Matala verenpaine ja syöpä

JaakkoNelonen

Äidilläni 70v todettu muutama viikko sitten syöpä paksusuolessa kun meni lääkääriin mahakipujen vuoksi. Syönyt särkylääkettä sittemmin koska hoitoja ei ole vielä aloitettu (ehkä leikkaus, sytostaatit ja sädehoito). Veriarvot olleet pielessä (muu tulehdus?) ja hoidettu antibiooteilla. Verenpaineet matalat 82/52 kotona olleet ja 90-95/50-60 tuossa haarukassa. Voimattomuuden tunnetta ja hikoilua. Selittääkö syötä noi matalat RR-arvot ja pitäisikö olla huolissaan? Vai liekö muuta tulehdusta joka selittäisi? Etäpesäkkeitä ainakin maksassa mutta kuulemma ei kovin pahasti levinnyt. Onko noista paineista haittaa?

6

22004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matala verenpaine ei itsessään tai varsinaisesti ole ongelma, ellei se aiheuta voimakasta huimausta ja kaatumisriskiä.

    • JaakkoNelonen

      Kaatui ehkä kerran kotona mutta pääsi ylös sängynpäädyn avulla.

      Mutta joo. Kyllä piti olla huolissaan. En ehtinyt hyvästejä sanoa. Se oli 3 viikkoa diagnoosista. Tänään näin sairaalassa eikä enää pystynyt tai jaksanut puhua. En tiedä tunnistiko. Munuaiset pettäneet. Jaksaa ehkä huomiseen ehkä ei. Tajunnan taso alhainen. Kipulääkitys. Se on menoa nyt.

      En tiedä miksi eivät hoitaneet heti sytostaateilla, tai no oisko nekään enää auttaneet jos kunto heikkeni. Ehkä niitä ei käytetä ennen tarkkaa kasvainten määritystä. Tässä tapauksessa ei ollut kolmea-neljää viikkoa aikaa odottaa hoitojen aloitusta. Paineet, sokerit meni huonoiksi. Hengitteli eilen raskaasti, ei pystynyt syömään, huomenna ei ehkä enää ole. Se on loppu se.

    • ruovesi

      en tiedä mutta oma åitini meni huilaan terveyskeskuksen vuodeosastolle syöpähoitojen jälkeen ja kuinka ollakkaan alkoivat lääkitä kohti kuolemaa,nuppi sekasin lääkkeillä ei saanut sanaa suustaan,nukku paljon,oli ihan turtana lääkkeistä, lyricaa,morfiinia ym ym, ei me lapset oltas haluttu että se tapetaan 2kk se kesti kuoli eilen,sai vielä 4 piikkiä morfiinia ,kyllä siihen annokseen jo kuolee vaikka norsu. älkää jättäkö lähimmäisiänne hoitajien armoille

      • Anonyymi

        Syöpäkipua hoidetaan voimakkailla kipulääkkeillä. 4 annosta morfiiniä vuorokaudessa ei tapa ketään. mg-annokset kuitenkin morfiinissäkin yleensä aloitettaessa melko pieniä. Kyllähän kuolevan kipua täytyy hoitaa jos kipuja on. Ketään ei voi jättää kipuihin kärsimään vain sen takia että omainen haluaa läheisensä pysyvän muutaman tunnin pidempään maan päällä. Usein tälläinen tunne siitä että omainen tapetaan kipulääkkeillä on vain osa läheisen shokkia ja tietämättömyyttäkin hoitotyöstä ja lääketieteestä koska pää ei pysty käsittelemään kuolemaa heti. Ketään potilasta ei kipulääkkeillä tapeta.

        Toivon että olette tehneet selvityspyynnön hoitoyksikölle jos koette että äitinne on ¨tapettu¨ hoitajien toimesta. Keskustelupalstalla tälläisen tiedon levittäminen ei ole sopivaa.
        Kirjauksista voitte selvittää paljonko kipulääkettä on annettu ja kyllä siinä tapauksessa esim. Valvira tutkii jos liikaa on annettu.


    • demesta

      hoitajat lääkittee ne hengiltä.ennen kun edes syöpä alkaa

      • Anonyymi

        Hoitajat ei päätä lääkityksistä. Kyllä käsky käy lääkäreiltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      128
      7736
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      94
      7262
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7182
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      18
      6532
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6341
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5468
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      5445
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      74
      5321
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5190
    Aihe