Asuntohakemukseen vaaditaan outoja tietoja

whhaat

Haen isolta vuokra- asuntojen välittäjältä uutta vuokra- asuntoa ja täyttelin tuossa sähköistä hakemusta. Ihmetyksekseni siinä kyseltiin nykyisen asuntoni tietoja kuten nykyisiä asumiskustannuksia ja jopa nykyisen asuntoni kokoa. Mitä ihmettä iso vuokranvälittäjäfirma tekee tällaisilla tiedoilla? Myös nykyisen vuokranantajani tietoja udeltiin mutta se ei ollut pakollinen tieto. Sen sijaan nykyiset asumiskustannukset ovat pakollinen tieto. Mikähän ihme mahtaa olla tällaisten kysymysten taustalla?

Sen vielä ymmärtää että uusi vuokranantaja voi tarkistaa uuden vuokralaisen taustoja mahdollisten asumiseen liittyvien ongelmien vuoksi. Mutta mitä ne tekee sillä tiedolla paljonko olen maksanut vuokraa nykyisestä asunnostani ja paljonko siinä on neliöitä?

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonskuna

      Nykyisen vuokranantajan tiedot on vähintäänkin ehdoton tieto. Pystyy kysymään miten on vuokralainen asiansa hoitanut. Antaahan tieto asunnosta vuokranantajalle paljon tietää tuleeko katkolta jne..

    • Tässähännäitä

      Jos edellinen asuntosi on ollut isompi ja neliömääräänsä nähden halvempi... Miettivät kaksi kertaa miksi haluaisit muuttaa pienempään ja kalliimpaan vai muuttaisitko halvempaan. Ehkä yrittävät ennakoida, että asuisitko siinä uudessa kauaa vai et, ehkä haluavat pidempiaikaisen asukkaan tai muuten kartoittavat tilannettasi minkälaista asuntoa kannattaisi juuri sinulle tarjota.(vähän niin kuin olisit työpaikkaa hakemassa, työnantajaa kiinnostaa minkälaisella palkalla olet aikaisemmin tehnyt edellisellä työnantajalla ja minkälaista työtä minkälaisin ehdoin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6117
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4663
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      49
      4421
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4249
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2662
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2172
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1642
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      130
      1514
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1453
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe