Kummallista

Siellä ne eriseuran saarnaajat istuvat etupenkissä ja meinaavat vielä saarnata. Ei kai kahta herraa voi palvella.
151104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Missä ? kuka ?

Äänestä

Ompa ihme
Olen täällä lukenut etteivät enää olisi missään tekemisissä kirkon ulkopuolisen herätysliikkeen kanssa.
Ja sitä ,että rukoushuoneillamme opetetasn vain ihmisoppia ja manipuloidaan nuoria ym.
Miksi haluavat vieläkin täällä olla ja vanhaan malliin saarnata.
Uudessa yhdistyksessä sitten nämä vanhat konkarimme kääntävät uuden lehden ja puhuvat uusin kielin ja mielin.
En kyllä tiedä miten nämä seeprat raitansa peittävät.

Äänestä
  • Sanos muuta. Haluavat mokomat saarnata vanhaan malliin. Nyt kuuluu saarnata uuteen malliin, iloksi nykyisille Lapinvanhimmille. Jokaisessa saarnassa on kiitettävä heitä muutoin tulee vapaaehtoinen hyllytys..

    Äänestä

  • näinonpoijat kirjoitti:

    Sanos muuta. Haluavat mokomat saarnata vanhaan malliin. Nyt kuuluu saarnata uuteen malliin, iloksi nykyisille Lapinvanhimmille. Jokaisessa saarnassa on kiitettävä heitä muutoin tulee vapaaehtoinen hyllytys..

    20 -25 vuotta on kaikki ollut niin väärin ,ettei monet ktistittyjen kaoset ja teuta Ole voineet rukoudhuoneille tulla.
    Sitäkö nämä esikoiset ry miehet pitää vanhana hyvänä saarnana?

    Äänestä

Estäkää omaa lahkolaista kirkkoa rakentavien eriseuran saarnaajien pääsy saarnaspönttöön.

Äänestä
  • Näähän haluaa nyt kirkon tilatkin omia itsellensä,hehän hallitsee nyt koko maailmaa,he on kirkon jäseniä, mutta es.lest.jäsenet ei saa kaikki omissa rukoushuoneissaan kahvitella.

    Äänestä

  • ihmettäihmeenpäälle kirjoitti:

    Näähän haluaa nyt kirkon tilatkin omia itsellensä,hehän hallitsee nyt koko maailmaa,he on kirkon jäseniä, mutta es.lest.jäsenet ei saa kaikki omissa rukoushuoneissaan kahvitella.

    Olet varmasti taas kuvitellut kaikkea mielessäsi, ja paisutellutkin . Toi kirkon tilojen omiminen on luuloa, emme niitä halua omia, korkeintaan lainata joskus - kun määrätyillä ehdoilla niitä jäsenilleen vuokrasvat. EI me,koko maailmaa hallita -Ruotsissa on ainakin oma Kuningas.
    Kyllä sinä myt liioittelet ainakin eller sitten jo ihan tarkoituksella valehtele.
    Kyllä seurojen jälkeen on kaikille kahvia, eikä erotella onko jäsen tai ei.
    Tervetuloa taas ensi sunnuntaina

    Äänestä

Tarkennusta aloitukseen, ei voi olla samalla kuuliainen Kristukselle ja lapin vanhimmille? Näin on jos sana on ristiriidassa.
Kyllä koko kesän eriseura saarnasi, vaikka eivät hyväksykään Kristuksen asettamaa ehtoollista, mikä on oikea (ja koko herätysliikkeen ajan ollut) Luterilaisessa kirkossa.
Ja ainut peruste koko asialle: Lapissa on oikea oppi, hengen valkeus..
Ei mitään muuta perustetta, missä on Sana, se on sidottu paikkakuntaan!??
Koko tarve asialle tehty lapista!!
Joh. 15:26 "Te saatte puolustajan; minä lähetän hänet Isän luota. Hän, Totuuden Henki, lähtee Isän luota ja todistaa minusta.

Äänestä
  • Ei separatistit mitään perustele. He vaan päättävät ja sillä selvä, ei siihen perusteluja tarvita.

    En jaksa ymmärtää tätä lapin neuvoa mutta olen ajatellut että Jumalalla on ollut joku tarkoitus päästää heidät osan laumasta harhaan ja pois elävien kristittyjen yhteydestä. Rukoillaan että Jumala antaa heille joskus anteeksi ja ottaa takaisin huomaansa kuten tuhlaajapojan vertauksessa.

    Äänestä

Oli miten oli niin ei enää pitäisi saarnata el porukoissa. Eihän papitkaan käy saarnaamassa paavin kirkossa.

Äänestä
  • Ei pitäisi, ei,ei missään nimessä.

    Jos rakentelee omaa lahkokirkkoa omine sakramentteineen, olisi enempi kuin suotavaa pysyä poissa saarnastuolista. Tulla nyt vanhan herätysliikkeen seuroihin keräilemään porukkaa oman uuden sakramenttiopin taakse.

    Eihän tosiaankaan luterilaisen kirkon papit saarnaa paavin kirkossa, miksi sitten meillä lahkolaiset papiksi ryhtyneet separaattorit? Tosi kumma juttu.

    Separaattorikäki munii toisten hengelliseen kotiin.

    Äänestä

  • Riihenperkuu on käynnissä ne kevyet jyvät karisee pois

    Äänestä

  • ilmaselkenee kirjoitti:

    Riihenperkuu on käynnissä ne kevyet jyvät karisee pois

    Sinä kevyt jyvä, joka luet tuon "ilmaselkenee"n viestin. Sinuakin kutsutaan nyt Kristuksen luokse. Etsi Kristus ja löydä hänen kauttaan kristitylle tarjolla oleva ilo ja vapaus Hänen armossaan. Tule pois mustasta riihestä, jossa pohjoisen tuulilla kuumennetaan riihen ahjoa. Tule pois, ennenkuin riihen ovet suljetaan - sisäpuolelta - ja sen sisällä ilma loppuu.

    Vapauteen Kristus on meidät vapauttanut.

    Äänestä

  • LikaisetKädet kirjoitti:

    Sinä kevyt jyvä, joka luet tuon "ilmaselkenee"n viestin. Sinuakin kutsutaan nyt Kristuksen luokse. Etsi Kristus ja löydä hänen kauttaan kristitylle tarjolla oleva ilo ja vapaus Hänen armossaan. Tule pois mustasta riihestä, jossa pohjoisen tuulilla kuumennetaan riihen ahjoa. Tule pois, ennenkuin riihen ovet suljetaan - sisäpuolelta - ja sen sisällä ilma loppuu.

    Vapauteen Kristus on meidät vapauttanut.

    Sun nimimerkki kertoo jo sen
    Saatte irja-tätin kans käydä vaik juomassa
    Niinhän ne vanhollisetki suivaantu lapinvanhimpiin sama retki on ahtialan uskovaisille

    Äänestä

Vanhoilliset suivaantui niihin lapinvanhimpiin, jotka antoivat mm. julkilausuman ja testamentin tuleville sukupolville nauttia sakramentit kirkossa.'Ahtialan uskovaiset' seuraavat näitä lapinvanhimpia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juupajuupajuupa kirjoitti:

Siellä ne eriseuran saarnaajat istuvat etupenkissä ja meinaavat vielä saarnata. Ei kai kahta herraa voi palvella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu