Joissain islamin suuntauksissanaisilta vaaditaan kokopeittävän kaavun eli burkhan pitämäost, kun taas luin etyä koraanissa naisia opastetaan pukeutumaan paljastavasti. Herää siis kysymys onko burkha koraanin vastainen?
Onko burkha koraanin vastainen?
KristittyKysyy
1
169
Vastaukset
Burqaa vaatii Afganistanissa toimiva Taaliban, joka on osittain äärimmäisen vieraantunut uskonnosta. Koraanissa mainitaan vain pään peittävä huivi, joka pitää vetää niskan takaa rintakehän päälle (kasvot jäävät näkyviin). Naisen pakottaminen kaikissa muodoissaan on kiellettyä ja syntiä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114339
- 793533
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843385Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223361Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273276- 742946
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim652827"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790- 812620
Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852579