Sain tarjouksen HOASilta solusta, mutta siinä vuokrasopimus alkaa vasta syyskuun alusta. Jos otan tuon vastaan ja muutan Helsinkiin tuolloin, niin jääkö minulla jotain tärkeää välistä? Onko elokuussa jotain jossa pitää olla ehdottomasti paikalla?
Muutan Helsinkiin vasta syyskuussa, mitä menetän?
11
807
Vastaukset
- orientaatio
Orientaatioviikosta puolet, sillä se alkaa 29.8.
- neuvox
Sinulta jäisi orientaatioviikko oleellisimmilta osiltaan puuttumaan. Orientaatioviikko on hyvinkin hyödyllinen opintojen aloittamiseksi sujuvasti. Ilman sitä olet vähän eksyksissä pitkään.
Tule orientaatioviikolle kuitenkin ja yövy vaikka hotellissa, kunnes pääset soluusi.- eiaivanmahdollista
"Tule orientaatioviikolle kuitenkin ja yövy vaikka hotellissa, kunnes pääset soluusi."
Vähän vaikea yhtälö, pitäisi matkata aluksi helsinkiin satoja kilometrejä, sitten hotelliyöt siihen päälle, sitten takaisin kotiin hakemaan kamat muuttoa varten, ja kamojen helsinkiin...poskettoman kalliit kolme päivää.
kai ilman tuotakin selviää? mitään pakollista opetusta ei taida kuitenkaan olla? kuten tuossa sanoin, niin kalliiksi tulisi, ja toinen vaihtoehto olisi lähteä lyhyellä varoitusajalla lottoamaan yksityisiltä (reilusti kalliimpaa) vuokra-asuntoa. - mieti.vielä
eiaivanmahdollista kirjoitti:
"Tule orientaatioviikolle kuitenkin ja yövy vaikka hotellissa, kunnes pääset soluusi."
Vähän vaikea yhtälö, pitäisi matkata aluksi helsinkiin satoja kilometrejä, sitten hotelliyöt siihen päälle, sitten takaisin kotiin hakemaan kamat muuttoa varten, ja kamojen helsinkiin...poskettoman kalliit kolme päivää.
kai ilman tuotakin selviää? mitään pakollista opetusta ei taida kuitenkaan olla? kuten tuossa sanoin, niin kalliiksi tulisi, ja toinen vaihtoehto olisi lähteä lyhyellä varoitusajalla lottoamaan yksityisiltä (reilusti kalliimpaa) vuokra-asuntoa.Orientaatio ja HOPS, 2 op, on pakollinen. Sitä paitsi erittäin hyödyllinenkin.
Jos muutat 1.9. sinulta menee käytännössä koko orientaatioviikko ohi, sillä et muuttopäivänä ehdi paljon yliopistolle.
Mieti tosissaan jotain tilapäismajoitusta tuoksi viikoksi. Käyt sitten hakemassa muuttotavarasi viikonloppuna.
- Suosittelenn
Kokeile vaikka sohvasurffausta (couchsurfing)?
- mansesteri93
Etköhän sä selviä, mun pitäis hoitaa koko tutkinto parinsadan kilsan päästä.. :') Siihen vasta rahaa meneekin. Meet omppuun tai jonkun sohvalle yöksi vaan. Käsittääkseni tosi tärkeää olla alkuun paikalla.
- Nwq
Kannattaa osallistua orientaatioon. Hesasta taitaa löytyä halpoja hostellejakin tms. googlella löytyy vaihtoehtoja, jos et kaverille pääse.
- fgdgde
Minulla olisi tällainen kysymys että mistä tiedätte milloin nuo orientaatiot alkavat? En ole tietääkseni saanut mitään ilmoituksia noista vielä ja olen yrittänyt katsella noista weboodista ja tiedekunnan sivuilta löytämättä mitään. Pitäisikö huolestua?
- huohtiedekunta
Tiedekunnalta kysytty sähköpostitse. Hieman surkeaa on ollut tiedekunnan tiedotus tänä vuonna, kun kirjeitäkään ei olla vieläkään saatu lähetettyä.
- kylläsesiitä
Hei,
Itselläni oli sama tilanne muutama vuosi sitten. Punkkasin kaverilla ensimmäisen viikon ajan kunnes muutin vasta orientaatioviikon lopussa omaan kämppään. Oletko kysynyt HOASilta pääsetkö muuttamaan aikaisemmin? Jos sovit vanhan omistajan kanssa avainten luovutuksesta? Eiköhän kaikki järjesty. helsinki on pullollaan edullisia hostelleja jos ei sinulta löydy ketään tuttuja hesan seudulta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360