SATO ja keskustelu homeesta asunnossa

homenenät

Onko vinkkejä, miten pääsen etenemään homekiistassa SATOn kanssa? Olen saanut yhden "diibadaaba"-vastauksen. Tilanne on se, että jouduimme lapsiperheenä muuttamaan nopealla aikataululla pois asunnosta, koska homeelle ei tehty mitään ja lääkärille ei enää antanut muita vaihtoehtoja. Ei ne hoidotkaan auta, jos homeitiöt leikkii ilmassa. Alla saamaani kyselyyn vastaus. Uskallan laittaa sen tänne julkiseen jakoon, koska siitä ei ilmene edes taloa, kaupunkia tai isännöitsijän nimeä. Totuus on, että talonyhtiöstämme on joutunut homeen takia muuttamaan ainakin kymmenen perhettä ja he ovat menettäneet taloudellisesti paljon. Osa huonekaluista suoraan kaatopaikalle terveys. Omalle kohdalle osui nyt sellainen asia, että kun lähdimme asunnosta, oli 14vrk kuluttua viimeinen vuokra laitettu haastehakemuksella käräjäoikeuteen. Takuuvarmasti näpäytyksenä meidän homekeskusteluista, ettei olisi varaa tehdä mitään ja olisi vaan hiljaa pelko perässä.

SATOn isännöitsijän vastaus, kun kysyin, mitä asunnossa olevalle homeelle on tehtävissä.

"Epäilen vahvasti, ettei asunnossa ole hometta muualla kuin kylppärin ikkunalla tai laattojen saumoissa. Kylppärin ilmanvaihto on varmasti puutteellinen rakennuksen
iästä ja varustuksesta johtuen. Sen asian kanssa olemme etsineet keinoja jolla asiaa parannettaisiin. Ikkunoiden karmeja ja puitteita huolto maalataan sitä mukaa kun tyhjiin asuntoihin pääsee. Huoneistoissa ei ole ongelmana home tai sieni vaan rakennusmateriaaleissa oleva pöly, joka ilmanvaihdon seurauksena tulee rakenteista huoneilmaan. Useimmat ihmiset sietävät sitä hyvin. Joillekin se taas tuottaa oireita, eivätkä he sopeudu asuntoon. Heille olemme purkaneet vuokrasopimuksen ja etsineet asunnoistamme uudemmanaikaisen talon. "

Meillä on paljon valokuvamateriaalia sekä huoltoon tehtyjä ilmoituksia sekä kosteusvaurioista, sisälämpötilasta että homeesta. Huoltopyynnöt suljettiin tutkimatta asiaa.

0

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Takaisin ylös

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

        Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
        Maailman menoa
        356
        1522
      2. Mitä kirjainta kaipaat?

        🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        114
        1216
      3. Onko ikäerolla väliä?

        Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
        Ikävä
        117
        1097
      4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

        Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
        Ikävä
        116
        861
      5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

        Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
        Suomalaiset julkkikset
        22
        857
      6. Uusioperhe vai salasuhde?

        Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
        Ikävä
        111
        822
      7. Otan vielä sut

        Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
        Ikävä
        40
        478
      8. Mulla on ikävä sua!

        Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
        Ikävä
        18
        470
      9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

        Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
        Sinkut
        96
        463
      10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

        Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
        Ikävä
        36
        423
      Aihe