Olen luonteeltani todella ujo. Iän myötä olen hieman rohkaistunut, mutta saatan sanoa jotain "tyhmää", jota sitten mietin todella kauan jälkikäteen. Olen todella ahdistunut tämän vuoksi. On todella vaikea jutella outojen ihmisten kanssa. Olen todella epävarma, vaikka oltaisiin tavattu useammankin kerran. En vain saa juttua aikaseksi, en löydä puheenaiheita.
Olen myös kuullut asiasta ja jotkut ihmiset eivät ymmärrä, että olen vain todella ujo. Joku joskus ajatellut, että se johtuisi muka siitä, että pidän itseäni parempana kuin hän. En tiedä mitä voisin asialle tehdä, haluaisin niin kovasti olla vapautunut ja huoleton. Mutta en vain onnistu.
Olisi mukava kuulla muiden ajatuksia ja kokemuksia. Tiedän että tehtyä ei saa tekemättömäksi eli mitä sanon, mutta silti mietin kaikkea ja muistan kaikki "virheeni".
Ujouteni ahdistaa
2
148
Vastaukset
- elämääontämäkin
Kerroit juuri mun nuoruudestani, ihan samanlaista, paljon pahempaakin.
Ei tästä ujoudesta mihinkään pääse, olen jopa jossain terapiassakin käynyt.
Sinä olet vielä nuori, sulla on vielä mahdollisuuksia "sosiaalistua"
tai erakoitua pakollisen duunin jälkeen kotiin, niinkuin minä. - mehujää
Täällä kans entinen ujopiimä tai no ujo voi olla tilanteiden mukaan vieläkin.Ensiks älä mieti niin kauheesti ja jos mokaa mitä siitä, naurat vaan kommelluksille.Ujoudesta voi päästä sitten iän myötä mut näin ei kaikille tapahdu.Ujoudessa ei tosiaan ole mitään vikaa saa olla se mitä on, muita se ei niin haittaa mut itseä kyllä,tiedän.Epämukavuusalueet on yks asia esim.esitelmän pito voi tuntua kamalalle mut kun sellasen on pitänyt olo on kuin voittajalla ja rohkaistuu taas pikkuisen.Kantsii miettiä että mitä menetettävää mulla nyt on jos otan asian rennosti tai sanon oman mielipiteeni,vain sinä itse estät itseäsi,ole siis sellainen kuin haluat olla:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2633949
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1432808Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162292Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3632071Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281964- 571548
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491476Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan791211- 1031197
- 1111170