Kyllä ihmetellä täytää tätä Kuhmon vesien meininkiä. Vesiskoottereilla ja muilla härpäkkeillä ajellaan ympäriinsä ilman päätä tai häntää.
Hyvänä esimerkkinä se, kun olin eräänä iltana kalastamassa Lammasjärvellä ja nuorehkot miehet ajoivat kovaa vauhtia ohi ja musiiki raikui kovaan ääneen, huutoa ja muuta mölyämistä kuului myös. Olisin luullut että vesillä saisi edes olla rauhassa ja setviä rauhassa ajatuksia, mutta ei.
Loppu illasta olin sitten veneilemässä lähistöllä, niin nämä samat herrat mölysivät kirjaston rannassa olevalla mattolaiturilla. En kiellä vesillä liikkumista ja hauskanpitoa, mutta voisi ajatella muitakin kuin itseä!
Mitä mieltä olette Kuhmon vesiliikenteestä, pitäisikö sitä jotenkin rajoittaa?
Hyvänä esimerkkinä se, kun olin eräänä iltana kalastamassa Lammasjärvellä ja nuorehkot miehet ajoivat kovaa vauhtia ohi ja musiiki raikui kovaan ääneen, huutoa ja muuta mölyämistä kuului myös. Olisin luullut että vesillä saisi edes olla rauhassa ja setviä rauhassa ajatuksia, mutta ei.
Loppu illasta olin sitten veneilemässä lähistöllä, niin nämä samat herrat mölysivät kirjaston rannassa olevalla mattolaiturilla. En kiellä vesillä liikkumista ja hauskanpitoa, mutta voisi ajatella muitakin kuin itseä!
Mitä mieltä olette Kuhmon vesiliikenteestä, pitäisikö sitä jotenkin rajoittaa?
Vastaukset 42
Vanhimmat
Miten vesillä liikkumista voi rajoittaa? No ei mitenkään, turhaa tälläinen valittaminen...
Vesijetit ja muut metelilaitteet eivät sovi luontoon ollenkaan.
sovitko takasin sinne mistä oot tullut vaikka p-reiän kautta
Sopihaan ne, siihen tarkoitukseen kai ne on tehty. Vai uimallako kuljet monia kilometrejä vesiä pitkin, empä usko että kuntosi riittää vaikka olisit kuinka kova uimari!
Samanlaista saastutusta se autollakin ja mopolla päristely on
Ketkä siellä ajelee. Ei kai kuhmossa montaa jettiä olekaan.
Taitaa alotus olla keksitty juttu,vaan meno kohta rauhottuu kun kelit viilenee. Pikku pakkasella ei päristelilijöitä enää kuulu,ei näy.
pakkaskelil on sit ne moottorikelkat päristelemäs.
järkyttynyt telkkä nähty kuhmon torilla. saapi kuulemma kriisiapua.
Onko kyseinen luontokappale saanut sitä apua?
Kuhmolaiset ne vaan valittaa...
Niin kuhmolaista uhota jollain moottoriajoneuvoilla, kuin päiväkodin lapset.
se moottorin jytke ja pauke pitää mielen virkeänä nämä kaikki kuuluu kesän normaaleihin ääniin ja harrastuksiin tajusitko tollo kokeile sinäki
Kuhmolainen sivistys huipussaan.
Kohta ne jäätkin tulee, niin loppuu se ajelu sitten, no on moottorikelkat sitte päristelemässä
kateellisia vaan tahtoovat nää kuhmon juntit olla kun ee ittellä oo elämää eikä varaa laittaa jollasta kummempaa menopeliä niin sit pitää kitistä täällä ja kylillä vinkiksi sanon että ei se raha kitisemällä tule
Minnuahan tuo vit...elloo tuo kaks viikkonen viulun vingutus.
Ei sovi vesijetit luonnonrauhaan.
Ajattelin ostaa useamman vesijetin ja ruveta vuokraamaan niitä edullisesti maakunnan rannasta. Olisiko asiakkaita?
Rahalla saa, veneellä pääsee!
Ei ihme, että kuhmon vesistöt saastuu kun ajetaan isoilla veneillä ja soitetaan hiphop-musiikkia. Sitten roskat heitetään järveen, ikäänkuin oltaisi suuria hiphop-tähtiä. Hiphop-genrestä tuttu elämäntyyli on tullu kuhmoon jäädäkseen.
osta oma vesikulkuneuvo ettei tarvii rannalla seistä ja inistä.
Se on mukava ajella vesijetillä kovaa ja ohittaa sellanen pikku vene :Dd ohittaa se noin metrin etäisyydeltä :)
metrin päähän kun tulet ohittelemaan saattaa vahingossa airo käydä tavallista korkeammalla ja sattuupi vahinko ja iso pipi.
Pitääpä muistaa!
Ei mitkään ökyveneet kuulu tänne pikkuisille vesialueille! Koska ne ovat vaan liian isoja tänne, mutta minkäs teet jos on rahaa niin sitten sitä on!
Ei mitään muuta kuin täyskielto vesijeteille ja muille turhille hilavitkuttimille. Olishan se mukava kuunnella luonnonääniä ilman hemmetinmoista pärinää, pörinää ja örinää.
Ainutta epämiellyttävää pörinää ja örinää aiheuttaa kamarimusiikki mutta onneksi sitäkään lystiä ei pitkään kestä vaikka jo sommelo heti kolkuttaa ovella
Ontosella sitä vasta onki veneliikennettä
No siellä onkin suurimmaksi osaksi kalamiesten veneliikkennettä, eikä mitään huviajoa.
sinne äkkiä kalastuksen valvojat... onkohan niillä luvat kunnossa?
Onko Kuhmossa edes mitään kunnon veneitä?
On niillä keillä on massia
Minkälaista lienee Sotkamon vesiliikenne?
Siellähän ne ajaa niitten pokemonien perässä veneellä päivät pitkät ja yrittää saada niitä kiinni. Vai ajaako ne kilpaa pokemonien kanssa mistä sitä tietää. Mie tiijän, mie oon lukenu lehtijutun tästä pelistä, jota ne pellaa niillä nykyajan langattomilla puhelimillaan.
Kyllä veneralli ja muutkin rallIt Kumossa loppuu kun ei kumossa ole ainoatakaan kunnon korjaamoa ei edes autoille Osiakin odotellaan pariviikkoa muualta saa hyllystä ja remontin kesto on tuplat mitä pitäisi
Ahdas mielistä porukkaa.
Otappa nyt videolle ne rällääjät ja vie kuvauksesi poliisille.
EIlenkin illalla oli Lentualla kauhea ralli menossa. Vesiskoottereilla ajoivat myöhään yöhön. Ja joku kaahasi siolla veneellä pitkin ja poikin. Ei tuu tästä mitään.
Kai nyt perkele saa kesällä ajella jetillä järvellä ja talvella jäällä kelkalla, jos haluut luonnon rauhaan ni se ei tuu onnistuu keskustan vesissä, mee perkele kiertele mehtä lampia tai pysy kotona! Tulispa jäätä ja äkkiä ni pääsis kelkalla ajelee pitkin lammasjärvee !
Kovin on hiljaista kuhmon vesillä. Tässä juuri ontosella kalastalen...
Voi ahdasmieliset vihreät, jotka ei osaa käyttäytyä ja sitte jeesustellaan Tervansoutajan rannassa telttoineen. Piti ihan Kajjaanista asti tulla antaa tunnustusta. Voi kumpa lapsen hakkaajat tilille joutus.