Likaisiin ja ruosteisiin kohtiin (eli vanhan auton pesty pohja) tulee laittaa primeri. Se on todella juoksevaa ainetta, mikä menee pieniinkin rakoihin ja huokoiseen metalliin myös huokoisen lian läpi. Primeri hidastaa ruostumista tehokkaasti. Kuivuessaan primeri muuttuu vahamaiseksi ja säilyy elastisena. Yksi primeri on esim. Dinitrol ML, jota saa hyvin ja myös spray-purkeissa. Dinitrol ML on itse asiassa kotelosuoja-aine, mutta valmistaja ohjeistaa käyttämään sitä myös primerina eli pohjusteena.
Kulutukselle alttiit paikat tulee suojata tämän jälkeen esim. Dinitrol Metallicilla. Se ei valu läheskään niin paljon kuin ML. Dinitrol Metalliciakin saa myös spray-purkeissa.
Eli jos näette vaivaa muovien yms. purkamiseen, pesuun ja kuivaamiseen, niin kannattaa sitten käyttää ihan oikeita aineitakin, ettei koko vaiva mene hukkaan.
Muistakaa laittaa primeri, kun ruostesuojaatte
5
833
Vastaukset
- 2323
voiko dinitrol ml laittaaa oviin ja mistä tietää mistä reijistä ettei laita vedenvalumisreijistä, konepeltiin takaluukkuun
- dinitrollaaja
Jep, sopii nimenomaan koteloihin eli paikkoihin, jotka ovat suojassa hiekkasuihkulta.
Ei vesireikä mene Dinitrol ML:stä tukkoon, sen verran ohkaista se on.
- wopelius
Tai ne moottoriöljyt kun on aika vaihtaa.
- q--q
Ei kannata haihtuu pois
- perusautoilija
Hyvä ohje tuo on vaikka tuntuu liian yksinkertaiselta. Ehdottoman kuivaan autoon ML koteloihin ja pintojen kostutus ja seuraavana päivänä Metallic päälle. Ruostuminen hidastuu takuulla muutamaksi vuodeksi paljon enemmän kuin tekemättä tätä. Ruostumista ei voi estää millään aineilla, mutta sitä voi näin hidastaa. Jos käy joka toinen kesä alla antamassa uuden ML käsittelyn niin kyllä katsastajat kehuu autosi alustan hoitoa. Ja säästyt hitsaamiselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1695788
- 114298
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513695Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1033035Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792688Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62188- 441465
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121438Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos621254Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4111229