista poiketen kuitenkin tuottaa vain 52-55-prosenttista tavaraa. Vuodesta 1972 lähtien lainsäädäntö on antanut tuottajille mahdollisuuden käyttää samanlaisia kertapanoksella ladattavia tislauspannuja kuin Cognacissakin käytetään.

      Armanjakkia myydään myös vuosikerroittain; konjakit ovat useamman vuosikerran sekoituksia.

    • Anonyymi

      Konjakin perustisle tehdään kolmeen kertaan, Armanjakin viiteen kertaan.
      Erona Armanjakin pehmeämpi maku jo tuoreena, eli kypsentyy nopeammin tynnyrissä.
      Alkoholi pitoisuus hieman alempi, mutta lähtötisle on väkevää. Nuo prosessit miten ja millä kypsennykseen menevä Armanjak tai Konjak tehdään ovat valmistajien salaisuuksia. Jokainen maistakoon ja päätelköön itse kumpi ompi parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5910
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5525
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5237
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3225
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2779
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2591
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2280
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2080
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1801
    Aihe